OCZAMI PSIAKAPSIAK W DOMU

Jak pies patrzy na świat i co widzi? (Cz.I)

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak Wasz psiak postrzega świat? Co widzi, czuje, słyszy? Informacje jakie odbiera ze środowiska kształtują sposób myślenia i zachowania naszych podopiecznych. Warto więc umieć postawić się w psiej perspektywie, aby lepiej zrozumieć czworonożnych przyjaciół.

W nachodzącym cyklu „Jak pies postrzega świat’’ wyjaśnimy, czy dla psa świat jest kolorowy czy jednak czarno-biały, dlaczego pies biegnie do drzwi przywitać opiekuna długo przed tym, nim ktokolwiek inny zorientuje się o powrocie domownika, czym jest ‘’szósty zmysł’’ informujący naszych podopiecznych o nadchodzących kataklizmach oraz jak to możliwe, że pies jest w stanie wyczuć nadchodzący atak padaczki u ludzi.

CO WIDZI PIES? 

Jak widzi pies? Czy jego świat jest czarno-biały czy jednak kolorowy? Dlaczego jedną piłkę odnajduje szybko a obok piłki innego koloru przechodzi obojętnie jakby zupełnie jej nie widział? No i co z tą perspektywą?

Pies, jako potomek wilka i zwierzę drapieżne, najlepiej widzi o świcie i o zmroku. Stąd, w warunkach dla nas niekorzystnych pies dobrze się odnajduje. Wykazano także, że pies dużo lepiej rejestruje obiekty w ruchu niż obiekty nieruchome. I tak, nasi czworonożni przyjaciele są w stanie zobaczyć poruszający się obiekt oddalony o nawet 900m, podczas gdy aby zobaczyć ten sam obiekt nieruchomy potrzebuje podejść na 585m. Ma to związek z pogonią za ofiarą – sukces w polowaniu był dla przodków naszych czworonogów gwarancją przetrwania.

Jak zapewne sami zauważyliście, gdy pies znajdzie się bardzo blisko przedmiotu posługuje się węchem a nie wzrokiem. Dzieje się tak dlatego, że poniżej 30-50cm. psy widzą bardzo niewyraźnie. Ponadto węch dostarczy im zdecydowanie więcej informacji o danej rzeczy jako, że molekuły zapachowe stanowią dla psa ”księgę”, z której mogą odczytać historię przedmiotu.

IMG_4563a-2

A co z tymi kolorami?

Otóż różnice w widzeniu barw pomiędzy psem a człowiekiem są ogromne, jednak dla naszych podopiecznych świat również nie jest tylko czarny lub biały! Pies widzi kolory mniej wyraziście i część z nich jest dla niego podobna. Widmo widzialne podzielone jest na dwa odcienie zależne od długości fal, najprawdopodobniej odbierane przez psy jako kolor niebieski oraz żółty.

dogs view

Wiedza ta przyda się każdemu właścicielowi psa! Ma to duże znaczenie przy doborze zabawek i akcesoriów dla naszych czworonogów. Kupując psu np. piłkę, którą najczęściej rzucamy na trawie czy łące, gdzie dominuje kolor zielony, warto wybrać taką, którą pies będzie dobrze widział, czyli niebieską. Mimo tego, że my dobrze widzielibyśmy piłkę czerwoną, dla psa barwy te wyglądają podobnie, stąd może mieć problem z dostrzeżeniem jej. Warto o tym pamiętać 🙂

IMG_4597-2a

Pokaż wiecej

Katarzyna Balińska

Zootechnik, specjalista hodowli ekologicznej i ochrony zwierząt. Organizatorka licznych akcji charytatywnych i edukacyjnych. Od 8 lat związana z pomocą bezdomnym czworonogom.

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

tło
SPRAWDŹ>
Close
Close