WARTO WIEDZIEĆ

6 etapów rozwoju psa

Podobnie jak w życiu człowieka, tak i w życiu naszych psów możemy wyróżnić kilka etapów ich rozwoju. Znajomość podstawowych etapów rozwoju psa, sposobu reagowania na różnego rodzaju bodźce jest niezbędna do zrozumienia psiej psychiki.

To jak będziesz postępować z psem w pierwszych miesiącach jego życia będzie miało wpływ na jego charakter, zachowanie czy właściwe nawyki. Na początek należy pamiętać, że psy dojrzewają znacznie szybciej niż człowiek. Jednak ich rozwój to sprawa dość indywidualna – jedne dojrzewają szybciej, drugie wolniej.

W zależności od wielkości i rasy, okres od dojrzewania do osiągnięcia pełnej dojrzałości psa może trwać od roku do czterech lat. Psy ras małych wchodzą w poszczególne fazy dojrzewania szybciej niż psy ras dużych.

Okres dorastania psa możemy podzielić na kilka etapów. Warto je znać, by wiedzieć jak postępować z psem na każdym etapie jego rozwoju:

Etap wczesnoszczenięcy (1 i 2 tydzień życia)

Jest to etap, w którym bardzo intensywnie kształtują się zmysły naszego psa. Ten czas życia psa upływa głównie na spaniu i ssaniu mleka matki, od której szczeniak na tym etapie jest całkowicie zależny.

Choć szczenię rodzi się zupełnie ślepe, z powodzeniem wykorzystuje rozwijające się zmysły (szczególnie węch) do poznawania swojego otoczenia. Pod koniec tego okresu otwierają się psom oczy.

Etap psiej socjalizacji (od 3 do 7 tygodnia)

W tym okresie szczenię zaczyna słyszeć i widzieć. Jego wygląd i zachowanie coraz bardziej przypominają swojego dorosłego odpowiednika. Szczenię rozpoznaje najbliższe otocznie, w szczególności matkę i rodzeństwo. W zabawach z rodzeństwem używa swoich ostrych mleczaków. W ten sposób uczy się wyczucia w zakresie gryzienia.

Również na tym etapie matki odstawiają swoje maluchy od mleka. Istotne jest jednak, aby wszystkie szczeniaki pozostały przy matce na tym etapie życia. Pozwala to na prawidłowe ukształtowanie jego charakteru. Psiaki, które zostały w tej fazie odstawione od matki i rodzeństwa, mogą charakteryzować się większą agresywnością i kłopotami w relacjach z innymi psami.

Ważną rolę na tym etapie odgrywa również człowiek.

Powinien on jak najczęściej wykazywać zainteresowanie szczeniakiem: głaskać, brać go na ręce czy sprawdzać jego uczy, oczy itp. Pies wówczas uczy się, że kontakt z człowiekiem jest przyjemnością. Uczy się też odporności na stres.

Etap socjalizacji z człowiekiem i ustalania hierarchii (od 2 do 5 miesiąca)

Można powiedzieć, że jest to kluczowy etap, gdyż psiak wtedy powoli przystosowuje się do życia z ludźmi. Jest to czas, w którym maluch powinien trafić do swojego docelowego domu.

Szczeniak jest bardzo ciekawy świata. Na tym etapie powinniśmy dostarczyć mu maksymalnie dużo pozytywnych wrażeń.

Jeżeli w tym okresie zazna zbyt dużo strachu, stanie się nadmiernie lękliwy. Wyprowadzenie go z tego stanu może być bardzo trudne.

Od ok. 4-5 miesiąca powinniśmy zacząć już ustalać i wprowadzać podstawowe zasady dobrego wychowania, nie zapominając również o socjalizacji z innymi psami. Można tutaj skorzystać z porady specjalistów i zaprowadzić psa do tzw. Psiego przedszkola.

Nauka właściwych zachować i respektu dla domowników jest o tyle istotna, że szczeniak zaczyna czuć się coraz pewniej w swoich poczynaniach. Na tym etapie możemy również spodziewać się wymiany zębów. Wiąże się to z nadmiernym gryzieniem wszystkiego, co ma pod pyszczkiem. Warto tutaj zaopatrzyć się w jakieś gryzaki. Więcej możecie przeczytać TUTAJ.

Etap ucieczek (od 5 do 8 miesiąca)

Na tym etapie nasz pies, który do tej pory był posłuszny i przychodził na nasze zawołanie, jakby ”głuchnie” i zaczyna ignorować nasze komendy.

Okres psiego buntu trwa zazwyczaj od kilku dni do kilku tygodni.

Dalsze utrwalone kłopoty z przychodzeniem na zawołanie powstają najczęściej, gdy pies odkryje, że nieposłuszeństwo to świetna zabawa. Ważne jest też nie karać psa, który już wrócił z takiej ucieczki. Pojawiają się też pierwsze objawy dojrzałości płciowej.

Etap dojrzewania (od 6 do 14 miesięcy)

Jest to okres ustalania równowagi hormonalnej u psa. Jest to czas równie nieprzewidywalny jak u ludzkich nastolatków. W tym okresie mogą pojawić się niezrozumiałe reakcje i zachowania (np. pies może zacząć bać się przedmiotów, na które wcześniej nie zwracał uwagi).

Nie jest to jednak regułą, zarówno u psów jak i ludzi. Okres nastoletni to czas który może przebiegać bez większych problemów.

Wiek dojrzały (od 1 do 4 roku)

Tak jak wspomniałem na początku, osiągnięcie pełnej dojrzałości naszego psa to sprawa dość indywidualna (zależna od wielkości i rasy psa).

Psy ras dużych pełną dojrzałość osiągają znacznie wolniej niż psy ras małych. Jeżeli pies we wcześniejszych miesiącach nie nauczył się dyscypliny to w tym okresie zaczyna to wykorzystywać.

Jeżeli pozycja psa nie jest ustalona, dodatkowo domownicy nie są konsekwentni (jedni pozwalają na niepożądane zachowania, a drudzy nie), to taki pies może charakteryzować się nieposłuszeństwem a nawet agresją. Właściwe relacje z psem polegają na tym, że człowiek potrafi kontrolować zachowanie psa, a pies reaguje na jego polecenia.

Taką relację z psem zdobywamy poprzez systematyczne i  konsekwentne uczenie psa, że dobre zachowanie przynosi więcej korzyści niż te negatywne.


Pokaż wiecej

Mateusz Nowak

Od dzieciństwa związany z Psami, właściciel Nabuka - psa rasy Alaskan malamute. Autor projektu #PsiElementarz (Instagram) oraz @PsiElementarz (Facebook). Miłośnik sportu oraz górskich wycieczek.

Powiązanie artykuły

5 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button