OCZAMI PSIAKAPO ADOPCJI

Jak pielęgnować psiego seniora?

Odpowiednia pielęgnacja psich seniorów, to bardzo ważny element prawidłowego funkcjonowania naszego zwierzaka. Zarówno w przypadku młodych jak i starszych psiaków zabiegi higieniczne najlepiej przeprowadzać systematycznie. Bardzo ważna jest też profilaktyka, dzięki której jesteśmy w stanie zapobiec różnym schorzeniom oraz wzmocnić kondycję ogólną naszego pupila.

Untitled11

Niektóre czworonogi ją kochają, inne zaś omijają wannę szerokim łukiem. Jeśli wasz pies nie występuje na wystawach to kąpiel zwykle zalecana jest w przypadkach szczególnych takich jak: wytarzanie się w nieczystościach, czy wystąpienie problemów dermatologicznych.

W przypadku psów starszych trzeba mieć na uwadze, że do zabrudzenia może dojść podczas wypróżnień na spacerze. Ze względu na wiek, suczki często kucają bardzo blisko ziemi, lub wręcz siadają, co powoduje zabrudzenie ogona i tylnich łap.

W przypadku samców w zaawansowanym wieku również może dojść do zabrudzenia brzucha, ogona i tylnych łap. W takiej sytuacji najlepiej po spacerze przemyć zabrudzone miejsca wilgotną szmatką aby zapobiec tworzeniu się kołtunów w tych okolicach.

DSC_3057a

W sezonie letnim podczas wizyty ze swoim seniorem u groomera warto poprosić go o przystrzyżenie sierści tak, aby uwzględnić ten problem.

Pamiętajmy aby podczas kąpieli używać szamponu dostosowanego do rodzaju i koloru sierści. Obecnie na rynku dostępna jest cała gama psich kosmetyków, zwróćmy więc uwagę aby dostosować kosmetyk do potrzeb naszego psa.

Nie stosujmy szamponów przeznaczonych dla ludzi, gdyż mogą one wpłynąć drażniąco na skórę i oczy psa. Wybierając psi szampon możesz oszczędzić swojemu pupilowi stresu i nieprzyjemnych doznań w trakcie kąpieli.

Untitled12

Oczywiście ciepłe pory roku są świetnym momentem na kąpiel i zabawę na świeżym powietrzu. Jeśli jednak musimy wykąpać naszego towarzysza w chłodnym okresie, pamiętajmy, aby dokładnie go wysuszyć i nie wychodzić z nim bezpośrednio po kąpieli na długi spacer.

DSC_3046a

Bardzo istotne jest również to, żeby trzymać suszarkę w odpowiedniej odległości od skóry aby nie poparzyć psa strumieniem zbyt ciepłego powietrza. Miejmy też na uwadze aby nie dmuchać bezpośrednio do ucha, nosa i oczu psa.

Untitled13

Szczotkowanie, wyczesywanie podszerstka, trymowanie i masaż. W zależności od rodzaju sierści należy użyć odpowiedniej szczotki. W przypadku psów z podszerstkiem, świetnym rozwiązaniem jest furminator – szczotka doskonale radząca sobie z głównym problemem posiadaczy psiaków, których sierść panoszy się po całym mieszkaniu. Najlepiej wyposażyć się w dwie szczotki różnego rodzaju np. jedną do usuwania podszerstka, a drugą do czesania wierzchniej okrywy włosowej.

Podczas wyboru akcesoriów zwróćmy uwagę na następujące kwestie: czy dana szczotka „leży nam w ręku” i czy trzymamy ją w prawidłowy sposób. Uważajmy również na szczotki z ostrymi metalowymi igłami, które używane w nieprawidłowy sposób i bez wyczucia mogą podrażnić, a nawet zranić naszego psiaka.

W przypadku psów szorstkowłosych zalecane jest trymowanie, ponieważ ich martwe włosy nie wypadają, co może przyczynić się do problemów skórnych i spowolnienia wzrostu nowego owłosienia. Aby trymowanie przebiegło bezboleśnie i fachowo najlepiej skorzystać z usług groomera, który zwykle posługuje się do tej pielęgnacji nożykiem trymerskim.

DSC_3050a

Dużą przyjemność podczas czesania sprawia psu masaż, który bardzo dobrze może wpłynąć na nastrój i działa odprężająco. Wygodną do tego zabiegu jest gumowa rękawica, która ma większą powierzchnię niż szczotka, a co za tym idzie – masaż może trwać dłużej i może być wykonywany bez większego wysiłku.

Untitled14

Przycinanie ich to chyba największy stres dla właścicieli psów z czarnymi pazurkami. Obawa wiąże się z możliwością przecięcia miazgi, która znajduję się wewnątrz pazura i mocno krwawi jeśli przytniemy zbyt krótko. Z własnego doświadczenia wiem, że jednak najlepiej kiedy właściciel przezwycięży lęk i po kilku próbach wykonanych pod okiem weterynarza sam doskonale nauczy się w którym miejscu obcinać pazurki swojemu pupilowi.

Starsze psy wymagają szczególnej uwagi jeśli chodzi o pazury ze względu na to, że nie poruszają się tak dużo i szybko jak psy młode, które dzięki temu w naturalny sposób ścierają sobie pazury. Dodatkowo przerost pazurów może powodować nieprawidłowe ustawienie kończyn, ślizganie się na gładkich powierzchniach, a także utrudniać poruszanie się, co w przypadku seniorów powoduje ogromny dyskomfort.

Untitled15

Również tym przypadku pamiętajmy, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego zaglądajmy głęboko w oczy naszych kochanych zwierząt nie tylko w celu wyznania im naszych uczuć, ale też dbajmy o zachowanie czystości w tej okolicy.

22

W gabinetach weterynaryjnych i sklepach zoologicznych dostępne są płyny do przecierania oczu. Zwłaszcza zalecane dla psów ras brachycefalicznych, czyli np. buldogów, mopsów, pekinczyków, shih tzu, ponieważ w ich przypadku oczy są bardziej narażone na infekcje.

W przypadku uszu to psy z oklapniętymi i długimi np. cocer spaniel, basset, gończy polski,  mają większą tendencję do  schorzeń ze względu na to, że dostęp powietrza jest ograniczony, a zanieczyszczenia mają utrudnione zadanie, aby wydostać się na zewnątrz.

Podczas domowej profilaktycznej pielęgnacji ucha zbieramy wydzielinę z wewnętrznej strony ucha za pomocą gazika nasączonego preparatem. Pozwólmy zwierzakowi na potrzepanie głową po zabiegu. Nie używajmy patyczków, gdyż mogą uszkodzić od wewnątrz ucho.

Jeśli chodzi o zęby: najlepsze do pielęgnacji są gumowe zabawki, podłużne smakołyki z krawędziami, które umożliwiają większe tarcie o zęby podczas jedzenia, sucha karma, a także przemywanie zębów zwilżonym gazikiem.

DSC_3056a

Jeśli nasz senior ma problemy z kamieniem nazębnym warto wybrać pastę, która go z czasem osłabi i rozpuści. W zaawansowanych przypadkach konieczny jest zabieg stomatologiczny, który wykonywany jest w znieczuleniu, co w przypadku starszych psów nie jest wskazane.

Untitled16

O pielęgnacji i o psach seniorach można by rozpisywać się bez końca, w tym krótkim tekście chciałam jedynie zaznaczyć to, co już podkreślałam niejednokrotnie: systematyczność i przyzwyczajanie psa od maleńkości do czynności higienicznych jest bardzo ważne.

Starsze psy wymagają większej uwagi i troski o ich stan ogólny. Jeśli cokolwiek wzbudzi twoje podejrzenie podczas rutynowych czynności higienicznych udaj się do lekarza weterynarii. Wraz z wiekiem i oznakami starości dostosujmy odpowiednio opiekę i pielęgnację naszego pupila.

Autor tekstu: Joanna Szulawska

 

Pokaż wiecej

Joanna Szulawska

Technik weterynarii, absolwentka studiów podyplomowych „Pies w społeczeństwie”. Uwielbiam sport i ruch, najlepiej czuję się galopując przez łąki lub ścigając się psimi zaprzęgami. Jestem wegetarianką z wyboru ponieważ nie godzę się na cierpienie zwierząt.

Powiązanie artykuły

2 Comments

  1. Systematyczne wyczesywanie sierści, pazurki czy pielęgnacja oczu, uszu i zębów to podstawa. Warto przyzwyczaić pieska do tych zabiegów od młodych lat, a u seniorów tego nie zaniedbywać. Starsze pieski są bardziej podatne na infekcje i stany zapalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

tło
SPRAWDŹ>
Close
Close