WARTO WIEDZIEĆ

Co zrobić, gdy znajdziesz porzuconego psa?

Nie myśl, że pomoże mu ktoś inny, ponieważ bardzo często nie ma tego kogoś innego. Widząc błąkającego się psa mamy obowiązek mu pomóc. Jeśli nie masz możliwości zaopiekować się zwierzakiem osobiście, należy zawiadomić o jego obecności straż gminną, policję lub najbliższe schronisko. Instytucje te muszą zaopiekować się bezpańskim psem i zapewnić mu schronienie. Poczekaj z czworonogiem do chwili przyjazdu patrolu i w razie konieczności pomóż w jego schwytaniu.
Czasem jednak jest tak, że znajdujesz się w miejscu, które nie podlega pod żadną z jednostek, lub co gorsza nie jesteś w stanie otrzymać od nich należytej pomocy. Co wtedy?
Oceń zachowanie psa.
Musisz pamiętać, że przestraszony pies może nie chcieć bliskiego kontaktu i ze strachu wykazywać agresję. Jeśli z jakichś przyczyn boisz się podejść blisko – nie ryzykuj. Spróbuj sprowadzić na miejsce kogoś, kto profesjonalnie zajmie się czworonogiem. Warto też czekając zrobić psu zdjęcie – jeśli pies jest wyjątkowo dziki i ucieknie zanim przyjedzie pomoc, będziesz mógł umieścić w internecie ogłoszenie z jego lokalizacją – być może ktoś go szuka i będzie to dla niego cenna wskazówka.
Jeśli pies jest przyjaźnie nastawiony do ludzi i nie ucieka podejdź do niego i zobacz, czy nie jest ranny lub chory – być może pilnie potrzebuje pomocy weterynarza. Sprawdź, czy nie ma na sobie obroży z adresem zapisanym na wewnętrznej stronie obroży lub z przypiętą adresówką. Jeśli pies jest rasowy zobacz, czy w uchu lub na pachwinie nie ma tatuażu z hodowli. Często pies błąka się tygodniami zanim ktoś go odnajdzie – nie sugeruj się złą kondycją zwierzęcia, jest duża szansa, że ktoś od długiego czasu próbuje go znaleźć!
Gdy to możliwe zabierz psa do domu i spróbuj odnaleźć jego właściciela. W tym celu umieść kilka ogłoszeń ze zdjęciem zwierzęcia  w internecie, rozwieś plakaty w pobliżu miejsca znalezienia czworonoga oraz zawiadom o tym fakcie straż miejską lub najbliższe schronisko.
Jeśli nie możesz pozwolić sobie na nawet czasowe przygarnięcie zwierzaka zawieź go do schroniska – to dużo lepsze niż pozostawienie go na ulicy! 
Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, pamiętaj, że właśnie ocaliłeś życie błąkającego się czworonoga. Poświęcenie swojego czasu i uwagi z pewnością jest tego warte. 
Pokaż wiecej

Katarzyna Balińska

Zootechnik, specjalista hodowli ekologicznej i ochrony zwierząt. Organizatorka licznych akcji charytatywnych i edukacyjnych. Od 8 lat związana z pomocą bezdomnym czworonogom.

Powiązanie artykuły

2 Comments

  1. Mam w domu od 2 dni porzuconą sukę Kałkaza, dobrze utrzymana wiek 3-5 lat, nie jest oznakowana . Błąkała się po wsi, szukam właściciela lub osoby która zajmie się psem.
    Snopków koło łubli

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button