PSIAK W DOMUWARTO WIEDZIEĆŻYWIENIE

Jak zadbać o psa, gdy jest zimno

Nadeszła jesień, a z nią coraz chłodniejsze dni. Odczuwamy to zarówno my, jak i nasze psiaki. Chłód wpływa na czworonogi w taki sam sposób jak na nas. Należy teraz zwrócić szczególną uwagę na to, aby utrzymać je w dobrym zdrowiu i kondycji. Jak zadbać o psa, gdy jest zimno?

Ubierz psa, gdy mu zimno

Wiele psów posiada naturalną ochronę przez zmieniającymi się temperaturami. Te, które mogą się pochwalić grubym futrem i podszerstkiem zwykle nie potrzebują dodatkowej ochrony w czasie chłodniejszych dni. Dlatego też raczej nie zobaczymy owczarka niemieckiego, czy husky trzęsących się z zimna w czasie krótkiego wyjścia z domu. Jednak inaczej sprawa wygląda w przypadku tych ras, które podszerstka nie mają i pokrywa je jedynie włosie lub króciutka sierść. Aby zadbać o psa, gdy jest zimno, warto się zastanowić nad kupnem odpowiedniego ubranka. Powinno być nieprzemakalne i ocieplane, kiedy wybieramy się w deszczową pogodę lub jedynie ocieplające, kiedy temperatury są lżejsze.

Niezwykle ważne jest także dbanie o psie łapy, kiedy pojawia się pierwszy śnieg, a z nim sól na ulicach. Kontakt z delikatnymi poduszkami może spowodować dotkliwe podrażnienia, ból i rany. Istnieją dwa sposoby na poradzenie sobie z tym problemem. Całkiem dobrze działa smarowanie łap od spodu czymś tłustym, na przykład wazeliną, a po powrocie dokładne ich umycie letnią wodą. Drugą możliwością jest zakładanie pupilowi specjalnych butów. Oprócz ochrony przed solą utrzymują także ciepło.

Dobra kondycja podstawą zdrowia

Chociaż szybko gasnące dni i jesienno-zimowa aura nie zachęca do długich spacerów, to jednak trzeba je zapewnić swojemu psu. Im jest aktywniejszy, tym bardziej zwiększa się jego odporność. Psy, dokładnie tak samo, jak ludzie mogą się przeziębić, dostać zapalenia gardła, kaszlu, czy gorączki. Dlatego właśnie tak istotne jest, by zapewniać mu codzienną dawkę ruchu, która przyczynia się do poprawy jego kondycji. Jednak jeśli już dopadnie go choroba, nie wolno go leczyć na własną rękę. Gdy zaobserwujemy, że pies jest apatyczny, ma gorączkę, nie chce jeść lub kaszle, jak najszybciej należy skonsultować się z weterynarzem, który wdroży odpowiednią terapię.

Aby zadbać o psa, gdy jest zimno można też delikatnie zmodyfikować jego codzienną dietę, wzbogacając ją zdrowe tłuszcze i podnosząc jej kaloryczność. To da organizmowi odpowiedniego „paliwa”, aby móc się ogrzewać w niskich temperaturach. 

Długie spacery po lesie

Jesień jest ulubionym czasem wszystkich fanów grzybobrania. Chętnie więc zabieramy też nasze psiaki razem z nami do lasów. Jednak może to nieść za sobą pewne zagrożenia. Pies biegający samopas po dzikim lesie może spotkać zwierzęta, które przygotowują się na zimę. Ich spłoszenie może spowodować atak. Tak jest choćby w przypadku żmij, które teraz są szczególnie rozdrażnione. 

Zbierając grzyby, doskonale wiemy, które są jadalne, a które nie. Niestety może się zdarzyć, że psiak zje trującego grzyba, który może przysporzyć wiele problemów, w tym także spowodować jego śmierć.

Harcowanie w stertach liści może też skończyć się złapaniem niechcianych pasożytów, które jeszcze są bardzo aktywne. Po powrocie do domu należy dokładnie obejrzeć sierść swojego pupila. Chodząc z psem po lesie, powinno się go dokładnie obserwować i cały czas trzymać go na smyczy.

Jak zadbać o psa, gdy jest mu zimno… w domu

Niektóre psie zmarzluchy także w domu potrzebują nieco więcej ciepła. Nie trzeba od razu maksymalnie rozkręcać kaloryferów. Zwykle wystarczy zapewnić cieplejsze posłanie. Obecnie na rynku istnieją najróżniejsze modele legowisk. Ich specyfika działania jest różna. Mogą być zrobione z materiałów ocieplających, zabudowane, a nawet dodatkowo podgrzewane! Kiedy nie ma możliwości zainwestowania w nowe posłanie, można obecne wyłożyć specjalnym kocem, który na pewno ociepli naszego pupila.

Każdy psiak jest inny, więc na pewno opiekun, który zna swojego podopiecznego, najlepiej wie, które z powyższych przykładów sprawdzą się najlepiej. Najważniejsza jest dokładna obserwacja i dbanie o dobrą kondycję czworonogów. 

W sklepie Karmimy Psiaki znajdziecie wszystkie potrzebne akcesoria, by zadbać o psa, gdy jest zimno. Dodatkowo cały zysk z ich zakupu przeznaczamy na pomoc bezdomnym psiakom, które właśnie teraz najbardziej potrzebują naszej pomocy.

 

Pokaż wiecej

Małgorzata Promińska

Artystyczna dusza przesiąknięta miłością do zwierząt. Wielbicielka ekologicznego stylu życia, obrończyni przyrody, żeglarka i wierna fanka swojego psa Tardisa.

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

tło
SPRAWDŹ>
Close
Close