PSIAK W DOMUWYCHOWANIE

Jak zadbać o zdrowie psiaka?

Jeżeli zdecydujemy się zaadoptować psa, to musimy mieć świadomość, że przyjmujemy obowiązek opieki nad nim przez wiele kolejnych lat. Dbamy o niego, pielęgnujemy, ponieważ staje się ważną częścią naszej rodziny i chcielibyśmy zrobić wszystko, aby mógł żyć z nami zdrowo tak długo, jak to tylko możliwe. Pragniemy, aby starzał się zachowując doskonałą kondycję.

Procesowi starzenia towarzyszą niekorzystne zmiany, schorzenia i problemy zdrowotne. Chcielibyśmy spowolnić te procesy, opóźnić ich pojawianie się na tak długo, jak to możliwe. Naszym celem jest nie tylko długie życie ulubieńca, ale i to, aby nie cierpiał w starszym wieku.

Wiele czynników wpływa na jakość życia.

Untitled 7

 

Wiadomo, że istnieją długowieczne rodziny, populacje i grupy zarówno wśród ludzi, jak i wśród zwierząt. Dla przykładu, na wyspie Okinawa w Japonii ludzie żyją dużo dłużej, niż w innych częściach świata. To samo dotyczy psów. Istnieją hodowle, gdzie psy żyją wyjątkowo długo.

Untitled 15

 

Szkodliwe czynniki środowiska wpływają na życie nasze – tak więc i na życie naszego psa.

Untitled 17

 

Pokarm, jaki spożywamy, w istotnym stopniu determinuje nasz stan zdrowia. Tym samym ma on wpływ na długość naszego życia i znowu podobnie psów na długość ich życia.

Eksperci Eukanuby zajmujący się procesami starzenia sprawdzili, jak pożywienie wpływa na długość życia psów. Przez 10 lat prowadzono obserwacje na psach rasy labrador retriever. Psy uczestniczące w projekcie karmione były Eukanubą, zapewniono im właściwą opiekę oraz  poddawane były regularnej kontroli weterynaryjnej. Monitorowano ich  wagę, kondycję fizyczną (wskaźnik masy ciała, BMI) oraz rejestrowano wszelkie inne zachodzące zmiany. Na podstawie zgromadzonych przez 10 lat danych badacze wyciągnęli liczne wnioski.

Stwierdzili, że szczuplejsze psy z niższą wagą ciała żyły dłużej, niż psy o wyższej wartości indeksu BMI. Zaobserwowano również, że w miarę, jak psy stawały się starsze, ich masa mięśniowa stopniowo malała. Z kolei tkanka tłuszczowa rosła – chociaż waga nie wykazywała żadnych zmian – komponenty ciała ulegały modyfikacji. Stwierdzono również, że w przypadku, gdy następowała nagła i gwałtowna utrata masy mięśniowej oznaczało to w perspektywie nadchodzący zgon.

11999049_722201601217947_6450083383803851214_n

Wyniki badań były następujące: 90% badanych psów żyło dłużej, niż wskazuje średnia wieku, która w przypadku labradorów wynosi 12 lat. Wiele z nich żyło ponad 16 lat, a niektóre osiągnęły nawet wiek 18 lat.

Pożywienie jakie otrzymywały psy, było wysokowartościowe biologicznie, oparte na białku zwierzęcym, który jest kluczowy dla zwierząt wywodzących się od drapieżnych przodków. Zawierał on duże ilości kwasów tłuszczowych omega-3, które mają właściwości przeciwzapalne; węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, które chronią przed nadwagą; lekkostrawny błonnik, który wspiera florę jelitową; spalającą tłuszcz L-karnitynę; wysoki poziom antyoksydantów; składniki stymulujące układ odpornościowy i komponenty wspierające zdrowie zębów.

Odpowiednia opieka, codzienna zabawa i ćwiczenia na świeżym powietrzu były w tym projekcie równie istotne. Psy znajdowały się pod regularnym nadzorem weterynaryjnym, a badania prowadzono pod stałą kontrolą niezależnych profesjonalistów.

Untitled 21

 

W oparciu o wnioski z badań należy stwierdzić, że dobra, odpowiednia jakość karmy dla psów, a także właściwa  opieka pomagają psom żyć dużo dłużej. Stała obserwacja i kontrola stanu zdrowia psa, profesjonalne karmienie, determinacja i nieprzekraczanie dziennej porcji karmy – wszystko to ma kluczowe znaczenie dla zdrowego i długiego życia ogoniastych członków naszych rodzin.

Dr Tamás Berkényi, lekarz weterynarii.

Psiak, który pozował do zdjęć, to wspaniały Pluto, który nadal czeka na dom.

Pokaż wiecej

Karmimy Psiaki

Misją naszej akcji jest eliminowanie bezdomności zwierząt, poprzez promowanie odpowiedzialnych adopcji i pomoc schroniskom.

Powiązanie artykuły

2 Comments

 1. Bardzo ciekawy temat. Nie dawno z moim psem byla dosyc nieciekawa sytuacja .. nagle przestal jesc, zaczal sie dziwnie zachowywac, unikal z nami kontatku. Zabralismy go wiec do weterynarza gdzie okazalo sie, ze ma uszkodzona watrobe, no nic dostal leki i wszystko wrocilo praktycznie do normy. W lecznicy powiedzieli nam, ze cala ta sytuacja miala miejsce z powodu podawania psu karmy zbyt niskiej jakosci. Mamy teraz troche zagwozdke jaka karme dokladnie wybrac. U nas na miescie jest sama drozyzna wiec trzeba bedzie szukac czegos online .. udalo mi sie jak narazie znalezc ten sklep http:// alerabat. com/kod-promocyjny/emusklep-pl korzystajac z wyszukiwarki rabatow. Jaka sucha karma bedzie najlepsza dla psa mieszanca o wadze okolo 20kg? Druga kwestia to nie chcemy rozbic naszego budzetu .. takze prosze o rozsadne propozycje, najdrozsza odpada ze wzgledow finansowych. Bedziemy wdzieczni za porade w tym zakresie 🙂

  1. Cześć 🙂
   Cieszymy się bardzo, że stan zdrowia Twojego Psiaka został ustabilizowany. Super, że chcesz zadbać o Jego prawidłową dietę. 🙂

   U Psiaków z problemami z wątrobą najczęściej stosuje się posiłki z linii weterynaryjnych. To zaproponowania mamy karmy Royal Canin, Hill’s oraz Purinę. Wszystkie mają obniżony poziom tłuszczu, który nie powinien występować w diecie Psiaka z chorą wątrobą, jednocześnie białko tu jest wysokostrawne. Poniżej znajduje się link do tych posiłków.

   https://sklep.karmimypsiaki.pl/royal-canin-hepatic-12kg

   https://sklep.karmimypsiaki.pl/hill-s-prescription-diet-l-d-5kg

   https://sklep.karmimypsiaki.pl/purina-pro-plan-veterinary-diet

   Jeśli natomiast zdecydujesz się na karmę, która nie jest z linii weterynaryjnej, musisz szukać takiej, która ma obniżony poziom tłuszczu. Warto wtedy porozmawiać z weterynarzem o suplementacji takiej diety w preparaty wspierające wątrobę.
   Z karm o niskiej zawartości tłuszczu możemy polecić posiłki Boscha, a konkretnie Bosch Special Light

   https://sklep.karmimypsiaki.pl/bosch-special-light-12-5-kg

   Jeśli Twój Psiak waży około 20 kg, to opakowanie 12kg powinno mu starczyć na ponad miesiąc. Myślę, że jest to pozycja godna uwagi, jeśli chodzi o poziom ceny i jakości.

   Trzymamy mocno kciuki za Twojego Psiaczka i za Ciebie. Pozdrawiamy cieplutko!

   Zespół Karmimy Psiaki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Close
Close