WARTO WIEDZIEĆ

Co czuje porzucony pies?

Kampania „XI Nie porzucaj” ma za zadanie uświadomienie i edukację ludzi. Wskazanie im, co można zrobić i jak zareagować w sytuacji, kiedy zmiany życiowe sprawiają, że pies staje się dla nich problemem. Przede wszystkim jednak, akcja porusza kwestie porzucania Psiaków związanego z wyjazdami na wakacje.

Celem kampanii jest stworzenie bazy danych,w której znajdą się informacje o przyjaznych miejscach dla psów, a także gdzie można bezpiecznie pozostawić swojego psa w okresie wakacyjnym.

Obecnie prowadzimy zbiórkę pieniędzy abyśmy mogli zrealizować ten projekt. Jeśli zechciałbyś nas wesprzeć, śmiało klikaj w link: wspieram.to

Miejsce w sieci, które planujemy stworzyć zapobiegałoby decyzjom o tragicznych dla Psiaków skutkach!

Zagrożenie życia i trauma psychiczna psa to jedno, ale taki porzucenie zwierzaka może także mieć poważne konsekwencje dla osoby, która w podbramkowej sytuacji dopuściła się takiego przestępstwa.

W Polsce porzucenie jest karalne i jest przestępstwem ściganym z urzędu. Grozi za nie kara grzywny, kara pozbawienia lub ograniczenia wolności do lat 2, a w przypadku znęcania się ze szczególnym okrucieństwem do lat 3.

Co roku, widzimy zdjęcia psów przywiązanych do drzew w lesie, wyrzucanych z pędzących aut prosto na szosę lub porzucanych w kartonach na ulicach. Mimo, że media i społeczności internetowe nagłaśniają i upubliczniają wizerunki osób, które dopuszczają się takich przestępstw, nadal każdego lata problem porzucania zwierząt powraca.

NIE PORZUCAJ!

Biorąc psa pod swój dach mamy obowiązek zadbać o jego zdrowie i potrzeby. A kiedy jesteśmy w sytuacji, która wymaga od nas tak wielkiego wyrzeczenia, jakim jest rozstanie się z przyjacielem i oddanie pupila, to również naszym obowiązkiem jest zapewnieniu mu godnych warunków do dalszego życia.

PIES CZUJE –

Większość z nas wie, że pies czuje i reaguje na wszystkie bodźce, które oddziaływają na jego ciało. Czuje ból powodujący ogromny dyskomfort, strach i stres. Psiaki okazują emocje, mają „psi język” – sygnały, gesty przekazywane całym swoim ciałem, spojrzenia. Co ciekawe potrafiły one dostosować swoją mowę do zachowania człowieka.

Przykład?

W sytuacji, kiedy dwa Psiaki stoją naprzeciwko siebie, patrzą sobie w oczy i szczerzą zęby, to jest to naturalna postawa przed walką oraz dominacją. W ludzkim świecie zazwyczaj patrzymy pupilowi w oczy, uśmiechamy się szeroko okazując mu nasze przyjazne nastawienie i radość.

A pies to rozumie.

Czworonogi nie tylko nauczyły się odczytywać ludzki język. Są w stanie właściwie zinterpretować zachowanie człowieka i jego stan emocjonalny. Znane są przypadki psiaków zupełnie nieszkolonych w tym kierunku, które wyczuwają chorobę swojego właściciela lub potrafią zareagować na nadchodzący atak padaczkowy czy spadek insuliny.

TĘSKNI –

Psy tęsknią. Objawiać się to może brakiem apetytu, apatią, samookaleczeniem, nerwowymi zachowaniami. W historii zapisały się psie sławy, które były wierne właścicielowi do końca swych dni.

Jednym z nich był Hachikō pies rasy Akita, który żył w Japonii i codziennie odprowadzał na stację kolejową swojego pana a wieczorem czekał na niego, aby razem wrócić do domu. Niestety pewnego dnia właściciel nagle zmarł będąc w pracy, jednak Psiak przez kolejne 10 lat codziennie przychodził i czekał na stacji na swojego właściciela. Wierność i lojalność Akity została doceniona przez co w Tokio na stacji, na której pies czekał postawiono mu pomnik. Na kanwie jego historii powstały również film i książka.

W Polsce także mamy znane przykłady psiej wierności. Historia krakowskiego czarnego kundelka Dżoka, który w miejscu śmierci swojego pana czekał na niego przez rok dokarmiany przez okolicznych mieszkańców. W tym miejscu na Bulwarze Czerwieńskim stanął jego pomnik. Wewnątrz rozłożonych ludzkich dłoni znajduje się figura psa symbolizująca wierność i więź, jaka łączy go z człowiekiem.

Myślę, że najwięcej tęsknoty w oczach psiaków widzą pracownicy schronisk i osoby znajdujące porzucone psy. Codziennie…

_D6D2694-Edit2

STRESUJE SIĘ –

Stres związany z rozłąką z dotychczasowym właścicielem, znalezienie się w nowym miejscu, kontakt z nieznanymi ludźmi i zwierzętami może powodować u psa wiele negatywnych zmian.

Mówimy o psach „po przejściach”, ”z bagażem doświadczeń” albo z „historią”. Skąd to się bierze?

Niestety, nieprawidłowe podejście do dorosłego psa, często z nieznaną historią jego pochodzenia i sposobu traktowania go w poprzednim miejscu, przyczynia się do tego, że psy wracają do schronisk po nieudanej adopcji. Pomyśl, każdy schroniskowy, znaleziony, porzucony pies ma swój bagaż doświadczeń. Nie wiemy, w jakich warunkach przebywał, czy miał jedzenie, co przeżył…

Niesamowite jest jednak to, że psy potrafią kochać człowieka, nawet jeśli spotkała je ogromna krzywda. Cudowni są ludzie, którzy dają im szansę na normalne życie w domach, w których otaczają je troską i miłością. To właśnie tam zwierzęta mają szansę na socjalizację i powrót do świetnej kondycji psychicznej i fizycznej.

Dlaczego ludzie porzucają?

Z reguły, dlatego że nie wiedzą, co można zrobić z psem, kiedy w ich życiu pojawiają się zmiany, w których według nich pies nie może uczestniczyć. Nie widzą lub po prostu nie szukają innych rozwiązań. Takie zachowanie może również wynikać  wychowania, obserwacji z dzieciństwa, kiedy ktoś inny źle traktował zwierzęta, ale najczęściej jednak jest spowodowane niewiedzą jak można sobie poradzić w trudnej sytuacji życiowej.

Tekst powstał dzięki konsultacji z ekspertem Joanną Szulawską

Tekst źródłowy: Co czuje porzucony pies

Pokaż wiecej

Karmimy Psiaki

Misją naszej akcji jest eliminowanie bezdomności zwierząt, poprzez promowanie odpowiedzialnych adopcji i pomoc schroniskom.

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Close
Close