NEWSYWARTO WIEDZIEĆ

Dodatkowe dni wolne na chorego psa lub kota? Sprawdź

Wielka Brytania i Włochy, uczyniły ogromny krok do przodu w traktowaniu psiaków i kociaków niczym członków rodziny. To właśnie tam płatny urlop z powodu posiadania szczeniaka albo chorego psa lub kota staje się normą. Czy Polska podąży za tym trendem? 

Na Wyspach – jak informuje  brytyjski The Guardian – rośnie liczba pracodawców, którzy oferują  właścicielom czworonogów przerwy w pracy, a w przypadku ciężkiej choroby zwierzaka płatne zwolnienie trwające nawet do kilku tygodni. Natomiast we Włoszech doszło do ważnego precedensu, kiedy to mieszkająca samotnie pracownica administracji Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie wywalczyła dwudniowy urlop na opiekę nad chorym psiakiem. W powyższej sprawie kobieta uzyskała wsparcie od prawników z włoskiego stowarzyszenia obrońców praw zwierząt LAV. Działający na rzecz zwierzaków mecenasi, wskazali orzeczenia sądów twierdzące, że brak troski o zwierzę może być traktowane jako jego maltretowanie. „Rzymski precedens”, otworzył furtkę do ubiegania się o płatny urlop okolicznościowy na podstawie zaświadczeń od weterynarza innym włoskim właścicielom psiaków i kociaków.

W Polsce dodatkowe dni wolne na chorego psa lub kota budzą skrajne emocje

W 2015 roku, aktorka Agnieszka Włodarczyk na swoich social mediach zapytała: „Czy w Polsce można wziąć zwolnienie z pracy z powodu choroby zwierzaka? Jeśli nie to żyjemy w chorym kraju…”. Aktorka spotkała się wówczas z falą krytyki. Po ośmiu latach od zamieszczenia tego wpisu zmieniło się niewiele. Właściciele nadal nie mają możliwości brania L4 na zwierzaka. Światełkiem w tunelu są „zwierzolubne firmy” to właśnie one ze zrozumieniem patrzą na problemy właścicieli czworonogów, często oferując nawet dodatkowy dzień wolny po adopcji psiaka lub kociaka. Zdecydowanej większości pracowników, pozostaje wykorzystywanie urlopu wypoczynkowego, a w szczególnych wypadkach bezpłatnego urlopu. O prawo do brania L4 na zwierzaki walczy kilka organizacji w Polsce. Jedną z głośniejszych akcji w 2023 roku jest inicjatywa Fundacji Centaurus, która przygotowała Petycję o płatny urlop medyczny na opiekę nad zwierzętami domowym”. 

Zwierzęta odgrywają coraz większą rolę w naszym życiu

Petycję do tej pory podpisało blisko 23 tys. osób. Dowodzi to, że zwierzęta coraz częściej traktowane są jak pełnoprawni członkowie rodziny, a dla samotnych osób stają się najbliższymi przyjaciółmi. Nie powinno dziwić, że czują się oni zobowiązani do troski o wymagające opieki psiaki i kociaki.

Czy dobrym rozwiązaniem byłaby możliwość uzyskania L4 z powodu choroby zwierzaka? Czekamy na Wasze opinie! 

 

Szukasz najnowszych informacji ze świata Psiaków i Kociaków? Przeczytaj również:

 

Pokaż wiecej

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button