WARTO WIEDZIEĆŻYWIENIE

Jak zadbać o psiaka z problemami dermatologicznymi?

Twój psiak cierpi na dolegliwości skórne i nie wiesz jak mu pomóc? Pamiętaj, że wszystko zależy od rodzaju zaburzeń, jakie u psa występują.

Mogą one być spowodowane źle zbilansowaną dietą i objawiać się pogorszeniem stanu zdrowia sierści. Gorzej, jeśli mamy do czynienia z zapaleniem czy zakażeniami skóry.

Wtedy zawsze konieczna jest konsultacja lekarza weterynarii.

Specjalista, poza leczeniem objawowym, które ma na celu poprawę jakości skóry i sierści, zaleci także leki. Leki niezbędne są do wyeliminowania źródła występujących zmian zapalnych lub mikroorganizmów będących przyczyną występujących objawów.

Czasami objawy występujące u psa są spowodowane tylko i wyłącznie nieodpowiednim zbilansowaniem podawanego mu pokarmu.

Jeżeli Twój pupil ma suchą i matową sierść, łamliwe włosy czy łuszczącą się skórę, prawdopodobnie powinieneś zmodyfikować sposób żywienia swojego psiaka.

Umożliwi to we względnie krótkim okresie czasu widoczną poprawę jego stanu.

Suplementy diety czy dieta dermatologiczna?

głodny piesDieta psa z zaburzeniami dermatologicznymi musi zawierać zwiększone ilości kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3, cynk,
biotynę i witaminy z grupy B. W tym celu można psu podać odpowiednie suplementy diety. Najlepiej oparte na olejach roślinnych, takich jak olej z ogórecznika czy olej z wiesiołka. Można także zastosować dietę dermatologiczną. Jest ona przygotowana w taki sposób, aby dostarczyć zwierzęciu wszystkich składników pokarmowych koniecznych do odbudowy skóry i sierści.

Alergie pokarmowe

Częstą przyczyną zaburzeń dermatologicznych u psów są alergie pokarmowe. Z tego względu wiele diet dermatologicznych ma jednocześnie właściwości hipoalergiczne – zawiera jedno źródło białka pochodzenia zwierzęcego, najczęściej  źródło nietypowe, takie jak kaczka, królik czy łosoś oraz jedno źródło węglowodanów – najczęściej ryż lub ziemniaki. Dodatkowo są wzbogacone we wszelkie składniki o działaniu leczniczym – takie jak wspomniane wcześniej kwasy tłuszczowe omega-6 lub produkty o zwiększonej zawartości cynku. Niezależnie jednak od tego czy pragniemy poprawić stan skóry i sierści psa przy pomocy specjalnej diety czy też suplementu dermatologicznego – trzeba się uzbroić w nieco cierpliwości.

W niektórych przypadkach pierwsze oznaki poprawy stanu psa mogą pojawiać się dopiero po kilkunastu dniach podawania produktów dermatologicznych.

Pielęgnacja

Poza zmianą żywienia, należy także odpowiednio zadbać o sierść psiaka z problemami dermatologicznymi.

pies - pielęgnacja

Warto sięgnąć po specjalne preparaty kosmetyczne, chociażby w postaci szamponów, które zapewniają bezpośrednią miejscową pielęgnację skóry. Będą szczególnie pomocne w przypadku psiaków z łojotokiem czy łupieżem, ponieważ pozwalają na szybkie usunięcie łuszczącego się naskórka lub nadmiaru łoju. Kąpiel naszego pupila z wykorzystaniem takiego szamponu przyniesie szybki efekt kosmetyczny i usunie z powierzchni skóry czynniki mogące być przyczyną świądu.

O czym warto pamiętać?

W większości przypadków u psiaków z problemami dermatologicznymi kluczem do osiągnięcia sukcesu jest połączenie terapii ogólnej (w tym przypadku diety czy suplementu) oraz terapii miejscowej (w postaci kąpieli w odpowiednich do tego celu preparatach).

Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Właściwie zbilansowana dieta i odpowiednia pielęgnacja sierści naszego psiaka może ustrzec go przed nieprzyjemnymi schorzeniami dermatologicznymi!

Autor tekstu: VetExpert


Szeroki wybór karm weterynaryjnych oraz produktów pielęgnacyjnych dla psów z problemami dermatologicznymi znajdziecie w naszym fundacyjnym sklepie ⇒ https://sklep.karmimypsiaki.pl

100% zysku sklepu idzie na pomoc Psiakom!

Pokaż wiecej

Marta Adaśko

Absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prywatnie szczęśliwa właścicielka Neli, najpiękniejszej na świecie suczki w typie owczarka niemieckiego. Od dziecka cierpi na nieuleczalną miłość do zwierzaków.

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button