NEWSYWARTO WIEDZIEĆ

500 złotych na psa lub kota? Sprawdź, kto może ubiegać się o dofinansowanie

Nawet 500 złotych na psa lub kota? O tym dofinansowaniu ostatnio pisze się dużo. Sprawdź, czy możesz się o nie ubiegać.

 

Wraz z początkiem roku, część gmin powraca z projektem przewidującym nawet 100-procentowe dofinansowywanie zabiegów do tj. kastracja, sterylizacja oraz czipowanie psiaków i kociaków. Cel to zapobieganie bezdomności zwierzaków. Dofinansowywanie wspomnianych zabiegów to duże odciążenie dla właścicieli czworonogów, ponieważ kwoty, które trzeba na nie przeznaczyć, bywają dla wielu z nich  zaporowe (koszt przeprowadzenia kastracji dużego psa to nawet 500 złotych).

Kto może skorzystać z dofinansowania?

Warunki ubiegania się o dopłaty oraz wielkości dofinansowania zabiegów różnią się w poszczególnych regionach. Najczęściej spotykana jest dopłata 50% kosztów (w takim przypadku połowę wymaganej sumy opłaca właściciel kota lub psa zaraz po zabiegu, a drugą część wyrównuje gmina) zdarzają się jednak regiony w których  samorząd w 100%  pokrywa koszt zabiegu.  W większości gmin warunkiem podstawowym, aby móc ubiegać się o dofinansowanie jest przedstawienie dowodu zaszczepienia pupila.  Aby uzyskać, wsparcie finansowe właściciel musi udowodnić również, że jest się mieszkańcem danej gminy i opłaca na jej terenie podatki. 

Należy pamiętać, że dofinansowanie nie obejmuje m.in. zakupu leków oraz ewentualnego dalszego leczenia spowodowanego kastracją, czy sterylizacją. Akcja potrwa do listopada 2023 roku lub do wyczerpania przeznaczonego na to budżetu.

Nie wszystkie gminy decydują się  na dopłaty

Nim podejmiemy decyzję o przeprowadzeniu zabiegu, warto zorientować się, czy możemy liczyć na dofinansowanie. W tym celu warto zadzwonić do urzędu gminy lub sprawdzić informację o wsparciu i ewentualnych warunkach jego udzielenia na stronie internetowej urzędu. Należy również pamiętać, że warunki, jakie muszą spełnić właściciele oraz czworonogi, mogą się różnić w poszczególnych samorządach. 

 

 

Pokaż wiecej

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button