#wTrasieDaSięNEWSY

Kleszcze u psa. Usuwanie oraz profilaktyka

Kleszcze u psa to prawdziwa zmora właścicieli czworonogów. W naszym cyklu #wTrasieDaSię podpowiadamy jak zabezpieczyć psa przed tymi nieproszonymi intruzami oraz co zrobić, gdy zostanie on ugryziony.

 

Kleszcze, zaczynają wykazywać największą aktywność, gdy temperatura gleby zaczyna przekraczać +5 stopni Celsjusza. Psiaki, ze względu na swój styl życia-umiłowanie do przebywanie między wysokimi trawami, liściastymi drzewami oraz krzewami, są szczególnie narażone na ich ataki latem oraz jesienią.

Kleszcze u psa jak im zapobiegać?

Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego w okresie największej aktywności kleszczy, warto jest zaopatrzyć się w produkt, który ochroni naszego pupila przed ugryzieniem. W sklepach zoologicznych oraz zakładach weterynaryjnych będziemy mieć do wyboru wiele metod, każda z nich posiada zarówno wady, jak i zalety. Warto też zwrócić uwagę, że rozwiązania te dzielą się na te zawierające jedynie substancje bójcze (kleszcz ginie po kontakcie ze skórą żywiciela, bez możliwości przekazania mu chorób) oraz odstraszająco-bójcze. Do najpopularniejszych metod odstraszania te niebezpieczne dla zdrowia insekty należą:

 • Krople na kark – od momentu aplikacji zaczynają działać po około 24 godzinach, co do zasady mają działanie odstraszające i kleszczobójcze. Preparaty te w zależności od rodzaju użytej substancji działają od 1 miesiąca do 3 miesięcy. Ich ilość, a zarazem cena uzależniona jest od wielkości psa. Po ich podaniu-bezpośrednio na skórę pupila należy pamiętać, aby nie miała ona styczności z wodą przez co najmniej 3 dni.
 • Obroża przeciwkleszczowa – w tym przypadku ochrona następuje po około 48 godzinach od momentu jej założenia i trwa nawet do 8 miesięcy. Decydując się na tę metodę, trzeba pamiętać, by obroża została dobrana do wagi psa oraz znajdowała się wystarczająco blisko jego szyi. Ochrona ta może być mniej skuteczna w przypadku psów posiadających gęstą sierść.
 • Tabletki – rozwiązanie to cieszy się coraz większą popularnością wśród posiadaczy czworonogów. Większość pajęczaków nie wykazuje odporności na substancję zawartą w pigułce. Działanie tabletki zaczyna się po ok. 24 godzinach od momentu podania i trwa od 2 do 4 miesięcy. Zaznaczyć należy, że w przypadku wyboru tej metody mamy do czynienia jedynie z działaniem kleszczobójczym, a nie odstraszającym. Ta forma ochrony zalecana jest również psom, które mają gęstą sierść.
 • Aerozole, spraye, szampony i olejki – ich głównym zadaniem jest wspomaganie działania kropli, tabletek lub obroży. Nie powinny być stosowane jako jedyne zabezpieczenie.

Po aplikacji wybranego środka ochronnego należy pamiętać o obserwacji psa. Co prawda preparaty dostępne na rynku, są na ogół bezpieczne, jednak może okazać się, że nasz psiak ma uczulenie na któryś z zawartych w nich składników. U psa mającego alergię na którąś z substancji, w przeciągu maksymalnie kilku godzin można zaobserwować symptomy takie jak; zmiany skórne, wymioty lub brak apetytu. W takim przypadku trzeba niezwłocznie udać się do weterynarza i zmienić metodę ochronną.

Usuwanie kleszcza

Zdarza się, że mimo zastosowania środka kleszczobójczego, psiak i tak zostaje ugryziony. Niestety, mimo wysokiej skuteczności, żaden z preparatów dostępnych na rynku nie daje nam stuprocentowej ochrony przed tymi pasożytami. Jeżeli nasz pupil został ugryziony, nie należy wpadać w panikę, tylko dokładnie obejrzeć całego psa, ze szczególnym uwzględnieniem uszu, przestrzeni pomiędzy palcami, łokci, pach, karku oraz miejsca pod obrożą. A następnie niezwłocznie usunąć kleszcza, za pomocą pęsety lub specjalnego lassa, chwytając go pewnie i wyciągać ruchami wykręcającymi. Kleszcza absolutnie nie należy wyrywać lub wyciskać, bo jego zawartość może wylądować pod skórą-co najczęściej prowadzi do choroby. Pod żadnym pozorem nie można też go niczym smarować. Jeżeli jakaś część pasożyta została w skórze psa, należy niezwłocznie udać się z nim do weterynarza.

Choroby odkleszczowe

Po usunięciu kleszcza należy obserwować psiaka, w celu stwierdzenia czy nie ma on choroby odkleszczowej. Zaniepokoić powinny nas; apatia, brak apetytu, biegunka, powiększone węzły chłonne, wymioty, senność oraz gorączka. W przypadku pojawienia się tych i innych niepokojących objawów trzeba natychmiast udać się do weterynarza. Do chorób odkleszczowych występujących u psów należą:

 • babeszjoza
 • borelioza
 • anaplazmoza
 • erlichioza
 • europejskie kleszczowe zapalenie mózgu
 • choroba skokowa owiec
 • hepatozoonoza
 • hemoplazmoza/mykoplazmoza
 • filarioza
 • podejrzewany jest też udział kleszczy w przenoszeniu leiszmaniozy i bartonellozy

Mapa Kleszczy 2022

W internecie, możemy znaleźć zarówno fora, jak i strony, na których użytkownicy zgłaszają występowanie oraz zwiększoną aktywność kleszczy na terenie całego kraju. Jeżeli planujesz wraz ze swoim milusińskim spacer do pobliskiego lasu lub wakacyjną podróż w ramach #wTrasieDaSię warto sprawdzić, czy odwiedzane przez nas miejsce nie należy do szczególnie niebezpiecznych. Link do mapy znajdziecie tutaj.

Pokaż wiecej

Agnieszka Szymuś

Copywriter, specjalista do spraw SEO oraz content marketingu. Z zamiłowania dziennikarz, a prywatnie posiadaczka, suczki o imieniu Stefi, która jest dla niej inspiracją do tworzenia treści psiostajlowych.

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button