PSIAK W DOMUWYCHOWANIE

Jak nauczyć adoptowanego psiaka czystości?

Adopcja psa to odważna i odpowiedzialna decyzja. Niestety zbyt często nowy właściciel nie radzi sobie z problemami, jakie napotyka wprowadzając do domu nowego członka rodziny.

Przeszłość psa często bywa nieznana, nie wiemy jakie były jego losy zanim trafił do schroniska. Nowy domownik trafia w zupełnie nowe warunki i nie zawsze wie, jak się zachować. Do tej pory, nie znał spacerów i załatwiał się w kojcu wtedy, kiedy miał na to ochotę. Skąd ma wiedzieć, że teraz będzie inaczej?

Dlatego tak ważne jest, aby jeszcze przed adopcją zadać sobie kilka ważnych pytań. Czy jesteś gotów na szkolenie? Czy nie obawiasz się zniszczeń? Czy możesz poświęcić dla niego odpowiednią ilość czasu? I przez odpowiednią rozumiem coś więcej niż tylko długie spacery.

Nauka czystości to proces wymagający od ciebie cierpliwości, zaangażowania i pozytywnego wzmacniania dobrych zachowań psa.

Niezwykle przydatną umiejętnością jest nauczenie psa korzystania z klatki. Brzmi groźnie? Przekonaj się, że tak nie jest – o treningu klatkowym pisałam tu.

Jeśli Twój pies korzysta już z klatki i robi to z przyjemnością, zasada jest bardzo prosta. Psy nie lubią załatwiać się w swoim legowisku. Dlatego też, aby łatwiej kontrolować wypróżnianie, na czas nauki zamykaj go w klatce. Oczywiście nie chodzi o to, aby pies przebywał zamknięty 8 godzin, podczas gdy Ty jesteś w pracy lub namiętnie oglądasz serial. Psu niezbędna jest uwaga. I poprzez niezbędna rozumiem to, że nie wystarczy przebywać w tym samym pomieszczeniu. Musisz obserwować zachowanie psa, bo wystarczy chwila nieuwagi, aby załatwił się nie tam, gdzie trzeba.

IMG_1389-2

Dostosuj czas przebywania w klatce do wieku oraz rutyny dnia psa. Bierz go na spacer po przebudzeniu (psa, niekoniecznie Twoim). Najlepiej jest poświęć na tę czynność tak dużo czasu, aż psiak się załatwi. Jeśli pies zacznie się załatwiać możesz wydać komendę: zrób siku. Tylko uważaj, nie ekscytuj się nadmiernie, mów spokojnym głosem, bo możesz psa wystraszyć w momencie jego skupienia. Na zakończenie pochwal go i nagródź smaczkiem, przyjaznym tonem głosy, bądź pogłaskanem. Pochwała musi nastąpić do 3 sekund po zakończeniu czynności.

Żelazną zasadą nauki czystości są regularne pory karmienia. Miska nie powinna stać cały dzień, aby pies podjadał kiedy ma na to ochotę, bo wtedy trudno kontrolować pory wypróżniania. Ustal 2 pory karmienia – rano i wieczorem (szczeniaki powinny jeść 4-5 razy dziennie). Godzinę po karmieniu wyjdź na spacer.

Co zrobić, jeśli pies załatwi się w domu? Po pierwsze zastanów się dlaczego tak zrobił. Czy wykonałeś wszystkie kroki odpowiednio? Raczej nie. Po drugie, a właściwie po pierwsze i najważniejsze – nie wolno karać psa!

Jeśli słyszałeś, aby pysk psa wetknąć w mokrą plamę i krzyczeć: zły pies, to udaj, że nigdy tego nie słyszałeś, a najlepiej wyrzuć zupełnie z głowy. Jedyne czego psa w ten sposób nauczysz, to strachu przed załatwianiem swoich psich spraw w twojej obecności. A jeśli zrobisz to po fakcie, czyli np. po powrocie do domu, nauczysz psa tego, że jesteś niezrównoważony psychicznie i krzyczysz na niego bez powodu.

Ważne, aby wypadek potraktować, jako coś, co właściwie się nie wydarzyło: podejść spokojnie, posprzątać bez słowa, ale za to bardzo dokładnie zdezynfekować, aby nie pozostał żaden zapach zachęcający psa do skorzystania z tego miejsca ponownie.

Pamiętaj, że pies ma prawo popełniać błędy. Jednym nauka czystości zajmuje kilka dni, innym kilka tygodni. Nie zniechęcaj się, konsekwencja to podstawa. Już samo to, że decydujesz się na adopcję świadczy o tym, że jesteś wspaniałym człowiekiem. Nie poddawaj się więc na widok drobnych przeszkód. Pies wynagrodzi ci to po stokroć.

IMG_1360

Tagi
Pokaż wiecej

Marta Strześniewska

Jestem trenerem psów. W pracy opieram się na trzech filarach: relacji, zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa. Bez nich nie ma mowy o wzajemnym porozumieniu. W tej wędrówce towarzyszy mi Hugo, energiczny terrier. Najlepszy kompan i największe wyzwanie. Relacja człowieka z psem jest wyjątkowa, ale wydaje mi się, że możemy i powinniśmy dać z siebie więcej. Dlatego piszę. Piszę o tym, co zrobić, żeby wspólne życie było łatwiejsze. Psy dają nam bezinteresowną miłość - pokażmy, że na to zasługujemy.

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Close
Close