PSIAK W DOMUWYCHOWANIE

Szczotka, pasta, kubek… – jak nakłonić psiaka do kąpieli?

Wszystkie psy wymagają pielęgnacji. W zależności od rasy, czynnościom pielęgnacyjnym trzeba poświęcić więcej lub mniej czasu.

Absolutne minimum pielęgnacji to: czesanie, przycinanie pazurów, mycie zębów i czyszczenie uszu.

Do każdej czynności wymagającej współpracy psa, najlepiej zacząć go przyzwyczajać od małego. Szczeniak jest dużo bardziej chętny do współpracy, nie ma żadnych niemiłych dla siebie doświadczeń związanych z pielęgnacją, a naukę można łatwo zamienić w zabawę. Pracy z dorosłym psem czasem trzeba poświęcić więcej czasu i uzbroić się w cierpliwość, ale wszystko jest do zrobienia!

W każdym wieku praca związana z przyzwyczajaniem psa do czynności pielęgnacyjnych powinna być oparta na 3 filarach:

1. NIC NA SIŁĘ

Przyzwyczajanie do nowych czynności powinno odbywać się powoli i stopniowo.

Na początku czesanie powinno być krótkie, miękką szczotką. Ważne żeby nie spowodować dyskomfortu drażniąc skórę, ciągnąc za splątaną sierść.

W przypadku mycia zębów można zacząć od delikatnego dotykania dziąseł, przesuwania po nich palcem. Dopiero potem można na palce nałożyć trochę psiej pasty do mycia zębów. Na samym końcu spróbować włączyć do mycia nasadkę na palec lub szczoteczkę.

Przyzwyczajanie do obcinania pazurów dobrze jest zacząć od dotykania łap, przestrzeni międzypalcowych i opuszek.

Podobnie z myciem uszu i okolicy oczu – najpierw należy przyzwyczaić psa do delikatnego dotyku w danej okolicy, wywijania małżowin usznych, a dopiero potem stosować preparaty myjące.

2. PRAKTYKA CZYNI MISTRZA 

Przyzwyczajanie psa wymaga czasu. Powtarzajcie te czynności codziennie, kiedy pies jest zrelaksowany. Stopniowo czas trwania i zaawansowanie ćwiczeń będzie można zwiększać.

chihuahua-puppy (1)

3. POSTARAJ SIĘ, BY BYŁO MIŁO

Pies nie musi uwielbiać przycinania pazurów, czy mycia uszu, ale może się nauczyć, że nie jest to czynność bardzo nieprzyjemna, a po niej czeka go nagroda. Nagrodą jest to, co psa najbardziej motywuje. Dla większości jest to jedzenie. Jeśli tak jest w przypadku Twojego psa, dobrze jest mieć pod ręką ulubione przysmaki, które będą podawane wyłącznie w czasie przyzwyczajania do czesania/mycia zębów/przycinania pazurów/mycia uszu. Tylko i wyłącznie. Nagrodą może być także zabawa, pieszczoty, czy wyjście na spacer.

Dobrze jest stworzyć swoisty rytuał, tak, żeby pies wiedział, czego się spodziewać. Np. zawsze tuż przed wyjściem na wieczorny spacer, o stałej porze, myte są zęby.

Wczesne przyzwyczajanie psa do czynności pielęgnacyjnych procentuje przez całe życie psa. Jeśli pierwsze mycie uszu odbędzie się podczas leczenia stanu zapalnego, mycie zębów kiedy już pojawi się kamień i bolesność dziąseł, a czesanie wtedy, kiedy sierść będzie skołtuniona, pielęgnacja może okazać się niemożliwa do wdrożenia.

a-cute-chihuahua (1)

Tagi
Pokaż wiecej

Agnieszka Grochecka-Kaczor

Lekarz weterynarii, dyplomowany zoopsycholog i trener psów. Prowadzi swój gabinet oraz konsultuje psy i koty z problemami behawioralnymi.

Powiązanie artykuły

jeden komantarz

  1. Bardzo ciekawy i merytoryczny wpis. Odczaruje nie jednemu właścicielowi podejście do kąpania swojego pupila. To ważne, aby stwarzać naszym przyjaciołom najlepsze warunki do sytuacji niekoniecznie przez nich bardzo lubianych. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Close
Close