PSIAK W DOMU

Jak pomóc psu przetrwać upały? [PRAKTYCZNE PORADY]

opieka nad pupilem w okresie letnim

Nadchodzi kalendarzowe lato, a wraz z nim upały. Jedni udadzą się na górskie wycieczki, drudzy wybiorą nadmorskie plaże, a inni spędzą ten czas w mieście. Niezależnie dokąd się wybierzemy, spodziewajmy się nadejścia wysokich temperatur. Są one uciążliwe nie tylko dla nas, ale również dla naszych milusińskich. Jak pomóc psu przetrwać upały?

Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się jak zapewnić komfort swojemu pupilowi w tym trudnym dla niego okresie, poznasz symptomy przegrzania oraz dowiesz się, w jaki sposób należy udzielić pierwszej pomocy w przypadku doznania udaru cieplnego.

Czemu psy gorzej znoszą upały od ludzi?

Nasi pupile nie pocą się całą powierzchnią ciała, tak jak ich właściciele. Ich gruczoły potowe znajdują się jedynie na opuszkach łap. Dodatkowym mechanizmem schładzania organizmu jest u nich ziajanie.

Co więcej, gdy temperatura na dworze rośnie, chowamy zimową garderobę do szafy. Psy takiej możliwości nie mają, futro towarzyszy im przez cały rok.

upały

Niemniej jednak są rasy psów, tzw. północne (Siberian Husky, Alaskan Malamute) u których dobrze wyszczotkowane futro stanowi dla doskonałą warstwę termoizolacyjną, chroniącą zarówno przed zimnem jak i przed wysoką temperaturą. Niewskazane jest więc strzyżenie im sierści na lato.

Grupy ryzyka

Kiedy przychodzą upały, szczególną opieką powinniśmy otoczyć suki w ciąży, psy starsze oraz te, mające problem z nadwagą i schorzeniami serca. Ich układ krążenia nie jest w pełni wydolny.

Problem dotyczy również przedstawicieli ras brachycefalicznych, posiadających skróconą kufę. Należą do nich Buldogi, Boksery czy Pekińczyki. Często mają one problemy z oddychaniem, co w okresie upałów będzie się jeszcze bardziej nasilać.

Na co należy zwrócić uwagę w trakcie spaceru?

 • Staraj się nie wychodzić z pupilem na długie wędrówki w godzinach między 10.00 a 17.00, kiedy słońce operuje najmocniej. Ogranicz się do krótkich wyjść. Tak aby podopieczny mógł załatwić jedynie potrzeby fizjologiczne.
 • Zawsze zabieraj ze sobą butelkę z wodą i miskę. Zwierzak musi mieć możliwość ugaszenia pragnienia w każdej chwili.
 • Zwróć uwagę czy beton i asfalt nie są zbyt mocno nagrzane. Chodząc w butach zapominamy o tym „szczególe”, a poparzone łapy to dla naszego czworonoga nic przyjemnego.
 • Przyłóż grzbietową część dłoni do powierzchni chodnika. Jeżeli nie jesteś w stanie wytrzymać dłużej niż 5 sekund, to jedyną opcją będzie spacer po trawniku.
 • Jeżeli twój pies wymaga zakładania kagańca to wybierz taki, który daje mu możliwość swobodnego otwierania pyska, ziajania i pobierania wody. Niedopuszczalnym jest zakładanie kagańca weterynaryjnego, złożonego z kawałka materiału ciasno oplatającego pysk. Jest on używany tylko i wyłącznie na czas badania lekarskiego.

Jak pomóc psiakowi w domu podczas upałów?

 • Zadbaj o odpowiednią wentylację pomieszczeń. Nie zostawiaj psa samego w szczelnie zamkniętym pokoju, bez otwartych okien. Jeśli nie posiadasz wiatraka, dobrym pomysłem jest umożliwienie pupilowi położenia się na płytkach w przedpokoju czy w łazience lub znalezienie mu schronienia w piwnicy.
 • Spraw swojemu czworonogowi odrobinę przyjemności. Wypełnij konga (gumową zabawkę z otworem w środku) przysmakiem i włóż do zamrażarki. Powinien być on mocno schłodzony, tak żeby pies lizał zawartość, a nie połykał.
 • Pamiętaj o regularnym  szczotkowaniu sierści swojego pupila. Usuniesz w ten sposób powstałe kołtuny, brud, martwą sierść oraz zrogowaciały naskórek, dzięki czemu skóra będzie lepiej dotleniona.

Upały a pobyt w ogrodzie

 • Pies nie może być narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Buda oraz kojec muszą znajdować się w cieniu, np. pod drzewem
 • Pamiętaj, aby w czasie upałów wymieniać wodę nawet kilka razy dziennie, tak żeby była cały czas czysta, świeża i schłodzona. Nie wrzucaj do niej kostek lodu, możesz w ten sposób przedobrzyć i przeziębić swojego zwierzaka
 • Dobrym pomysłem jest zakup plastikowego basenu. Kąpiel w nim sprawi  frajdę i ulgę twojemu czworonogowi w czasie upałów

Upały a pies w samochodzie

Temat zostawiania psów w aucie został dobrze nagłośniony w mediach w ostatnim czasie. To, że jest to karygodne i niedopuszczalne wie chyba każdy. W trakcie upałów wnętrze samochodu zamienia się w piekarnik, gdzie temperatura może dochodzić do 70 C.

Dla psa każda minuta w takich warunkach to istny koszmar. Co zrobić, kiedy jesteś świadkiem takiego zdarzenia?

 • Rozejrzyj się za właścicielem. Jeśli sytuacja ma miejsce np. w centrum handlowym możesz poprosić ochroniarza o nadanie odpowiedniego komunikatu.
 • Gdy poszukiwania nie przynoszą skutku a zwierzak słabnie (ma przyspieszony płytki oddech, nie reaguje na pukanie w szybę i traci przytomność) nie czekaj, tylko od razu dzwoń po policję.

Wybij szybę. Masz do tego pełne prawo i nie poniesiesz z tego powodu żadnych konsekwencji. Najlepiej, jeśli zrobisz to w obecności świadków, dobrym pomysłem będzie tez włączenie kamery w smartfonie. Do rozbicia okna może posłużyć gaśnica samochodowa, większy kamień lub kostka brukowa .

Do najważniejszych symptomów świadczących o udarze słonecznym należą:

– hipertermia (temperatura ciała dochodząca do 42C)

– przyspieszony rytm serca

– płytki oddech i nadmierne ziajanie

– obfite ślinienie

– krwawe wymioty i stolec

– drgawki

– zaburzenia w poruszaniu się

– utrata przytomności

Udar stanowi bezpośrednie zagrożenie życia psa, dlatego ważna jest twoja błyskawiczna reakcja.

Jak zatem powinieneś postępować, gdy zaobserwujesz objawy udaru?

 • przenieś psa do cienia, połóż go na boku, wyprostuj szyję oraz wyciągnij język, tak, aby ułatwić mu oddychanie
 • jeżeli jest przytomny podaj mu schłodzoną wodę na głowie i szyi umieść wilgotny, chłodny ręcznik
 • NIE WRZUCAJ PSA DO LODOWATEJ WODY!
 • włącz silnik i klimatyzację w samochodzie, poczekaj aż jego wnętrze się schłodzi, kiedy zwierzę zostanie wstępnie ustabilizowane  jak najprędzej zawieź je do lekarza weterynarii. Podane mu zostaną m.in. dożylnie płyny elektrolitowe, leki nasercowe oraz glikokortykosterydy zapobiegające obrzękowi mózgu.

Podsumowując: miesiące letnie to czas wyzwań dla właścicieli czworonogów, a nie tylko przyjemności wynikających ze wspólnego spędzania czasu.

Mam nadzieję, że dzięki powyższym poradom upały dla twojego psiaka będą mniej uciążliwe i udzielisz mu pierwszej pomocy, gdy zajdzie taka potrzeba.


A czy Wy macie jakieś sprawdzone sposoby na radzenie sobie z upałami?

Pokaż wiecej

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button