PO ADOPCJIPSIAK W DOMUWARTO WIEDZIEĆ

Korzyści zdrowotne z posiadania psa!

To, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka wiadomo nie od dziś. Te niesamowite zwierzęta darzą swoich właścicieli bezgraniczną miłością, oddaniem i zaufaniem. Jednak czy wiedziałeś, że Twój czworonóg może też przynieść korzyści, które wpłyną pozytywnie na Twoje zdrowie? Zobacz, jakie są korzyści zdrowotne z posiadania psa!

1. Mniej chorób = mniej zmartwień

Jak się okazuje, właściciele psów mogą pochwalić się bardzo dobrymi wynikami badań! Udowodnione zostało, że ludzie regularnie przebywający z psami mają niższy cholesterol i niższe ciśnienie krwi niż osoby, które nie mają z nimi stałego kontaktu. Co więcej, zmniejsza się u nich ryzyko powikłań po chorobach sercowo-naczyniowych, do których należy między innymi często występujący zawał serca.

2. Ruch to zdrowie – każdy Ci to powie!

Zastanawiasz się, dlaczego właściciele psów są mniej narażeni na choroby? To bardzo proste! Wpływ na to ma niewątpliwie aktywność fizyczna, która przy posiadaniu psa jest nieunikniona. Spacery z pupilem kilka razy dziennie, a nawet zabawa w domu i na powietrzu to aktywności, które stają się przyjemną codziennością. Poprawiają one przemianę materii, a co za tym idzie można łatwiej zachować zdrową sylwetkę. Warto poświęcić swojemu psiakowi te kilkanaście minut dziennie – skorzystasz na tym i Ty, i on! 

3. Psi doktor

Na świecie istnieje wiele przypadków, w których psy wykryły niebezpieczne choroby u swoich właścicieli. Podobno zwierzęta te często lizały konkretne miejsce na ciele człowieka – na przykład pieprzyk lub inną zmianę skórną. Takie niespotykane zachowanie u psa zwracało uwagę właściciela. Po udaniu się do lekarza okazywało się, że jest to zmiana nowotworowa. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że psy mają bardzo wyczulone zmysły – niektóre są nawet specjalnie szkolone do wykrywania tego typu chorób.

4. Futrzasty terapeuta

Jak już o chorobach mowa – psy wpływają również pozytywnie na zdrowie psychiczne człowieka! Obecność psa zmniejsza stres, poprawia humor i wzmaga odczucie przyjemności. Co więcej, posiadanie psa łagodzi stany lękowe i pomaga w leczeniu depresji. Psy są również od lat wykorzystywane w terapiach osób chorych na autyzm lub Alzheimera, a także jako psy przewodniki dla osób niepełnosprawnych.  

5. Dziecięca radość

Psy są świetnymi towarzyszami dla dzieci. Niemowlęta często szybciej zaczynają raczkować i chodzić, żeby nadążyć za swoim psiakiem, starsze dzieci natomiast uczą się od najmłodszych lat dobrego traktowania zwierząt oraz odpowiedzialności i opieki. Psy zwiększają również odporność i zmniejszają ryzyko występowania w przyszłości alergii u dzieci.

6. Sposób na samotność

Jeżeli mieszkasz sam, pies to świetny sposób na uniknięcie samotności! Będzie zawsze czekał na Ciebie po powrocie do domu i zawsze tak samo się z tego cieszył, niezależnie, czy nie było Cię w domu kilka godzin, czy kilka minut. 😉 Czworonogi pomagają również w kontaktach towarzyskich – psiarze na spacerach często ze sobą rozmawiają i nawiązują nowe znajomości!

7. Bezgraniczne szczęście

Posiadane psa to wielkie szczęście i nieoceniona radość. Psiak daje poczucie bezpieczeństwa na spacerach i w domu. To przyjaciel na dobre i na złe, który będzie kochał Cię mimo wszystko. Chyba już nie muszę Cię przekonywać, że posiadanie psa to bardzo dobra decyzja, której pozytywne skutki, między innymi te zdrowotne, będziesz odczuwał już od pierwszych chwil z psiakiem? 😉 

Jeżeli jednak nie masz możliwości, aby wziąć psa do swojego domu, pamiętaj, że zawsze możesz pomóc Bezdomniakom w inny sposób! Schroniska pękają w szwach i potrzebni są wolontariusze, którzy pomogą w zajmowaniu się podopiecznymi. Można również udać się na spacery z czworonogami – to nic nie kosztuje, a da im ogromną radość! Na naszej stronie opisaliśmy również wiele sposobów na pomaganie, bez wychodzenia z domu

Pokaż wiecej

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button