NEWSYU WETERYNARZAWARTO WIEDZIEĆ

Ile kolan ma pies? Choroby stawów u czworonożnych przyjaciół

Dzisiaj poruszymy nietypowy temat, które jak się okazuje zastanawia wielu z Was, a mianowicie ile kolan ma pies? A skoro wyjaśnimy dziś tę kwestię, nie sposób nie wspomnieć o chorobach stawowych dotykających nasze pupile.

Zacznijmy od palącej kwestii, o którą w 2022 roku najczęściej pytali użytkownicy Google: ile kolan ma pies? Otóż, pies ma… dwa kolana! Psie stawy kolanowe zlokalizowane są na kończynach tylnych, dokładnie pomiędzy kością udową a kośćmi podudzia. Obserwując psa od boku, jest to pierwszy duży staw widoczny zaraz pod brzuchem zwierzaka. Skąd więc spór o to, że psiaki mają cztery kolana? Stawem przypominającym ten kolanowy, ale wyginającym się przeciwną stronę, jest to staw skokowy , będący odpowiednikiem… ludzkiej pięty! Jego budowa nie przypomina człowieczej, ponieważ psiak w trakcie chodzenia staje na samych palcach, a całą stopę kładzie na ziemi wykonując siad. Teraz, gdy już rozwialiśmy wszelkie wątpliwości, przejdźmy do nieco poważniejszego tematu: chorób stawów.

Choroby stawowe u psów różnych ras są niestety częstym problemem. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z małym pudlem czy ogromnym dogiem, każda rasa ma swoje własne problemy zdrowotne, a stawy nie są tutaj wyjątkiem. Warto zatem zwrócić uwagę na kilka najbardziej powszechnych schorzeń stawowych, które mogą dotknąć naszych czworonożnych przyjaciół.

Najczęstsze choroby stawów u psów

Dysplazja stawu biodrowego
To jedna z najbardziej znanych i najczęściej występujących chorób stawowych u psów. Jest to wrodzona wada, która może prowadzić do bólu, utraty ruchomości i zmniejszenia jakości życia psa. Dysplazja stawu biodrowego występuje najczęściej u dużych i olbrzymich ras, takich jak labradory, golden retrievery czy owczarki niemieckie. Warto jednak pamiętać, że żadna rasa nie jest całkowicie wolna od tego schorzenia.

Dysplazja łokci
Podobnie jak dysplazja stawu biodrowego, dysplazja łokci dotyczy wad rozwojowych stawów. Tym razem chodzi o staw łokciowy, który składa się z trzech kości: kości ramiennej, promieniowej i łokciowej. Najbardziej narażone na to schorzenie są rasy średnie i duże, takie jak labradory, golden retrievery, rottweilery, owczarki niemieckie czy bernardyny.

Zwyrodnienie stawów (artroza)
Zwyrodnienie stawów, znane również jako artroza, to przewlekłe schorzenie, które może dotknąć psów w każdym wieku, ale jest częstsze u starszych czworonogów. Choroba ta polega na stopniowym niszczeniu chrząstki stawowej, co prowadzi do bólu, sztywności i ograniczenia ruchomości. Na artrozę szczególnie narażone są psy z nadwagą oraz te, które doświadczyły urazów stawów w przeszłości.

Osteochondroza
Choroba ta, która dotyka głównie młode, rosnące psy, szczególnie te dużych ras. Schorzenie to polega na nieprawidłowym wzroście chrząstki stawowej, co prowadzi do jej uszkodzenia i może skutkować bólem, utratą ruchomości oraz zwyrodnieniem stawów. Osteochondroza może dotyczyć różnych stawów, takich jak stawy kolanowe, biodrowe, łokciowe czy skokowe.

Pęknięcie więzadła krzyżowego
To kolejne schorzenie, które może dotknąć naszych pupili, szczególnie tych aktywnych i wysportowanych. Pęknięcie więzadła krzyżowego jest urazem, który często występuje podczas gwałtownych ruchów, skrętów czy skoków. Może ono prowadzić do bólu, niestabilności stawu kolanowego oraz zwyrodnienia stawów. Psy o krępej budowie, takie jak buldogi czy mopsy, są szczególnie narażone na tego typu urazy.

Jak dbać o stawy swojego psa?

To pytanie nurtuje każdego odpowiedzialnego właściciela. Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Wam zadbać o zdrowie stawów Waszych czworonożnych przyjaciół:

  • Zapewnij psu właściwą dietę – zbilansowane, odpowiednie dla wieku, rasy i poziomu aktywności fizycznej posiłki to podstawa zdrowia każdego psa. Warto też zwrócić uwagę na suplementy diety wspomagające stawy, takie jak glukozamina czy chondroityna.
  • Regularna aktywność fizyczna – umiarkowane ćwiczenia, takie jak spacerowanie czy pływanie, mogą pomóc w utrzymaniu stawów psa w dobrej kondycji. Unikaj jednak nadmiernego wysiłku, zwłaszcza u młodych i rosnących psów.
  • Kontrola wagi – nadwaga to jeden z głównych czynników ryzyka chorób stawowych u psów. Dbaj o właściwą kondycję swojego pupila, unikając nadmiernego karmienia i zachęcając do regularnej aktywności fizycznej.
  • Regularne wizyty u weterynarza – bądź uważny na wszelkie zmiany w zachowaniu swojego psa, takie jak utykanie, opuchlizna czy niechęć do poruszania się. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów, niezwłocznie skontaktuj się z weterynarzem.
  • Dostosuj otoczenie – dostosuj swoje mieszkanie do potrzeb psa, zwłaszcza jeśli ma on problemy ze stawami. Rozważ zainwestowanie w ortopedyczne legowisko, które wesprze kręgosłup i stawy, oraz zapewnij łatwy dostęp do miski z wodą czy karmy.
  • Profilaktyka – pamiętaj o regularnych badaniach profilaktycznych, szczególnie jeśli Twój pies należy do rasy narażonej na choroby stawowe. Im wcześniej wykryjemy ewentualne problemy, tym większe szanse na skuteczne leczenie.

Podsumowanie

Psy mają dwa kolana, które niestety nie są wolne od chorób stawowych. Różne rasy mają różne predyspozycje do schorzeń, ale odpowiednia opieka i troska ze strony właściciela może w znaczący sposób przyczynić się do zdrowia i długowieczności naszych czworonożnych przyjaciół.

Mam nadzieję, że ten wpis przyniósł Wam sporą dawkę wiedzy! Pamiętajcie, że dbanie o zdrowie naszych pupili to nasza odpowiedzialność, a zdrowe stawy to gwarancja długich i szczęśliwych spacerów z naszymi futrzakami.

Szukasz najnowszych informacji ze świata Psiaków i Kociaków? Przeczytaj również:

Pokaż wiecej

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button