OCZAMI PSIAKAPSIAK W DOMUWARTO WIEDZIEĆWYCHOWANIE

Jak śpią psy i co im się śni

Każdy potrzebuje snu. Kiedy nie prześpimy dobrze całej nocy, często czujemy rozdrażnienie, zmęczenie i ciężko się nam skupić na pracy, czy rozrywkach. To samo dotyczy psów. Dla nich odpoczynek senny jest równie ważny co dla nas, a jego brak może powodować szereg problemów behawioralnych. Zrozumienie tego, jak śpią psy i jakich warunków potrzebują, aby dobrze wypocząć, ma kluczowe znaczenie dla jego nastroju, zdrowia, a także funkcjonowania w domu.

Ile czasu śpi pies

Istnieje przeświadczenie, że psy pozostawione same w domu, gdy jesteśmy w pracy, męczą się i nudzą. To też jest częstym powodem rezygnacji z adopcji psa. Jednak nasze pupile potrzebują o wiele więcej czasu na sen niż my, a nieobecność właścicieli jest doskonałym momentem na niezakłócony odpoczynek. Oczywiście, każdy pies ma trochę inne wymagania. Małe psy śpią krócej niż duże, ale szacuje się, że dorosłe psy potrzebują około 12-15 godzin w ciągu doby, by się zregenerować. Brak takiej możliwości powoduje u psa duże zmęczenie organizmu, a czworonóg staje się nadpobudliwy. Może intensywnie szczekać, skakać na ludzi, niszczyć, a nawet być agresywny.

Odpowiednia ilość odpoczynku jest także bardzo ważna po wyczerpujących sytuacjach. Zarówno przyjemnych jak szalone zabawy w parku, czy treningi, jak i tych stresujących: podróży, przeprowadzce, wizycie u weterynarza i innych. Nie ma w tym nic dziwnego, że po dużym wysiłku fizycznym, czy emocjonalnym psiak jest senny i przez dwa dni nie ma ochoty na zabawy.

Jeszcze więcej czasu na sen potrzebują szczenięta. Ponieważ, jak to dzieci, są bardzo energiczne, ciągle uczą się nowych rzeczy, a wszystkie bodźce emocjonalne odbierają dużo intensywniej, to wymagają drzemek nawet co dwie godziny aktywności. Dlatego właśnie często zdarza się, że młode pieski zasypiają w czasie jedzenia, czy zabawy. Sen jest im ogromnie potrzebny, żeby utrwalić nowo poznane rzeczy i dać sobie czas na odprężenie mózgu i mięśni.

Pozycje snu u psów

Psy śpią w najróżniejszy sposób. Pozycja, którą przyjmują, dużo mówi o ich charakterze, fazie snu, a nawet o tym, czy czują się bezpiecznie i komfortowo. Pies, który śpi leżąc na boku, jest całkowicie rozluźniony. Właśnie w tej pozycji może wejść w fazę głębokiego snu. Jego mięśnie są w pełni rozluźnione i czuje się bezpiecznie. Inną pozycją, która mówi o relaksie psiaka to spanie na plecach. Jest to przejaw całkowitego zaufania do otoczenia i komfortu psychicznego. Odsłania on bowiem w ten sposób brzuch, czyli jest podatny na zagrożenia. W ten sposób układają się także psy, którym jest zbyt gorąco i potrzebują ochłodzenia organizmu.

Z kolei w stan czuwania wchodzą, najczęściej leżąc na brzuchu. Pozwala im to odpocząć, ale są w każdej chwili gotowe, by się poderwać i zareagować. W ten sposób często drzemią szczeniaki, by nie umknęła im żadna ciekawa i nowa rzecz.

Psy nieśmiałe, niepewne siebie, samotne lub zestresowane będą spały zwinięte w kłębek. Ponieważ najlepiej się czują w stadzie, to niezależnie od tego, czy jest to inny psiak, czy ludzie, towarzystwo daje mu poczucie bezpieczeństwa. Osobniki, które nie mają takiego komfortu, instynktownie ochraniają najbardziej wrażliwe części ciała i śpią, ukrywając brzuch i gardło. Taka pozycja może też świadczyć o tym, że psu jest zbyt zimno.

O czym śni pies

Często możemy zauważyć, że nasz pupil skomle, piszczy, rusza łapami, a nawet szczeka i warczy przez sen. Jest to objaw marzeń sennych, które pojawiają się podczas fazy REM. O czym śni psiak? Tego pewnie nigdy dokładnie się nie dowiemy, ale przypuszcza się, że śnią one… o nas! Ponieważ czworonogi są silnie związane z opiekunami, którzy są obecni w ich wszystkich aktywnościach, przypuszcza się, że to właśnie oni są bohaterami ich snów. Śnią im się także miejsca i sytuacje, których doświadczają w trakcie swojego życia. Między innymi dlatego też warto dbać o spokojne i zdrowe życie psychiczne pupila. Nawet gdy wydaje nam się, że męczą go koszmary, to nie powinno się go gwałtownie wybudzać. Jeśli jednak już taka konieczność to najlepiej za pomocą spokojnego przywołania. Zapobiegniemy wówczas niepotrzebnemu stresowi i nieprzyjemnego wyrwania z odpoczynku.

Pokaż wiecej

Małgorzata Promińska

Artystyczna dusza przesiąknięta miłością do zwierząt. Wielbicielka ekologicznego stylu życia, obrończyni przyrody, żeglarka i wierna fanka swojego psa Tardisa.

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button