PSIAK W DOMUŻYWIENIE

Dieta psa – co warto wiedzieć o żywieniu?

Psy, podobnie jak ludzie należą do ssaków wszystkożernych, wobec tego ich dieta może i powinna być różnorodna. W ich diecie nie powinno zabraknąć ani mięsa ani warzyw.


Podstawę żywienia psów stanowi białko

czyli niezbędne proteiny, które stanowią budulec m.in. tkanek, organów wewnętrznych, hormonów czy enzymów. Jest ono konieczne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Znajdziesz je w mięsie, ale także w warzywach, zbożu czy soi aczkolwiek te proteiny różnią się od białka znajdującego się w mięsie. Jako, że białko zwierzęce jest dla psa bardziej wartościowe, nie zalecam wychowywania psa wegetarianina.

Wiele osób w trosce o piękną sierść i zdrowie podaje psu surowe jajka. Niestety zawierają  one awidynę, specjalny rodzaj białka, który negatywnie wpływa na metabolizm tłuszczy, glukozy oraz aminokwasów (a białko jak wiadomo składa się z aminokwasów).

Z punktu widzenia drobiu awidyna pełni istotną funkcję, zabezpieczając jajo przed zakażeniem, natomiast z punktu widzenia diety psa substancja ta czyni więcej szkody niż pożytku dlatego lepiej jej unikać.

Kolejnym składnikiem są tłuszcze

Podstawowe źródło energii. Zapewniają jej dwukrotnie więcej niż białko i węglowodany. Tłuszcze to również budulec organów wewnętrznych ponadto umożliwiają wchłanianie się witamin. Ich niedobór może skutkować problemami skórnymi czy spowolnionym wzrostem.

Organizm psa nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie kwasów tłuszczowych, w tym najważniejszego kwasu linolowego, dlatego niezbędnym jest dostarczanie ich w diecie. Wartościowe kwasy Omega-6 i Omega-3 pomagają zwalczać stany zapalne. Stosunek kwasów Omega-6 i Omega-3 w organizmie powinien wynosić między 5-10 do 1.

_D6D3234-Edit

Niestety, przygotowując posiłki w domu nie jesteśmy w stanie uregulować zawartości kwasów tłuszczowych. Dlatego warto wspierać się wysokojakościowymi gotowymi produktami.

Węglowodany to również źródło energii

Dodatkowo pełnią ważną rolę w procesach trawiennych. Dostarczają do organizmu niezbędną do prawidłowej pracy mózgu glukozę oraz błonnik, odpowiadający za wspomaganie procesów trawiennych.

Najlepszym źródłem błonnika w diecie psów są tzw. wysłodki, czyli pulpa buraczana będąca produktem ubocznym przy produkcji cukru. Bardzo często jest ona składnikiem karm. Innym cennym źródłem błonnika jest zboże (kukurydza, ryż, pszenica).

Witaminy i minerały jakkolwiek niezbędne w diecie, zazwyczaj są dostarczane wraz z pokarmami i suplementacja jest zbędna. Przy zróżnicowanej i zbalansowanej diecie niedobór witamin nie powinien stanowić problemu.

Organizm psa w 60-70% składa się z wody, dlatego należy zadbać o to, aby pies miał jej pod dostatkiem. 15% ubytek wody może okazać się śmiertelny w skutkach.

 

Sprawdź inne artykuły dotyczące psiej diety:

Rozszyfruj etykietę karmy dla psów!

Jak żywić psiego seniora?

Sprawdź czy dieta Twojego pupila jest prawidłowa!

Przepis na pyszne ciasteczka!

Tych produktów nie możesz dawać psu!

Tym możesz karmić swojego pupila!

Czego nie podawać psiakowi przy świątecznym stole?

 


Karmię dla szczeniaka kupisz wszędzie, ale kupując u nas – ratujesz bezdomne Psiaki i Kociaki! 100% zysku sklepu idzie na pomoc schroniskom.


 

Pokaż wiecej

Marta Wieczorkowska

Jestem trenerem psów. W pracy opieram się na trzech filarach: relacji, zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa. Bez nich nie ma mowy o wzajemnym porozumieniu. W tej wędrówce towarzyszy mi Hugo, energiczny terrier. Najlepszy kompan i największe wyzwanie. Zapraszam na: https://www.hugowski.com :) Relacja człowieka z psem jest wyjątkowa, ale wydaje mi się, że możemy i powinniśmy dać z siebie więcej. Dlatego piszę. Piszę o tym, co zrobić, żeby wspólne życie było łatwiejsze. Psy dają nam bezinteresowną miłość - pokażmy, że na to zasługujemy.

Powiązanie artykuły

5 Comments

 1. Ja karmię swojego psa karmą marki Winner Plus. Wersja Holistic (bezglutenowa) z racji tego, że pies jest alergikiem po prostu na wszystko, to przede wszystkim
  – wysoka strawnościa
  – nie zawiera soi, pszenicy, jajek w proszku i produktów mlecznych
  – bez sztucznych barwników, smaków, aromatów i konserwantów
  – zawiera zioła i owoce
  – karma konserwowana naturalną witaminą E.
  Karmę można znaleźć na stronie http://www.sklep.winnerplus.pl mają duży wybór suplementów i przysmaków. Naprawdę polecam!!

 2. My zdecydowaliśmy się kupować naszemu psiakowi karmę z Bozity bo zawiera wysoki odsetek świeżych składników pochodzenia zwierzęcego ze Szwecji, które zapewniają doskonały smak i wysoką strawność karmy. Pszenicę zastąpiono ryżem i kukurydzą, aby wyeliminować gluten, a wyjątkowy skład surowcowy usprawnia pracę jelit. Zawiera też dużą dawkę witamin C oraz E, a także selenu, które zapewniają ochronę antyoksydacyjną.

   1. My akurat zawsze zamawiamy na zooplus. Ale na innych stronkach też widziałam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button