KOCIAK W DOMUWARTO WIEDZIEĆWYCHOWANIE

Jak wybrać drapak dla kota

Ślady pazurów na nowej kanapie, powyciągane nitki z dywanu, ślady wspinaczki na szafkach. Te nieprzyjemności zna prawie każdy koci opiekun. Nie należy jednak winić za to swojego czworonożnego pupila. Takie zachowanie jest całkowicie naturalne i nie należy z nim walczyć. Można jednak skierować te niszczycielskie działania na drapak dla kota.

Koty posiadają wrodzoną potrzebę oznaczania terenu, którą manifestują między innymi zostawianiem śladów pazurów, mówiących: „to moje miejsce, lepiej uważaj”. Drapanie jest dla nich formą rozrywki i rozładowaniem emocji. Ma także aspekt pielęgnacyjny, ponieważ pozwala im to na usunięcie martwych części pazurów, a jednocześnie zapewnia im to potrzebną gimnastykę i wzmocnienie mięśni. Dlatego właśnie koty wychodzące zwykle są pod tym względem zdecydowanie mniej problematyczne w porównaniu do tych, które całe swoje życie spędzają w domu.

Do czego służy drapak dla kota

Wbrew nazwie drapanie jest tylko jednym z wielu elementów, do którego służy drapak dla kota. Odpowiednio dopasowany, jest źródłem zarówno zabawy, jak i odpoczynku dla naszego zwierzaka. Jest to przecież idealny przyrząd do ćwiczenia wspinaczki i ganiania się z innymi kotami. Umieszczony w strategicznym miejscu będzie też doskonałym stanowiskiem obserwacyjnym. Miękkie półeczki to z kolei bezpieczne i spokojne miejsce do odpoczynku i drzemki. Jest to ważne, zwłaszcza gdy w domu znajdują się dzieci albo psy.

Jak wybrać drapak dla kota

Najważniejszą zasadą wyboru odpowiedniego drapaka jest jego wytrzymałość i stabilność. Chwiejący się lub przesuwający po podłodze będzie raczej odstraszał czworonoga, który o wiele chętniej będzie się znowu wspinał po nowych zasłonkach. Drapak dla kota może mieć różne rodzaje. Wybieramy odpowiedni model, bazując na wielkości, wadze i preferencjach pupila. Istnieją zarówno drapaki pionowe, jak i poziome, czy skośne. Im drapak jest wyższy i bardziej rozbudowany, tym większą stanowi atrakcję i może służyć za koci plac zabaw.

Dobrze jest także pamiętać, że jeśli kociak jest duży i ciężki, to zabawka musi być też odpowiednio wzmocniona, by utrzymać czworonoga.

Istotny jest też materiał, z którego drapak dla kota powinien być wykonany. Nie może on być zrobiony z trujących ani ostrych elementów. Najczęściej spotyka się te wykonane ze sznurka sizalowego. Łatwo jest w niego wbić, a także wyciągnąć pazury. Do drapania dobrze służą także kawałki drewna i wytrzymałe tekstylia.

Gdy kot nadal woli kanapę

Może się zdarzyć, że nasz kot zupełnie nie będzie zainteresowany nową zabawką i woli ślady pazurów dalej zostawiać na ulubionym fotelu. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym można skłonić czworonoga do przeniesienia tych czynności na drapak. Zawieszone wysoko zabawki mogą być ciekawą atrakcją i skłonić do zabawy. Konstrukcję można też natrzeć kocimiętką, do której chętnie będzie przychodził kot. Najważniejsze jest jednak, by nie karać pupila, gdy drapie w innym miejscu niż byśmy tego chcieli. To przyniesie skutek odwrotny do oczekiwanego. Zestresowany, będzie jeszcze mocniej wyżywał się na meblach, aby rozładować napięcie. W takim wypadku najlepiej jest kota przenosić na drapak, kiedy widzimy, że zaczyna zatapiać pazury w meblach. Ogromny wybór wśród drapaków pozwala nie tylko na uchronienie domu przed zniszczeniami, ale może być ciekawym dodatkiem dekoracyjnym.

Pokaż wiecej

Małgorzata Promińska

Artystyczna dusza przesiąknięta miłością do zwierząt. Wielbicielka ekologicznego stylu życia, obrończyni przyrody, żeglarka i wierna fanka swojego psa Tardisa.

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button