PSIAK W DOMUWARTO WIEDZIEĆ

Jak dobrać odpowiednie szelki dla psa?

Adopcja psa to bardzo ważna decyzja, często zmieniająca życie nie tylko nowego pupila, ale także całej rodziny.  Warto więc zawczasu przygotować się na nowego członka rodziny i zapoznać się ze wszystkimi istotnymi informacjami, które pozwolą nam dbać o niego jak najlepiej. Tym razem przygotowaliśmy dla Was poradnik, jak odpowiednio dobrać szelki dla psa, aby były dla niego bezpieczne i wygodne. A jeśli chcesz zobaczyć więcej wskazówek o żywieniu lub wychowaniu psiaka po adopcji, zerknij na nasz dział porad „Po adopcji”.

Szelkowe ABC

Szelki dla psów stały się poważną konkurencją dla niegdyś dużo popularniejszych obroży. Niektórzy stosują je zamiennie, inni zaczęli zauważać zalety, przeważające na korzyść szelek. Prawda jest taka – u jednych bardziej sprawdzi się obroża, u innych szelki. Wszystko zależy od rasy, wielkości psa, budowy ciała, a także zachowania podczas spacerów. Warto więc dokładnie zapoznać się ze wszystkimi informacjami i dopasować je pod kątem własnego psa.

Szelki dla psów są przede wszystkim bezpieczniejsze dla naszych pupili w przypadku intensywnego ciągnięcia na smyczy lub gwałtownego szarpania. Obroża w tym wypadku może być niekomfortowa dla psa, a nawet niebezpieczna dla jego zdrowia i powodować podduszanie lub uszkodzenie karku. Szelki umiejscowione są natomiast poniżej szyi, więc pies, który jest niesforny podczas spacerów będzie bezpieczniejszy.

Wybór szelek będzie też dużo lepszy od wyboru obroży w przypadku niektórych ras, najczęściej tych mniejszych i o delikatniejszej budowie. Przykładem mogą być yorki lub psy rasy chihuahua – mają one zdecydowanie delikatniejszą szyję i obroża nie jest dobra dla ich zdrowia i komfortu. Warto w takim wypadku wybrać specjalnie przeznaczone szelki dla yorka lub innej rasy. Szelki będą również lepsze dla psów aktywnych, które chętnie towarzyszą właścicielom w aktywnościach fizycznych, takich jak bieganie oraz jazda na rowerze.

Szelki dla psa – rodzaje

Współczesne szelki dla psów są tworzone na wzór uprzęży, które od dawna stosuje się w przypadku psich zaprzęgów. Nowoczesne szelki są jednak dużo wygodniejsze, bezpieczniejsze, a do tego firmy konkurują ze sobą w ich wyglądzie, kolorach i ogólnym designie. Na rynku mamy wiele rodzajów szelek – jakie najlepiej wybrać, aby były idealnie dopasowane do naszego czworonoga?

Szelki spacerowe to najczęściej wybierane szelki dla psów. Można przebierać w markach, rozmiarach i kolorach. Przeznaczone są do zwykłych, codziennych spacerów z psem. Można je wyróżnić na szelki typu guard, które zbudowane są z dwóch kół (mniejszego na głowę i większego na klatkę piersiową) i połączonych pasków z góry i z dołu. Drugim rodzajem są szelki typu walk-in, których kształt tworzy trójkąty, w które stawia się psa, a następnie zapina klamerkę na jego grzbiecie. Można również na rynku znaleźć szelki bezuciskowe dla psa, które są jeszcze bardziej wygodne, ich cena zazwyczaj jest nieco większa.

W ofercie sklepów można znaleźć wiele produktów przeznaczonych dla maluchów w pierwszych miesiącach ich życia – są to między innymi szelki dla szczeniaka. Są bardziej zabudowane, a materiał jest miękki i przyjemny w dotyku. Wszystko po to, aby szczeniakowi, który jest na początku bardziej delikatny niż dorosły pies, nie zrobić przez przypadek krzywdy.

Sportowe szelki dla psów są często wybierane dla aktywnych czworonogów, które towarzyszą swoim właścicielom w canicrossie, dogtrekkingu czy bikejoringu. Jednym słowem do aktywności na świeżym powietrzu, w których pies biegnie przodem i ciągnie człowieka. Tego typu szelki dla psa są bardzo podobne do tych szelek, które używane są przy psich zaprzęgach – są bardzo wytrzymałe i wygodne. 

Istnieją również specjalne szelki dla psów, których używa się w podróży samochodem. Są to szelki samochodowe dla psa. Zbudowane są z zapięć, które wpina się w klamrę od pasa samochodowego. Warto zainwestować w tego typu szelki dla psa, jeżeli podróżujesz z nim samochodem. W razie wypadku lub gwałtownego hamowania psiak będzie zabezpieczony, dokładnie tak jak człowiek przypięty pasem. Zmniejszy to ryzyko uszkodzeń ciała i zaoszczędzi wiele stresu.

Szelki dla psa, jak wybrać?

Decydując się na szelki dla psa warto najpierw zrobić rozeznanie i przemyśleć, które szelki będą najbardziej odpowiednie dla Twojego czworonoga, pamiętając, że ich rodzaj zależy od wielu czynników.

Kolejną ważną kwestią jest wybór odpowiedniego rozmiaru szelek, które będą zależeć od rozmiaru psiaka. Wystarczy zmierzyć jego obwód szyi i obwód klatki piersiowej – oba w najszerszym punkcie. Dodatkowo warto zmierzyć również długość górnego i dolnego paska – mają łączyć punkt, w którym mierzyliśmy szyję oraz klatkę piersiową od góry i od dołu. Mimo tego, że każde szelki są lekko regulowane to odpowiedni ich rozmiar jest bardzo ważny, aby były komfortowe dla psiaka. Zakładając szelki trzeba zawsze upewnić się, że nie są one za luźne, ani za ciasne – najlepiej, żeby między paski szelek a skórę zwierzaka swobodnie mieściły się przynajmniej dwa palce.

Przy wyborze odpowiednich szelek dla psów warto kierować się nie tylko wyglądem i kolorem. Warto również wybrać materiał szybkoschnący i wytrzymały. Pozwoli to na wygodne, codzienne użytkowanie szelek.

Szelki dla psów z pomocą dla bezdomniaków

Jeżeli znasz naszą fundację to pewnie też słyszałeś o naszym sklepie, którego dochód przeznaczony jest na pomoc psiakom i kociakom, które znajdują się w schroniskach. A może już robiłeś u nas zakupy? W naszej ofercie mamy wiele szelek, które mogą przypasować Twojemu pupilowi:

https://www.karmimypsiaki.pl/sklep/pies/akcesoria-i-przysmaki/obroze-szelki-i-smycze

Jeżeli wciąż zastanawiasz się, które szelki dla psów będą najbardziej odpowiednie, skontaktuj się z naszymi ekspertami, którzy zawsze chętnie doradzą przy wyborze karmy, ale i szelek lub innych akcesoriów dla Twojego czworonoga.


Telefon:  +48 22 113 94 74
E-mail: olga@sklepkarmimypsiaki.pl

Pokaż wiecej

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button