NEWSY

Jak nauczyć psa zostawać w domu? 

Nikt z nas nie lubi zostawać sam, a tym bardziej pies, czyli zwierzę społeczne. Mimo to, bez względu na przyczynę może zdarzyć się taki moment, kiedy zostawienie psa samego w domu jest koniecznością. Jak przygotować psa na taką rozłąkę? 

Decyzja o wzięciu psa jest równoznaczna z przyjęciem na siebie odpowiedzialności, która związana jest z wychowaniem i zaspokojeniem jego potrzeb. Posiadanie psa jest wielkim szczęściem, ale również prawdziwym wyzwaniem, przed którym postawieni są właściciele. Wcześniej wyjścia na miasto były na porządku dziennym, teraz wszystko zostało wywrócone do góry nogami. 

W stadzie siła 

Gdy spojrzymy na początek życia psa, można zauważyć, że jego pierwsze miesiące życia przebiegają w stadzie sióstr i braci. Przebywający w gronie podobnych do niego istot, przyzwyczaja się do życia w grupie. Z drugiej strony w momencie, kiedy do naszego domu dołącza pies, staje się on zwykle jedynym, zwierzęcym lokatorem. Zmiana otoczenia jest dla niego stresującym przeżyciem, więc od razu szuka zastępstwa, które przyniesie podobne poczucie bezpieczeństwa. Właśnie wtedy dla niego nowym stadem stajemy się my — ludzie. Stworzenie mu ciepłego, pełnego miłości domu będzie pozytywnie wpływać na jego zachowanie. Więcej na temat okazywania miłości dowiesz się w artykule „Jak okazywać miłość w psim języku?”.

Zrozumiałe jest, że kiedy musimy wyjść z domu i zostawić psa samego, może to wywołać w nim stres. Zdarza się, że pies nieprzyzwyczajony do pozostania samemu w domu zaczyna szczekać lub piszczeć pod drzwiami, a także gryźć wszystko, co pojawi się na drodze. Jest to forma wołania o pomoc oraz próba wyładowania emocji, które w nim się pojawiły. 

Przygotowanie do rozstania

Próby pozostawienia psa samego powinny odbywać się krok po kroku. Gwałtowne wyjście z domu mogłoby skutkować szokiem, a co gorsza — późniejszą traumą. W takiej sytuacji lepiej podjąć powolne działanie, które z czasem sprawi, że nasze wychodzenie na miasto nie będzie dla psa tak trudne. Jak to zrobić? 

  • Przygotuj koc lub kojec i postaw w komfortowym dla niego miejscu. 
  • Pamiętaj o załatwieniu jego potrzeb fizjologicznych, a także dostępie do świeżej wody oraz pozostawieniu ulubionych smaczków. 
  • Zostaw w jego przestrzeni zabawki, które pomogą mu się zrelaksować i spowodują, że nie będzie się nudzić. 
  • Zadbaj o to, by pies był wyspacerowany, dzięki czemu prawdopodobnie skupi się na odpoczynku i regeneracji. 
  • Jeśli Twój pies boi się hałasów, możesz włączyć cicho radio lub telewizor.

Zacznij od wychodzenia na kilka minut, o stałych porach dnia. Jeśli Twój pies jest bardzo emocjonalny i nie opuszcza Cię na krok, możesz również zacząć od pozostawiania go na chwilę w innym pomieszczeniu. Za każdym razem wydłużaj czas trwania rozłąki. Wykorzystaj tę chwilę na wyniesienie śmieci lub sprawdzenie skrzynki pocztowej. Po czasie odległości będą stawać się coraz większe. I najważniejsze — niech Twoje wyjście nie będzie wielkim wydarzeniem, ponieważ to dodatkowo rozemocjonuje psa. 

Pomoc behawiorysty

Każdy pies odczuwa samotność inaczej, w zależności od tego, jaką ma osobowość. Czasami zdarza się, że psy, które w swoim życiu przeżyły nieszczęścia, mają spory kłopot z zostaniem w domu. To właśnie tym, bezdomnym przyjaciołom pomagamy w akcji Karmimy Psiaki. 

Jeśli mimo starań i prób pozostawienia psa samego w domu wciąż dostrzegasz, że jest on rozemocjonowany Twoim wyjściem, warto sięgnąć po pomoc wykwalifikowanych specjalistów. Jeśli Twój pies wykazuje oznaki lęku separacyjnego lub innych problematycznych zachowań, spotkanie z behawiorystą może być konieczne. Pomoże on w zidentyfikowaniu problemu oraz znajdzie odpowiednie rozwiązanie. 

Podsumowanie

Nauczenie psa zostawania samemu w domu wymaga dużo czasu i cierpliwości, jednak podejmowanie prób może pomóc w osiągnięciu celu. Pamiętaj, że pies to istota społeczna, więc mimo przyzwyczajenia do pozostawania samemu będzie potrzebował uwagi domowników. Dzięki zastosowaniu odpowiednich sposobów psi przyjaciel powinien dobrze sobie poradzić w domu podczas Twojej nieobecności.

Nauczenie psa zostawania samemu w domu wymaga dużo czasu i cierpliwości
Pokaż wiecej

Eliza Raburska

Zakochana po uszy w kundelkach, właścicielka psa o imieniu Rubin. Zawodowo moderatorka mediów społecznościowych, wrażliwa na potrzeby innych istot oraz prywatnie pasjonatka psychologii i neuropsychologii.

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button