PSIAK W DOMU

Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem Psiaka?

Szczekanie to jedno z naturalnych zachowań psów. Psy szczekaniem miały ostrzegać ludzi przed zagrożeniem, sygnalizować niebezpieczeństwo, często było im potrzebne do pracy, który wykonywały, np. zaganiania bydła. W związku z tym niektóre rasy przejawiają większą tendencję do wokalizacji, jednak podkreślam, że dla każdego psa jest to całkowicie naturalne zachowanie. 

Dlatego nie strofuj psa, jeśli okazjonalnie dołączy do chóru psów za oknem lub coś wzbudzi jego niepokój. Pies szczeka, bo jest psem. Natomiast jeśli pies szczeka za dużo, nie potrafi się uspokoić, oszczekuje ciebie lub innych ludzi, psy, a nawet obiekty nieożywione, to warto zasięgnąć rady specjalisty.

Nie licz na to, że problem sam minie – szczekanie jest często samonagradzające (m.in. daje psu poczucie ulgi) więc naprawdę niewiele trzeba, żeby problem szybko eskalował. 

Istnieje wiele powodów, dla których pies może szczekać:

  • stróżowanie (hałas za oknem, ruch na klatce schodowej, domofon),
  • obrona przed intruzem (czasem pies broni ciebie, czasem siebie),
  • lęk przed samotnością (tzw. lęk separacyjny),
  • nuda,
  • nadmiar emocji,
  • frustracja.

Najczęściej wokalizują gdy sytuacja je przerasta – warto obserwować psa, bo na ogół nerwowość narasta stopniowo i można go uspokoić jeszcze zanim się rozszczeka.

Jeśli nie wiesz jak to zrobić, nie rozumiesz skąd bierze się zachowanie, skontaktuj się z trenerem lub behawiorystą. Taka osoba ustali podłoże problemu i dzięki temu podpowie jak sobie z nim radzić.

W tym tekście omówię szczekanie związane z nadmierną ekscytacją i frustracją, a także wymuszaniem, którego nauczyliśmy nasze psy. 

szczekanie

Spotkanie we dw… troje

Rozmawiasz przez telefon, pracujesz przy komputerze albo oglądasz film z partnerem. Przynajmniej próbujesz, bo pies ciągle szczeka. Prawdopodobnie domaga się twojej uwagi. Oczywiście powodów może być więcej i nie wolno bagatelizować problemu.

Jeżeli masz wrażenie, że twój pies jest zaborczy w stosunku do ciebie lub innych domowników to koniecznie udaj się do trenera lub behawiorysty – możliwe, że to początki poważnego problemu jakim jest obrona zasobów. 

Rozwiązanie

Jeśli oszczekiwanie domowników wiąże się z nadmierną ekscytacją, to należy skupić się na obniżeniu emocji psa. W domu przyda się umiejętność wypoczywania na legowisku lub w klatce. Nie wystarczy samo wysłanie, pies musi umieć tam zostawać. Aby tak się stało należy trenować codziennie – do momentu aż pies zrozumie, czego od niego oczekujesz.

Oczywiście wyegzekwowanie komendy od mocno pobudzonego psa może być bardzo trudne, dlatego warto wspomóc się jedzeniem – najlepiej, aby proces wyjadania trwał przynajmniej kilka minut – to pozwoli psu obniżyć emocje i się uspokoić.

Idealnie sprawdzi się wypełniony pastą Kong™, naturalny gryzak lub maty do wylizywania. Można wysmarować je odrobiną pasty lub karmą z puszki. 

eśli widzisz, że pies zaczyna się pobudzać (najlepiej jeszcze zanim zacznie szczekać), weź gryzak, matę lub Kong™, zaprowadź go na posłanie i zostaw go tam z posiłkiem. 

Wymuszanie szczekaniem

Bardzo często szczekanie jest wynikiem naszych błędów. Pies szczekał, gdy przygotowywałeś mu posiłek, a następnie dostał jedzenie. Na spacerze nie widzi świata poza piłeczką? Goni za wyrzuconą piłką, wraca, upuszcza przed twoimi stopami i od razu zaczyna szczekać, a ty bierzesz piłkę rzucasz i tak w kółko?

Wkrótce psiak szczeka za każdym razem gdy coś chce. I najprawdopodobniej to ty go tego nauczyłeś. 

Rozwiązanie

W przypadku szczekania na spacerze i wymuszania aportowania, przede wszystkim należy ograniczyć tę zabawę. Jeśli pies 90% spaceru poświęca myśleniu o piłce, gonitwie za nią i nie potrafi skupić się na niczym innym, to znaczy, że zabawa przerodziła się w niezdrową fiksację i dla zdrowia psychicznego (i fizycznego) psa należy ją przerwać.

Jak to zrobić i nie zwariować? Zachęcaj psa do węszenia rozrzucając mu smakołyki w trawie lub ukrywając w korze drzew, zacznijcie bawić się w przeciąganie zabawki zamiast ciągłego aportowania. Pies, eksplorując, ćwicząc i bawiąc się z tobą, zużyje nadmiar energii i będzie spokojniejszy. 

Gdy pies szczeka, bo chce coś wymusić (jedzenie, zabawkę), naucz go kilku komend z zakresu posłuszeństwa lub prostych sztuczek i gdy zaczyna szczekać, poproś go o wykonanie kilku ćwiczeń, np. siad, waruj, zostań oraz naucz nowych – np. slalom lub ósemka między nogami. Nagradzaj psa jedzeniem, zwłaszcza jeśli dopiero uczy się nowych sztuczek. 

Kiedy należy poprosić o pomoc specjalistę? 

Szczekanie to nie tylko uciążliwy problem, ale często znak, że pies nie radzi sobie z emocjami lub sytuacją. Za szczekaniem może kryć się wiele poważnych problemów, m.in.: lęk separacyjny, obrona zasobów, reaktywność, zachowania lękowe.

Zdarza się, że jest to ostrzeżenie, które zignorowane może prowadzić do pogryzienia. Jeśli twój pies biega wzdłuż płotu i oszczekuje każdego przechodnia lub samochód, jeśli każdy nawet najmniejszy dźwięk za oknem powoduje u niego głośną reakcję lub jeśli wydaje ci się, że pies „szczeka bez powodu”, to jest to zdecydowanie moment na kontakt z trenerem lub behawiorystą. 


 

Tagi
Pokaż wiecej

Marta Wieczorkowska

Jestem trenerem psów. W pracy opieram się na trzech filarach: relacji, zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa. Bez nich nie ma mowy o wzajemnym porozumieniu. W tej wędrówce towarzyszy mi Hugo, energiczny terrier. Najlepszy kompan i największe wyzwanie. Zapraszam na: https://www.hugowski.com :) Relacja człowieka z psem jest wyjątkowa, ale wydaje mi się, że możemy i powinniśmy dać z siebie więcej. Dlatego piszę. Piszę o tym, co zrobić, żeby wspólne życie było łatwiejsze. Psy dają nam bezinteresowną miłość - pokażmy, że na to zasługujemy.

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

tło
SPRAWDŹ>
Close
Close