PSIAK W DOMU

Jak dbać o psa zimą?

Zima ma swoich zwolenników jak i przeciwników – takie stwierdzenie dotyczy również Psów, większość z nich uwielbia zabawy na śniegu, ale są też takie które zimą najchętniej nie wychodziłyby z domu.

Niezależnie do której grupy należy twój pies, musimy pamiętać, że zima to czasem wyjątkowo trudny okres dla naszego czworonoga.

Warto więc wiedzieć na jakie niebezpieczeństwa są narażone psy w okresie zimowym.

Niskie Temperatury

Choć w tym roku w wielu regionach Polski zima tak naprawdę jeszcze nie przyszła, to musimy pamiętać, że zima to przede wszystkim niskie temperatury, na które szczególnie narażone są psy przebywające na dworze.

Właściciele takich psów powinni zadbać, aby miały one stały dostęp do budy (najlepiej ocieplonej), która uchroni je przed mrozami, wiatrem czy opadami śniegu.

Jeżeli pies przebywa w kojcu, warto też zadbać, aby nie leżał bezpośrednio na betonie (można wyłożyć kojec podestem drewnianym).

W przypadku gdy za oknem panują przeraźliwe mrozy, warto takiemu psiakowi zorganizować miejsce w jakimś ocieplonym pomieszczeniu (np. garażu).

W przypadku psów mieszkających w domu warto zwrócić uwagę, aby pies nie leżał na zimnych kafelkach (możemy dać mu jakiś stary kocyk lub zainwestować w legowisko)

Odwodnienie

Bardzo często właściciele nie zwracają uwagi na fakt, że w niskich temperaturach zamarza woda do picia przeznaczona dla naszych czworonogów. Brak dostępu do wody może prowadzić nawet do śmierci w wyniku odwodnienia.

Pamiętaj, gdy temperatura na dworze spadnie poniżej zera – kilka razy dziennie wymieniaj psu wodę!

Uwaga na Sól!

Jeżeli mamy możliwość to podczas spacerów z Psem unikajmy chodników posypanych solą. Sól w połączeniu ze śniegiem i niskimi temperaturami może prowadzić do otarć i pęknięć naskórka na łapach naszego czworonoga.

Po powrocie ze spaceru warto przemyć psu łapy w letniej wodzie.

Dodatkowo możemy zaopatrzyć się w specjalne preparaty, którymi smarujemy psu łapy przed wyjściem na spacer. Niektórzy stosują również specjalistyczne obuwie dla psiaków.

Sierść a zima

Odpowiednio zadbana sierść ma bardzo dobre właściwości izolacyjne. Dlatego zwłaszcza zimą powinniśmy o nią szczególnie zadbać. Regularnie rozczesywany włos sprzyja utrzymywaniu w sierści izolującej warstwy powietrza, która chroni nasze psiaki przed mrozem.

Uwzględniając warunki w jakich pies spędza większość czasu, musimy  rozważyć czy dobrym rozwiązaniem będzie w okresie zimowym strzyżenie, golenie lub usuwanie podszerstka.

Wyjątkiem powinny być łapy, gdzie nadmiar futra może przyczynić się do przyczepiania się grud śniegu.

Ubranko

Ubranko dla psów to często tylko fanaberia opiekunów. Nie mniej jednak może być przydatne w przypadku psów ras małych, ras bezwłosych czy po strzyżeniu, gdy na dworze panują wyjątkowo niskie temperatury. Pamiętaj, że ubranie dla psa powinno być wygodne, praktyczne i dobrze wentylowane.

Aktywność

Aktywność psa powinna być dostosowana do jego predyspozycji oraz warunków panujących za oknem. W przypadku niskich temperatur na dworze niektóre psy ras małych powinny mieć ograniczone spacery, co nie znaczy, że właściciel nie powinien zadbać o dostarczenie psu odpowiedniej dawki ruchu czy rozrywki w domu.

W przypadku psów ras średnich i dużych mamy większe możliwości, gdyż w tej grupie psów znajdziemy również takie rasy, które świetnie znoszą zimowe zabawy na świeżym powietrzu.

Pamiętajmy jednak, że poziom aktywności należy dostosować do warunków i predyspozycji naszego czworonoga.


 

Tagi
Pokaż wiecej

Mateusz Nowak

Od dzieciństwa związany z Psami, właściciel Nabuka - psa rasy Alaskan malamute. Autor projektu #PsiElementarz (Instagram) oraz @PsiElementarz (Facebook). Miłośnik sportu oraz górskich wycieczek.

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Close
Close