ŻYWIENIE

Karma mokra czy karma sucha?

Jaka karma dla psiaka będzie najlepsza? Czy naszemu pupilowi podawać jedynie suchą karmę, czy tylko mokrą? A może lepiej przygotowywać jedzenie samemu?

Ze względu na coraz częste stosowanie w żywieniu psów karm gotowych chcieliśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych różnic między dwoma podstawowymi rodzajami karm dostępnych obecnie na rynku – karmą mokrą i karmą suchą.

WILGOTNOŚĆ

Jedną z najistotniejszych różnic pomiędzy karmą suchą i mokrą jest jej wilgotność – tzn. zawartość wody. W przypadku karmy mokrej zawartość wody wynosi około 75%, podczas gdy w karmie suchej – jedynie 8%.

Przy żywieniu psa karmą mokrą ilość dostarczanej wody wraz z posiłkiem jest zdecydowanie większa, niż gdy karmimy psa karmą suchą. A w związku z większym pobraniem wody przez psa i jej większym obrotem w organizmie, następuje również zwiększona produkcja moczu. Wpływa to bardzo pozytywnie na pracę całego układu moczowego psa oraz pozwala ograniczyć ryzyko występowania chorób dróg moczowych.

To właśnie ilość wody dostarczana do organizmu psiaka ma bardzo duży wpływ na jego ogólny stan zdrowia. Pobiera on ją wraz z karmą, a pozostałe zapotrzebowanie uzupełnia, pijąc ją z miski.

Zdrowy pies ma sprawne mechanizmy autoregulacji ilości wypijanej wody. Z tego względu należy pamiętać, aby pies miał zawsze stały i nieograniczony dostęp do czystej i świeżej wody. W przypadku żywienia karmą suchą, ze względu na jej niską wilgotność, należy mieć to szczególnie na uwadze.

Starsze oraz chore psy mogą cierpieć na zaburzenia autoregulacji ilości wypijanej wody. By zwiększyć jej spożycie, można wprowadzić do jego diety odpowiednio dobraną karmę mokrą (ze względu na jej wysoką wilgotność).

KALORYCZNOŚĆ

Drugą bardzo ważną różnicą między karmą mokrą oraz suchą jest ich kaloryczność. Karmę mokrą cechuje stosunkowo niska kaloryczność, co jest bezpośrednio związane z jej wysoką wilgotnością. Zupełnie odwrotnie jest w przypadku karmy suchej. Ta posiada niską wilgotność i jednocześnie wysoką kaloryczność.

Ma to ogromne znaczenie przy ustalaniu dziennej dawki pokarmowej psa.

Żywiąc pupila karma mokrą, aby pokryć jego dobowe zapotrzebowanie na energię, należy mu podawać około 3-4 razy większą dawkę niż karmy suchej.

Warto o tym pamiętać przy zmianie systemu żywienia z jednego rodzaju karmy na drugi – tak, aby zawsze podawać właściwą dawkę pokarmową.

W przypadku gdy nasz psiak ma zbyt duży apetyt, dobrym pomysłem może się okazać podawanie karmy mokrej. Ze względu na jej stosunkowo niską kaloryczność można lepiej kontrolować wagę psa.

Karma sucha pozwala na dostarczenie większej ilości składników pokarmowych, i przede wszystkim energii, w mniejszej objętości pokarmu (1 gram karmy suchej zawiera około 4 razy więcej energii niż 1 gram karmy mokrej). Z tego powodu często jest zalecana w żywieniu psów pracujących i tych bardziej aktywnych fizycznie.

Ze względu na tak wysoką kaloryczność karmy suchej jest bardzo ważne ustalenie odpowiedniej jej dawki i następnie precyzyjne jej odmierzanie.

W przypadku żywienia psa karmą suchą należy zachować specjalną ostrożność i kontrolować, czy nie przekarmiamy psiaka, bo konsekwencji mogłoby to skutkować rozwojem nadwagi.

KONSYSTENCJA

Konsystencja to kolejna różnica między karmą mokra i suchą mająca wpływ na wybór sposobu żywienia psa.

W przypadku psów z schorzeniami w obrębie jamy ustnej oraz wrażliwymi dziąsłami zastosowanie karmy mokrej może zwiększyć ich chęć do jedzenia. Jest to bardzo ważne, gdyż ze względu na ból i dyskomfort spowodowany podrażnieniami, często tracą one apetyt i odmawiają przyjmowania pokarmu. Podobnie w przypadku psów, które utraciły większość zębów trzonowych i przedtrzonowych.

Natomiast u psiaków bez problemów z uzębieniem, dobrym rozwiązaniem może być karma sucha, która  pomoże zachować zdrowie w obrębie jamy ustnej pupila.

Ważne jest, aby w przypadku podawania karmy suchej dobrać właściwą wielkość granuli, które podczas gryzienia będą mechanicznie ścierały płytkę nazębną.

Karma sucha – w przeciwieństwie do karmy mokrej – nie dostarcza tak dużej ilości „pożywki” dla bakterii. Można dzięki niej ograniczyć rozwój chorób przyzębia u naszego pupila. Choroby przyzębia należą do jednych  z najczęściej występujących problemów zdrowotnych jamy ustnej u psów, szczególnie w przypadku  ras małych i miniaturowych.

SMAKOWITOŚĆ

Wymieniając różnice pomiędzy karmą mokrą i suchą, należy także zwrócić uwagę na ich smakowitość. Uważa się, że karmy mokre ze względu na skład (makroskładniki, które są bardziej zbliżone do naturalnej diety psa) mogą być zwyczajnie bardziej smaczne.

Często psy ze zmniejszonym apetytem lub bardziej wybredne chętniej spożywają karmy mokre.

Czasem jednak bywa zupełnie odwrotnie, wiele zależy od indywidualnych upodobań psiaka.

głodny psiak

Ważne jest aby pamiętać , że psy mają bardzo silnie rozwinięty zmysł węchu i karmy bardziej aromatyczne mogą być bardziej atrakcyjne dla naszego pupila.

Z tego względu szczególnie w przypadku karmy suchej należy zadbać o jej właściwe przechowywanie. Po otwarciu bardzo szybko wietrzeje. Karma ta traci charakterystyczny aromat, jak również wartościowe składniki, a zawarte w niej tłuszcze jełczeją, co zmniejsza smakowitość karmy oraz jej wartość odżywczą.

Czasem po jej otwarciu rozwijają się szkodliwe zarodniki grzybów, mogące przyczynić się do wystąpienia alergii. Jeżeli decydujemy się na zakup większych opakowań karmy suchej, to po jej otwarciu odsypujmy niewielką część do podręcznego pojemnika, z którego korzystamy codziennie. Pozostałą jej część solidnie zabezpieczmy, przesypując do suchego i szczelnego pojemnika.

Zupełnie inaczej należy postępować z karmą mokrą. Powinna ona być zjedzona przez psa od razu po otwarciu. Pozostawiona dłużej w misce, szczególnie w gorący letni dzień, może się szybko popsuć.

Przy właściwym ustaleniu dawki pokarmowej i jej przestrzeganiu, zarówno karmy mokre jak i suche, pozwalają na dostarczenie pupilowi wszystkich niezbędnych składników pokarmowych w odpowiednich proporcjach.


Szukasz odpowiedniej karmy dla Psiaka? Wybierz taką, która spełni jego wszystkie indywidualne potrzeby żywieniowe. W naszym fundacyjnym sklepie znajdziesz bogaty wybór karm suchych i mokrych.

100% zysku sklepu idzie na pomoc Psiakom! ⇒ https://sklep.karmimypsiaki.pl/


Pokaż wiecej

Dorota Szostak

Inżynier zootechniki oraz absolwentka weterynarii. Od dzieciństwa zwierzęta zarówno duże jak i małe darzę wielką sympatią. A wolnej chwili bardzo lubię spacery połączone z fotografowaniem przyrody oraz dobrą książkę.

Powiązanie artykuły

98 Comments

 1. Pingback: do my paper for me
 2. Pingback: buy thesis paper
 3. Pingback: buy college papers
 4. Pingback: free phx gay chat
 5. Pingback: gay chat text
 6. Pingback: gay chat cams
 7. Pingback: positive singles
 8. Pingback: free personals
 9. Pingback: daiting online
 10. Pingback: gay dating website
 11. Pingback: tor vpn free
 12. Pingback: buy vpn ip
 13. Pingback: avg secure vpn
 14. Pingback: free vpn uk
 15. Pingback: norton secure vpn
 16. Pingback: free vpn\\
 17. Pingback: 1shortage
 18. Pingback: caesars slots
 19. Pingback: free slots/penny
 20. Pingback: quick hits slots
 21. Pingback: inferno slots
 22. Pingback: free gay/bi chat
 23. Pingback: 3shorter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button