WARTO WIEDZIEĆ

7 porad na Sylwestra – zobacz przed nowym rokiem!

Twój pies boi się fajerwerków? Przerażają go hałasy? Nie lubi huku petard? Na stopniową pracę behawioralną jest już w tym roku za późno. Zgłoś się po poradę pod koniec stycznia, a sylwestra 2016 spędzicie nieco spokojniej. Musisz pomóc swojemu pupilowi najlepiej jak to możliwe. Zwłaszcza, jeśli mieszkasz blisko imprez masowych lub na Twoim podwórzu ludzie urządzają pokazy sztucznych ogni.

JAK POMÓC PSU W SYLWESTRA? 7 PORAD

1) SKRYTKA W DOMU
– pozwól psu schować się tam, gdzie najmniej słychać wybuchy, gdzie jest najdalej od waszych okien (często jest to łazienka, miejsce pod wanną), nie złość się na psa, gdy schowa się pod Twoim łóżkiem lub w rogu szafy,
– stwórz mu inną, dodatkową skrytkę w wyciszonym pokoju (może to być zwykły karton (np. po pralce) wyściełany kocem),
– nie wyciągaj zwierzaka z takiego domowego schowka, o ile nie ma takiej konieczności,
– zostaw mu miskę z wodą i coś co lubi gryźć (np. ucho, czy gryzak zabawkowy).

2) SMYCZ i ADRESATKA
– nie czekaj do wieczora, idź wcześniej na kilka krótszych spacerów, NIE SPUSZCZAJ ZE SMYCZY (nawet pies nauczony chodzenia bez niej może przestraszyć się nagłego wybuchu i w panice uciec (a w konsekwencji zaginąć, wpaść pod samochód, zgubić się); podobnie zachowuj się w pierwszych dniach Nowego Roku (niedopałki, petardy i inne wybuchy zdarzają się jeszcze przez kilka dni po sylwestrze),
– adresatkę warto zamocować, nawet jeśli Twój pies ma czip (ps: sprawdź w bazie danych czy jest zarejestrowany na Ciebie. Adresatka pomoże szybciej zadzwonić do Ciebie i poinformować o stanie psa (czytanie czipa wymaga wizyty u lekarza lub w schronisku).

3) WŁĄCZ RADIO
– już od samego rana niech radio gra cicho, z godziny na godzinę coraz głośniej, wieczorem niech gra już całkiem głośno. Zwierzęta odbierają hałasy mniej dosadnie, jeśli nie pojawiają się one w kompletnej ciszy. Dzięki temu wieczorne petardy i fajerwerki będą nieco zgłuszone domową muzyką.

4) WYCISZ OKNA
– zasłoń firany i zasłony, zamknij zewnętrzne rolety; wycisz kocami okolicę kominka, zamknij pokój z oknami dachowymi -> to pomoże wyciszyć dochodzące dźwięki petard.

5) NIE ZMIENIAJ KARMY
– nie zmieniaj karm, nie dawaj do jedzenia niczego, czego nie zna. Nagły stres powodowany wybuchem może zmienić metabolizm, mogą pojawić się konsekwencje trawienne, a Ty nie będziesz wiedział, czy po nowym jedzeniu czy w wyniku stresu.

6) ZACHOWAJ SPOKÓJ
Twoja postawa i spokój udzielą się zwierzęciu, więc nie panikuj, nie krzycz, nie głaszcz, gdy jesteś w skrajnym stresie. Możesz dotykać psa, być dla niego oparciem, siedzieć przy nim na kanapie, ale pod warunkiem że jesteś spokojny  i opanowany. Emocje udzielają się zwierzętom, dbajmy o to, aby udzielały się te spokojnie: dziś masz dla psa być ostoją spokoju – wybuchu za kilka dni się skończą…

7) DZIEŃ WCZEŚNIEJ SKONSULTUJ SIĘ z zaufanym LEKARZEM weterynarii odnośnie środków uspokajających nowej generacji, które można podać na dobę przed stresem i w dniu stresu, pamiętaj: same leki nie wystarczą – poświęć chwilę i zaufaj naszym innym zaleceniom.

fajerwerki grafika

–> PREPARATY ŁAGODZĄCE NIEPOKÓJ I ZMNIEJSZAJĄCE PODATNOŚĆ NA STRES:

  • Substancje czynne preparatów: tryptofan (prekursor serotoniny), L-teanina, kazeina, syntetyczne feromony, wyciągi roślinne (rumianek, waleriana, głóg, dziurawiec, lawenda). 
  • NIE WOLNO  podawać  środków zawierających acepromazynę. Wywołują one zmniejszenie ruchliwości, relaksację mięśni. Wygląda to jak uspokojenie. Preparaty te nie wyłączają jednak świadomości zwierzęcia. Pies jest świadomy tego, co się wokół niego dzieje, ale nie może w żaden sposób zareagować. W efekcie zaburzenia lękowe mogą się nasilić.
  • Jeśli zaburzenia lękowe są rozwinięte (pies przez kilka-kilkanaście godzin nie oddaje moczu, nie chce jeść, ani pić, nie chce wychodzić na spacer), po pomoc należy zwrócić się do lekarza weterynarii, który zaordynuje odpowiednie leki.*

Jeśli możesz namów znajomych, aby nie puszczali fajerwerków. Nie tylko Twój pies się boi. Boją się koty, w tym wolnożyjące, zwierzęta w schroniskach (gdzie często beton pogarsza wydźwięk petard), ptaki, zwierzęta gospodarskie…. Nowy Rok można witać równie wesoło bez fajerwerków, a zaoszczędzone pieniądze przekazać na wartościowy cel lub kupić sobie jakiś drobiazg.

*Autorką tekstu nt. preparatów jest Agnieszka Grochecka-Kaczor. 

Pokaż wiecej

Julia Galia

Dyplomowana zoopsycholog, doświadczona behawiorystka z pasją; specjalistka od rozwiązywania problemów z zachowaniem zwierząt; autorka projektu Zwierzak Dobrze Wychowany.pl oraz warsztatów z zakresu wiedzy o kotach; pomaga rodzinom budować lepsze relacje z pupilami, rozwiązywać spory między zwierzętami; doświadczenia pedagoga, mediatora i trenera dopełniają te z prowadzenia domu tymczasowego dla kotów i charytatywnej pracy na rzecz zwierząt.

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button