WARTO WIEDZIEĆ

Gepard i pies – historia niesamowitej przyjaźni

Gepard należy do najszybszych zwierząt na świecie. Potrafi osiągać prędkość nawet do 120 km/h! Pomimo tego pozostaje bardzo łagodny wobec ludzi – jego ataki praktycznie się nie zdarzają. Jest to naprawdę wyjątkowa istota, lecz niestety zagrożona wyginięciem. Okazuje się, że o jego bezpieczeństwo dbają nawet… psy!

Gepardy pierwotnie zajmowały niemal cały obszar Afryki, a obecnie występują wyłącznie na południowej i wschodniej części kontynentu. Ich szacowana liczebność na świecie wynosi mniej niż dziesięć tysięcy, a w ciągu ostatnich 100 lat z planety zniknęło aż 90%. Powstało już wiele organizacji mających na celu ratowanie tych dzikich kotów przed całkowitym wyginięciem.

Gepard jest wyjątkowo nieśmiały!

Niech nie zmylą Was pozory. Mimo swoich imponujących rozmiarów oraz szybkości, gepardy tak naprawdę są bardzo wrażliwymi zwierzętami. Ich nieśmiałość sprawia, że nie potrafią nawiązywać kontaktów towarzyskich, a nadmiar stresu znacznie utrudnia rozmnażanie. Jako że są istotami wymierającymi, jest to naprawdę duży problem. Pomoc przyszła niespodziewanie, w postaci niesamowitej przyjaźni.

Międzygatunkowa historia miłosna

Już kilka lat temu opiekunowie ZOO wpadli na pomysł, by każdemu młodemu gepardowi przydzielić jego własnego psa, który stanowiłby dla niego emocjonalne wsparcie. Jeden z twórców pomysłu nazwał to historią miłosną, w której jeden gatunek pomaga przetrwać drugiemu. Każdej nieśmiałej istocie przyda się dominujący towarzysz, którego będzie mogła naśladować.

 

Pies najlepszym przyjacielem geparda

Okazuje się, że plan powiódł się pomyślnie. Gepardy początkowo niepewnie przyglądały się psom, obserwując ich zwyczaje. Z czasem coraz bardziej relaksowały się w ich towarzystwie, a jednocześnie zaczynały naśladować zwyczaje swoich towarzyszy. Pod ich wpływem stawały się coraz spokojniejsze, wesołe i bardziej pewne siebie. Większa odwaga w połączeniu z mniejszym stresem mogłyby być pomocne w rozmnażaniu się, na którym tak wszystkim zależy, by nie doszło do wyginięcia.

pies

Gepard – kilka ciekawostek o tym nietypowym kocie

Choć przyjaźń geparda z psem może być zaskakująca, nie jest jedyną ciekawostką, która udowadnia wyjątkowość tego zwierzęcia. Czy wiedzieliście, że podczas pościgu ich ogon służy jako ster, a sama pogoń, ze względu na duże zużycie energii, jest zwykle ograniczona do 200-300 m? Są to jedyne koty niepotrafiące ryczeć, a bez wody potrafią przetrwać nawet 3-4 dni. Samiec dojrzewa znacznie szybciej niż samica – odpowiednio w wieku 12 i 24 miesięcy. Niestety, w ciągu pierwszych trzech miesięcy życia umiera niemal 90% młodych gepardów.

gepard na trawie

Inne zwierzęta też potrzebują pomocy

Całe szczęście, naszym kotom i psom nie zagraża wyginięcie – nie oznacza to jednak, że nie potrzebują naszej pomocy. W schroniskach mieszka mnóstwo Bezdomniaków, które tylko czekają, aż ktoś wyciągnie do nich pomocną dłoń.

Adopcja zwierzęcia to zawsze bardzo odpowiedzialna decyzja. Jeżeli nie chcesz lub nie możesz się na nią zdecydować – nic straconego! Stworzyliśmy wyjątkową akcję, w której nasi schroniskowi przyjaciele mogą otrzymać od Ciebie jednorazową wpłatę lub stały, comiesięczny przelew. Wystarczy kilka kliknięć, by poprawić komfort życia samotnego Bezdomniaka.

Źródło: https://www.boredpanda.com/nervous-cheetahs-support-dogs/

Pokaż wiecej

Powiązanie artykuły

18 Comments

  1. Pingback: 2crossbow
  2. Pingback: chat gay almeria
  3. Pingback: naked gay dating
  4. Pingback: mirrorball slots

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

tło
SPRAWDŹ>
Close
Close