PSIAK W DOMUWYCHOWANIE

Świetlica dla psów – luksus czy nowy wymiar odpowiedzialności?

Na przestrzeni ostatnich kilku lat świadomość właścicieli zwierząt ogromnie wzrosła. Dziś nasze domowe pociechy mogą liczyć nie tylko na pełną miskę, ale także na pełen wachlarz zajęć i usług dodatkowych.

Profesjonalni groomerzy, wykwalifikowani fizjoterapeuci, nowoczesne kliniki, najlepsze szkoły, kursy dodatkowe (agility, obedience, mantrailing, nose work i mnóstwo innych) pękają w szwach, a dostanie się do wybranego specjalisty często wiąże się z wielotygodniowym oczekiwaniem. Można byłoby się zastanawiać, co jeszcze jesteśmy w stanie zaproponować naszym czworonożnym pupilom. Otóż wzrastające wymagania i świadomość właścicieli powodują, iż na rynku ciągle  pojawiają się nowe propozycje.

To co dla naszych zachodnich sąsiadów od lat jest normą u nas często powoduje uśmiech na twarzy. Całe szczęście, że u niektórych jest to uśmiech spowodowany tym, iż nareszcie będą mogli spełnić swoje marzenie i pogodzić adopcję psiaka z życiem rodzinnym i zawodowym.

DSC_6007a

Zapewne słyszeliście niejednokrotnie tłumaczenia swoich znajomych, którzy chcieliby bardzo posiadać psa „ALE”:

  1. ale co zrobię z psem jak będę w pracy?
  2. ale co, jeżeli będę chciał wyjechać na urlop?
  3. ale kto wyjdzie z psem jak zachoruję?

Na przestrzeni ostatnich lat wychodząc naprzeciw potrzebom posiadaczy czworonogów – powstały miejsca prowadzone przez profesjonalistów, gdzie właściciel może ze spokojem zostawić swojego pupila na świetlicy, bądź w hotelu.

Co oferuje świetlica?

„Świetlica w naszym hotelu czynna jest od 7.00 do 21.00. Według zaleceń właściciela może on sam przywieźć podopiecznego, bądź zlecić to nam. Plan dnia jest zawsze dostosowywany do psiaków, które znajdują się obecnie na świetlicy. Obejmuje wydawanie posiłków według ustalonych przez właściciela godzin, wspólne zabawy w ogrodzie, w zależności od pogody psiaki mają do dyspozycji basen, mini-agility, tunele i mnóstwo zabawek, ale najważniejszą atrakcją zawsze jest doborowe psie towarzystwo. Ponadto każdego dnia opiekunowie zabierają podopiecznych na spacer niespodziankę- czasami jest to spacer w lesie, innym razem nad rzeką lub jeziorem. Po tak intensywnym dniu każdy z podopiecznych będąc już po kolacji może z uśmiechem oczekiwać powrotu do domu.” – czytamy na stronie jednego z domowych hotelików.

DSC_5994a

Korzyści płynące z tego typu usług dla właścicieli jak i ich pociech są nieocenione. Co najważniejsze dają możliwość właścicielom połączenia życia zawodowego z posiadaniem psa bez konieczności wcześniejszego zwalniania się z pracy. Dzięki takiemu rozwiązaniu również psy nie są zmuszone do siedzenia w samotności ponad 8 godzin.

W szczególności adoptowane psiaki początkowo wymagają większej atencji oraz spokojnego przystosowania do życia w ludzkiej rodzinie. Niejednokrotnie wymagają ponownej nauki czystości, przyzwyczajenia do tłoku ulicznego, spacerów na smyczy, kontaktów z psami i nowymi obiektami. Niestety wymaga to czasu i niektórych z tych procesów nie da się przyspieszyć.

W wielu przypadkach nasze szybkie tempo życia odbija się na naszych zwierzętach, które mogą podobnie jak ludzie popadać w depresję bądź wręcz przeciwnie- z powodu deprywacji potrzeb mogą zacząć niszczyć bądź nadmiernie wokalizować w celu rozładowania narastającego napięcia.

DSC_6027a

Warto jednak dodać, że poszukiwania odpowiedniego miejsca i opiekuna nie powinny opierać się jedynie na analizie strony internetowej. Dobry hotel nigdy nie przyjmie rezerwacji miejsca dla psa poprzez zgłoszenie mailowe, czy telefoniczne.

Aby mieć pewność, że Wasz pies trafi w dobre ręce, należy wybrać miejsce, gdzie psy są selekcjonowane. Daje to pewność, iż czworonogi nie są wtedy separowane względem siebie.

Normalną procedurą podczas przyjmowania psa pod opiekę jest spotkanie aklimatyzacyjne. Ma ono na celu ocenę kompetencji społecznych psa. Jeżeli ktoś proponuje przyjęcie psa bez spotkania wstępnego można mieć poważne wątpliwości co to warunków w jakich pies będzie przebywał.

Warto również porozmawiać na temat kompetencji osoby prowadzącej oraz planu dnia psów. Podczas wizyty wstępnej należy zobaczyć miejsce, gdzie pies będzie przebywał cały dzień, dowiedzieć się czy istnieją tam warunki, które pozwolą przestrzegać Waszych zaleceń. Gdyby coś budziło Wasz niepokój zawsze dobrze jest podjechać w kilka miejsc, aby wybrać najlepsze warunki dla Waszego zwierzaka.

DSC_6011a

Wzrastające zainteresowanie tego typu usługami powoduje, iż coraz więcej z nas przestaje traktować je jako fanaberię, lecz jako normalny element psiego dnia. Dlatego też osoby wahające się nad adopcją psa mogą śmiało rozpocząć poszukiwania potencjalnego pupila 🙂

                                                                                                                          Katarzyna Władyka

Behawiorysta zwierzęcy i Petsitter

Pokaż wiecej

Dominika Drobiazg

Kocham psiaki odkąd pamiętam. Moją misją jest zachęcanie do adopcji psów starszych i niepełnosprawnych. Chcę łamać psie stereotypy i pokazywać rzeczywistość. Jestem ogromną melomanką, działam w ruchu rekonstrukcji historycznej już 7 lat. Zawsze znajdę wolną chwilę na wypad w góry.

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Close
Close