PSIAK W DOMU

Dlaczego pies warczy przy misce?

Warczenie to jeden z istotnych elementów psiej komunikacji. Pies warczy w różnych sytuacjach np. podczas zabawy, gdy się czegoś boi, gdy czuje się niepewnie, gdy broni zasobów (np. jedzenia czy zabawki).

Kiedy pies warczy przy misce podczas naszej obecności, najczęściej popełniamy ten błąd, że zabieramy mu to jedzenie, krzyczymy na niego, a nawet uciekamy się do przemocy!

Warczenie przy misce najczęściej bierze się ze strachu.

Warczy pies, który czuje się niepewnie. Dlatego nie powinniśmy stosować tutaj żadnych metod opierających się na kontrowersyjnej teorii dominacji. Stosując techniki, w których rywalizujemy z psem, tylko wzmacniamy ich przekonanie, że powinny bronić tego, co mają.

Takie zachowanie często spotkamy u psów, które w przeszłości doświadczyły głodu – najczęściej są to psy ze schroniska lub te porzucone na ulicy. Takie zachowanie możemy zaobserwować również u szczeniaków.

Co robić zatem, gdy pies warczy przy misce?

Jeżeli znaleźliśmy się w sytuacji, gdy pies już wcina jedzenie i zaczyna w naszej obecności sztywnieć czy warczeć to przede wszystkim nie zabieramy mu jedzenia!

Wówczas warczenie może przerodzić się w agresję.

W szczególnych przypadkach powinniśmy umówić się na wizytę z behawiorystą, aby dokładnie sprecyzować przyczynę agresywnego psiego zachowania przy misce i podjąć działanie, które zaproponuje specjalista po wcześniejszej obserwacji naszego psa.

Jak zapobiegać takim zachowaniom?

Odbudowanie zaufania nie jest łatwym zadaniem. Często proces ten wymaga konsekwencji, cierpliwości i czasu.

Jakie ćwiczenia możemy wdrożyć:

 

1. Zrezygnuj z miski

Weź całą porcję jedzenia przeznaczoną dla psiaka i podawaj mu ją w kilku mniejszych porcjach z ręki

2. Miska w ręku

Jeżeli opanowaliśmy już pkt. 1 to teraz możemy wziąć miskę do ręki, podzielić jedzenie na kilka mniejszych porcji i stopniowo (po zjedzeniu) dosypywać kolejne porcje (cały czas miskę trzymamy w ręce, z czasem możemy położyć miskę na podłodze).

3. Dosypywanie jedzenia + dodatkowe ruchy

Gdy już opanowaliśmy pkt. 2, możemy teraz wdrożyć dodatkowe ruchy, np. przemieszczać się po pokoju i co jakiś czas dosypać psu do miski jedzenie (tutaj również całą porcję karmy dzielimy na kilka mniejszych części, które dosypujemy do psiej miski).


Powyższe ćwiczenia spowodują, że psiak zacznie kojarzyć, że nasza obecność nie służy temu, by mu  coś zabrać, a wręcz przeciwnie – będzie kojarzyć się psu z czymś pozytywnym (dosypywanie jedzenia).

Ważne jest też , aby zapewnić psiakowi względnie spokojne miejsce do spożywania posiłków. Pokój dzieci czy często uczęszczany przedpokój nie będzie odpowiednim miejscem dla psiej miski.


 

Pokaż wiecej

Mateusz Nowak

Od dzieciństwa związany z Psami, właściciel Nabuka - psa rasy Alaskan malamute. Autor projektu #PsiElementarz (Instagram) oraz @PsiElementarz (Facebook). Miłośnik sportu oraz górskich wycieczek.

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button