KOCIAK W DOMUNEWSY

Dlaczego koty uwielbiają kocimiętkę?

Wpływ działania kocimiętki na koty duże i małe jest znany od XVII wieku. Około 70% populacji dorosłych kotów wykazuje wrażliwość na tę roślinę. Roślina pochodząca z tej samej rodziny co mięta sprawia, że wszystkie koty reagują na nią prawdziwą euforią. Jak działa kocimiętka i jakie ma właściwości?

 

Niepozorna roślina, która wprawia nasze koty w ekscytację. Powoduje, że niektóre koty stają się bardziej aktywne, chcą się bawić i mają dobre samopoczucie. Nagle zwierzęta, które uwielbiają niezależność i indywidualizm, proszą się o przytulanie, a te, które do tej pory były fanami pieszczot, potrzebują ich jeszcze więcej. A co najważniejsze — choć Kot w Butach ze słynnego filmu „Shrek” został aresztowany za posiadanie kocimiętki, w rzeczywistości ani jej wdychanie, ani spożycie nie jest groźne dla naszego przyjaciela.

Kocimiętka — co to jest?

Kocimiętka to roślina zaliczana do rodziny jasnotowatych, posiadająca aż 200 gatunków. Można ją spotkać w umiarkowanych strefach klimatycznych Europy i Azji oraz gór Afryki. W Polsce występuje w 4 odmianach:

  • kocimiętka Mussina,
  • kocimiętka właściwa,
  • kocimiętka wielkokwiatowa,
  • kocimiętka naga.

Roślina często uprawiana jest w ogrodzie, ponieważ posiada ozdobne kwiaty w odcieniach kolorów niebieskiego i fioletowego. Zapach kocimiętki ma działanie odstraszające komary i muchy, wonią przypomina zwykłą miętę pieprzową. Jej właściwości docenili już nawet starożytni Rzymianie, którzy stosowali ją na wszelkiego rodzaju dolegliwości. Nic w tym dziwnego, ponieważ napar z kocimiętki ma działanie moczopędne, żółciopędne, uspokajające, napotne, rozkurczowe, bakteriostatyczne, a także pobudzające trawienie i regulujące menstruację. A jakiej można się spodziewać reakcji kotów?

Jak kocimiętka działa na koty?

To, że koty kochają kocimiętkę, jest oczywiste. Należy jednak podkreślić, że na kocimiętkę koty reagują w różny sposób. Badania pokazują, że reakcja na kocimiętkę jest dziedziczona. Szacuje się, że około 1/3 populacji kotów nie posiada receptorów wrażliwych na działanie tej rośliny. Największe działanie kocimiętki widoczne jest w okresie rozrodczym kotów. Jeśli posiadasz małego kociaka — spokojnie! Być może jeszcze polubi się z kocimiętką 🙂 Kocimiętka posiada nepetalakton — olejek eteryczny przypominający kocie feromony. Ta substancja przyswajana jest przez koty za pomocą narządu Jacobsona, który znajduje się po obu stronach kocich nozdrzy. Nepetalakton dostaje się do organizmu, łączy z określonymi receptorami i w efekcie tego pobudza neurony oraz konkretne obszary w mózgu kota. W efekcie możemy dostrzec, że jego instynkty zostają uaktywnione, a w tym zabawa, instynkt łowiecki, popęd seksualny czy wzmożony apetyt.

Jak zachowuje się kot po kocimiętce?

Roślina, która za pomocą swoich feromonów dostaje się do nozdrzy kota, prawdopodobnie pobudza ośrodki przyjemności w jego mózgu. Jeśli Twój kot posiada wrażliwe receptory, z pewnością zauważysz, że zapach kocimiętki działa na niego jak narkotyk. Zwykle koty stają się bardziej pobudzone, zaczynają podskakiwać, lizać się, ocierać, mruczeć i miauczeć. Efekty działania kocimiętki nie trwają długo, ponieważ euforia zwykle trwa około 10 minut, po czym kot zaczyna się uspokajać. Właśnie tyle czasu potrzeba, aby neurony na nowo zaczęły przekazywać sygnał nerwowy. W tym czasie koty zaczynają być zrelaksowane, spokojny, a jego reakcje mogą być opóźnione. Nasz przyjaciel przestaje być wrażliwy na działanie kocimiętki przez kilka godzin, po czym ponownie wzrasta jego pobudzenie. Dzięki działaniu zapachu kocimiętki możemy uspokoić przestraszonego, zdenerwowanego kota i sprawić, że będzie odprężony.

Produkty z kocimiętką

Jeśli jesteś właścicielem kota nerwowego, często stresującego się lub nieufnego, warto wykorzystać działanie kocimiętki. Możesz również przygotować kotu suszoną kocimiętkę, usuwając liście jej łodyg i susząc. Suszone liście kocimiętki sprawdzą się także jako wypełnienie jego zabawek. Roślina dostępna jest również w formie sprayu, dzięki któremu przekonasz swojego przyjaciela do nowego legowiska lub drapaka.

Podsumowanie

Kocimiętka ma duży wpływ na zachowanie naszego kota. Jej właściwości potrafią go zrelaksować i uspokoić, a także zachęcić kota do zabawy. Dzięki kocimiętce kot odpręża się i zadowolony. Przypomina to działanie narkotyczne, jednak nie jest groźne dla pupila. Jednak jeśli zdecydujesz się na stosowanie kocimiętki, pamiętaj, aby wybierać sprawdzone produkty.

Pokaż wiecej

Eliza Raburska

Zakochana po uszy w kundelkach, właścicielka psa o imieniu Rubin. Zawodowo moderatorka mediów społecznościowych, wrażliwa na potrzeby innych istot oraz prywatnie pasjonatka psychologii i neuropsychologii.

Powiązanie artykuły

jeden komantarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button