KOCIAK W DOMUNEWSY

Co chce powiedzieć kot? Poznaj koci język

Czy kiedyś zastanawialiście się, co chce powiedzieć, Wasz kot? Koci język, kojarzy się nam zazwyczaj miauczeniem, jednak jest ono tylko jednym ze sposobów, w jaki porozumiewają się nasi futrzaści przyjaciele. Oprócz  komunikatów werbalnych wyróżniamy także, komunikaty wizualne (mowa ciała i mimika) oraz zapachowe, których często jako ludzie nie jesteśmy w stanie odczytać. Jak więc poznać czego potrzebuje kot?

Wielu właścicieli, którzy niedawno przygarnęli po raz pierwszy kociaka, zastanawia się nad tym czy zwierzak jest z nimi szczęśliwy lub darzy ich miłością. Co prawda, koty swoje uczucia okazują nieco bardziej subtelnie niż zazwyczaj robią to psy, jednak  „koci język” posiada, również szereg zachowań po których poznamy, że jesteśmy dla nich ważni.

Kot przynosi Ci prezenty

Oczywiście nie mówimy tu o okazałym bukiecie kwiatów, czy nowych butach, lecz o upolowanej myszy lub martwy ptaku i choć taki widok może przyprawiać Cię o gęsią skórkę, to jednak gest ten należy docenić. To właśnie poprzez takie prezenty, kot udowadnia, że jest doskonałym łowcą oraz swoje przywiązanie do właściciela.

Wypoczywa blisko Ciebie

Jeżeli Twój kot robi sobie drzemkę na Twoich nogach, albo biurku przy którym pracujesz, możesz być być pewny, że twój kot Cię kocha i chce przebywać blisko Ciebie. 

Odsłania swój brzuszek

Nasi wąsaci przyjaciele zupełnie tak jak psy pokazują swoje brzuszki tylko wtedy gdy czują się bezpieczne i kochane. Jeżeli kociak w Twojej obecności, kładzie się na plecach odsłaniając najczulszy punkt swojego ciała, oznacza to, że darzy Cię ogromnym zaufaniem i przywiązaniem. 

Przesyła całusy 

Jeżeli kot patrząc na Ciebie mruga obojgiem oczu, oznacza to, że wysyła Ci kocie całusy, będące oznaką miłości. Jeżeli chcesz mu się odwdzięczyć podobnym wyznaniem, mrugnij do niego w podobny sposób. Kociak na pewno zrozumie i doceni ten gest.  

Kot dotyka Cię noskiem lub ociera się o Ciebie głową

Kociaki są świadome, że w ten sposób oznaczają  swoje terytorium, dając do zrozumienia innym zwierzakom, że ten człowiek jest już zarezerwowany”.

Ugniatanie 

Koty wykonują ten gest instynktownie już w okresie wczesnego dzieciństwa, kiedy to ugniatając brzuch mamy stymulują jej gruczoły mleczne. W późniejszym wieku, odruch ten oznacza, że zwierzak czuje się bezpiecznie.

Jego ogon przybiera kształt znaku zapytania

Koci ogon wygięty w ten specyficzny sposób, oznacza sympatię i zaufanie.  Podobne znaczenie ma ogon postawiony na  sztywno do góry.

Sygnały, po których poznasz, że Twój kot jest zaniepokojony lub spięty

  • Opuszczone uszy
  • Szeroko otwarte oczy
  •  Rozszerzone źrenice
  • Głowa lekko uniesiona, nieruchoma, lub lekko się poruszająca
  • Przyśpieszony oddech
  • Sylwetka sprawia wrażenie przyczajenia lub przygotowywania się do ucieczki
  • Opuszczony ogon trzymany blisko ciała, często zakręcony i poruszający się niezbyt szybko
  • Brak wydawania dźwięków albo wręcz przeciwnie;  miauczenie, warczenie, wycie
  • Przerażony kot może zacząć syczeć

Koci pyszczek jako źródło wiedzy o jego samopoczuciu

Wbrew obiegowym opiniom pyszczki kotów posiadają bogatą mimikę. Dlatego warto się im przyglądać. Zestresowane lub cierpiące kociaki napinają mięśnie pyszczka, natomiast zadowolone i zrelaksowane rozluźniają je. Aby lepiej poznać język swojego kota, należy obserwować jego nawyki, zachowania i reakcje na poszczególne zdarzenia, do czego w Karmimy Psiaki serdecznie Was zachęcamy! 

 

 

Pokaż wiecej

Agnieszka Szymuś

Copywriter, specjalista do spraw SEO oraz content marketingu. Z zamiłowania dziennikarz, a prywatnie posiadaczka, suczki o imieniu Stefi, która jest dla niej inspiracją do tworzenia treści psiostajlowych.

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button