NEWSYOCZAMI PSIAKAWARTO WIEDZIEĆ

Jak widzi pies? Poznaj wyniki najnowszych badań

Jak widzi pies? To pytanie, nurtuje zarówno opiekunów psiaków jak i naukowców. Wyniki najnowszych badań, prowadzonych przez zespół specjalistów z Emory University (Atlanta, USA) rzuca nowe światło na tę sprawę.

Badacze nakręcił trzy 30-minutowe filmy, z treściami dla psów, używając gimbala oraz kija do selfie. Na nagraniach znalazły się m.in. przejeżdżające pojazdy, jelenie przechodzące przez ścieżkę oraz interakcje międzyludzkie. Badaniom, poddano dwa urocze psy Daisy i Bhubo. Psiaki oglądały przygotowane przez naukowców filmy w trzech 30-minutowych sesjach. W trakcie sensów wykonywane były badania z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego. Obserwacji udało się dokonać, dzięki zastosowaniu technik treningowych opracowanych przez psychologa Gregory’ego Bernsa. Naukowiec ten po raz pierwszy wykonał rezonans magnetyczny, wybudzonego i nieskrępowanego psa dekadę temu.

Psiaki nie potrzebowały nawet smakołyków – mówi neurobiolog Erin Phillips. – Było to zabawne, ponieważ w badania włożono wiele czasu i wysiłku, ale sprowadzały się one do tego, że psiaki oglądały filmy, na których inne psy i ludzie wygłupiają się.

Badaniu poddano także ludzi

Dane wideo zostały posegmentowane według sygnatur czasowych, aby zidentyfikować klasyfikatory, takie jak obiekty ( psy, ludzie, pojazdy lub inne zwierzęta) lub czynności (wąchanie, jedzenie lub zabawa). Te informacje, jak również aktywność mózgu Daisy i Bhubo oraz dwóch badanych osób, zostały wprowadzone do sieci neuronowej o nazwie Ivis.

W trakcie omawianych badań, sztuczna inteligencja była w stanie zmapować dane z ludzkiego mózgu z 99-procentową dokładnością, zarówno dla klasyfikatorów obiektów, jak i działań. W trakcie badania psów, Ivis był mniej stabilny. W przypadku klasyfikatorów obiektów mapowanie w ogóle nie działało. Jednak w przypadku działań sztuczna inteligencja obrazowała wizualną aktywność mózgu psiaków z dokładnością w zakresie od 75 do 88 procent.

A więc jak psy widzą otaczający je świat?

Według przeprowadzonych badań, psy – w przeciwieństwie do ludzi – nie są zorientowane na obiekt. Przedmiotem ich zainteresowania jest toczącą się akcja. Psiaki rozróżniają też tylko odcienie postrzegane przez nas jako niebieskie i żółte. Mają też większą gęstość receptorów wzrokowych wrażliwych na ruch. Prawdopodobnie wynika to z tego, że muszą być one bardziej świadome zagrożeń w swoim środowisku niż ludzie. Badanie udowodniło, że możliwe jest monitorowanie aktywność mózgu psa podczas oglądania wideo oraz przynajmniej w ograniczonym stopniu, zrekonstruowanie tego, na co patrzy.

Mam nadzieję, że to opracowanie naukowe pomoże innym badaczom utorować drogę do zastosowania tych metod na psach, a także na innych gatunkach, abyśmy mogli uzyskać więcej danych i lepszy wgląd w to, jak działają umysły różnych zwierząt” – mówi Phillips.

Badanie zostało opublikowane w Journal of Visualized Experiments.

Jak widzi pies? Poznaj wyniki najnowszych badań
Jak widzi pies? Poznaj wyniki najnowszych badań

Tagi
Pokaż wiecej

Agnieszka Szymuś

Copywriter, specjalista do spraw SEO oraz content marketingu. Z zamiłowania dziennikarz, a prywatnie posiadaczka, suczki o imieniu Stefi, która jest dla niej inspiracją do tworzenia treści psiostajlowych.

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

tło
SPRAWDŹ>
Close
Close