NEWSYOCZAMI PSIAKA

Czy pies myśli?

Jako właściciele czworonożnych przyjaciół często odnosimy wrażenie, że znamy ich zachowania i myśli na wylot. Czy aby na pewno? Dowiedz się więcej na temat psychiki Twojego psa i poznaj, jak działa jego mózg.

Jak pokazują badania, swoją teorię na temat psiej psychologii czerpiemy zwykle z pięknych filmów, które wzruszają nas do łez. Psi bohaterzy często przedstawiani są jako stworzenia myślące jak człowiek. Przypisywanie im cech ludzkich może jednak wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Jak działa umysł psa? 

Czy psy myślą? 

Podstawowym pytaniem, na które należy sobie odpowiedzieć, jest czy psy myślą. Dzięki naukowcom, którzy przeprowadzili liczne badania, można śmiało stwierdzić, że psy są istotami myślącymi. Ich system nerwowy posiada taką samą strukturę oraz schemat działania jak nasz. Należy jednak zauważyć, że psia percepcja różni się od ludzkiej, nawet w doświadczeniu zmysłowym. Gatunek psowatych wykształcił doskonały zmysł powonienia, dlatego podczas spacerów z chęcią wszystko wącha i wyczuwa najdelikatniejsze zapachy. Zachowanie psa oparte jest na pamięci incydentalnej, o której pisaliśmy w artykule „Czy pies pamięta przeszłość?”

Psie „carpe diem”

Zrozumienie świata przez psa jest marzeniem wielu ludzi, którzy mają tendencję do analizowania przeszłości i stresowania się przyszłością. Nasi czworonożni przyjaciele żyją tym, co jest tu i teraz. Ich umysł skupia się na teraźniejszości, choć wydarzenia z przeszłości potrafią mieć na nie silny wpływ. W wyniku silnych traum mogą zachowywać się agresywnie lub być bardzo płochliwe. Nie pojmują jednak świata jako przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, a żyją chwilą i skupiają się na danej sytuacji. W opinii ludzi psy to szczęśliwe i wolne mentalnie zwierzęta, ponieważ nie mają skłonności do zamartwiania się. Świadomość psa nie ma fundamentalnego dla ludzkiego stanu świadomości „ja”, który umożliwia nam zdanie sobie sprawy z wpływu na nas zjawiska zewnętrznego lub wewnętrznego, w tym na procesy myślowe. 

Nie jestem dzieckiem

Będąc właścicielem psa, możesz dostrzec, z jaką łatwością przychodzi Ci zwracanie się do niego jak do dziecka. Mimo że badania dowodzą, że inteligencja psa potrafi przypominać umysł ludzkiego dwulatka, nie traktuj go jak niemowlaka! Umiejętności matematyczne i społeczne Twojego czworonoga przewyższają możliwości dwuletnich dzieci. Mając świadomość, że pies jest istotą mającą swoje potrzeby, należy nadać mu przestrzeń, a tym samym szanować odmienność gatunku. Traktowanie psa jak psa, a nie człowieka będzie zdecydowanie lepsze i dla Ciebie, i dla niego. 

Myślę abstrakcyjnie

Przeprowadzone przez naukowców badanie potwierdziło, że psy mają zdolność do myślenia abstrakcyjnego. Eksperyment polegał na wyświetlaniu obrazów, na których pojawiały się psy. Zadaniem czworonoga było wskazywać wyłącznie przedstawiciela jego gatunku. Mimo zmiany kolejności zdjęć oraz dodaniu nowych, zwierzęta potrafiły wskazać poprawne fotografie. Dzięki temu badaniu udowodniono, że oprócz pamięci, węchu i kojarzenia przyczynowo-skutkowego, pies może myśleć abstrakcyjnie. A to z pewnością nie ostatni wniosek, jaki uda się odkryć o naszych psich przyjaciołach. 

Czy pies myśli o mnie? 

Niejednokrotnie właściciele psów zadawali sobie pytanie na temat myślenia swoich czworonogów. Ciekawość, czy mój przyjaciel o mnie myśli i w jaki sposób potrafią spędzać sen z powiek. Ogromną rolę dotyczącą tego pytania stanowi psi węch, będący ich najlepiej wyszkolonym zmysłem. Przeprowadzone badania, podczas których psy poddano rezonansowi magnetycznemu, pokazało, że zapach psiego właściciela uspokaja je i daje poczucie bezpieczeństwa. Można stwierdzić, że czworonogi cieszą się na widok swojego właściciela nie tylko ze względu na możliwość jedzenia czy spaceru, ale również ze względu na poczucie bezpieczeństwa. 

Podsumowanie

To, o czym warto zawsze pamiętać to różnice, jakie istnieją między psem a człowiekiem. Wiele psich zachowań, mimo że są podobne jak u nas, dzieją się z zupełnie innych pobudek. Mimo podobnego układu nerwowego, psy myślą inaczej niż my oraz w inny sposób postrzegają rzeczywistość. Respektuj jego potrzeby i nie traktuj go jak dziecka, a wynagrodzi Ci swoją niesamowitą przyjaźnią.

Pokaż wiecej

Eliza Raburska

Zakochana po uszy w kundelkach, właścicielka psa o imieniu Rubin. Zawodowo moderatorka mediów społecznościowych, wrażliwa na potrzeby innych istot oraz prywatnie pasjonatka psychologii i neuropsychologii.

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button