#wTrasieDaSięNEWSY

Kleszcze u psa. Usuwanie oraz profilaktyka

Kleszcze u psa to prawdziwa zmora właścicieli czworonogów. W naszym cyklu #wTrasieDaSię podpowiadamy jak zabezpieczyć psa przed tymi nieproszonymi intruzami oraz co zrobić, gdy zostanie on ugryziony.

 

Kleszcze, zaczynają wykazywać największą aktywność, gdy temperatura gleby zaczyna przekraczać +5 stopni Celsjusza. Psiaki, ze względu na swój styl życia-umiłowanie do przebywanie między wysokimi trawami, liściastymi drzewami oraz krzewami, są szczególnie narażone na ich ataki latem oraz jesienią.

Kleszcze u psa jak im zapobiegać?

Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego w okresie największej aktywności kleszczy, warto jest zaopatrzyć się w produkt, który ochroni naszego pupila przed ugryzieniem. W sklepach zoologicznych oraz zakładach weterynaryjnych będziemy mieć do wyboru wiele metod, każda z nich posiada zarówno wady, jak i zalety. Warto też zwrócić uwagę, że rozwiązania te dzielą się na te zawierające jedynie substancje bójcze (kleszcz ginie po kontakcie ze skórą żywiciela, bez możliwości przekazania mu chorób) oraz odstraszająco-bójcze. Do najpopularniejszych metod odstraszania te niebezpieczne dla zdrowia insekty należą:

 • Krople na kark – od momentu aplikacji zaczynają działać po około 24 godzinach, co do zasady mają działanie odstraszające i kleszczobójcze. Preparaty te w zależności od rodzaju użytej substancji działają od 1 miesiąca do 3 miesięcy. Ich ilość, a zarazem cena uzależniona jest od wielkości psa. Po ich podaniu-bezpośrednio na skórę pupila należy pamiętać, aby nie miała ona styczności z wodą przez co najmniej 3 dni.
 • Obroża przeciwkleszczowa – w tym przypadku ochrona następuje po około 48 godzinach od momentu jej założenia i trwa nawet do 8 miesięcy. Decydując się na tę metodę, trzeba pamiętać, by obroża została dobrana do wagi psa oraz znajdowała się wystarczająco blisko jego szyi. Ochrona ta może być mniej skuteczna w przypadku psów posiadających gęstą sierść.
 • Tabletki – rozwiązanie to cieszy się coraz większą popularnością wśród posiadaczy czworonogów. Większość pajęczaków nie wykazuje odporności na substancję zawartą w pigułce. Działanie tabletki zaczyna się po ok. 24 godzinach od momentu podania i trwa od 2 do 4 miesięcy. Zaznaczyć należy, że w przypadku wyboru tej metody mamy do czynienia jedynie z działaniem kleszczobójczym, a nie odstraszającym. Ta forma ochrony zalecana jest również psom, które mają gęstą sierść.
 • Aerozole, spraye, szampony i olejki – ich głównym zadaniem jest wspomaganie działania kropli, tabletek lub obroży. Nie powinny być stosowane jako jedyne zabezpieczenie.

Po aplikacji wybranego środka ochronnego należy pamiętać o obserwacji psa. Co prawda preparaty dostępne na rynku, są na ogół bezpieczne, jednak może okazać się, że nasz psiak ma uczulenie na któryś z zawartych w nich składników. U psa mającego alergię na którąś z substancji, w przeciągu maksymalnie kilku godzin można zaobserwować symptomy takie jak; zmiany skórne, wymioty lub brak apetytu. W takim przypadku trzeba niezwłocznie udać się do weterynarza i zmienić metodę ochronną.

Usuwanie kleszcza

Zdarza się, że mimo zastosowania środka kleszczobójczego, psiak i tak zostaje ugryziony. Niestety, mimo wysokiej skuteczności, żaden z preparatów dostępnych na rynku nie daje nam stuprocentowej ochrony przed tymi pasożytami. Jeżeli nasz pupil został ugryziony, nie należy wpadać w panikę, tylko dokładnie obejrzeć całego psa, ze szczególnym uwzględnieniem uszu, przestrzeni pomiędzy palcami, łokci, pach, karku oraz miejsca pod obrożą. A następnie niezwłocznie usunąć kleszcza, za pomocą pęsety lub specjalnego lassa, chwytając go pewnie i wyciągać ruchami wykręcającymi. Kleszcza absolutnie nie należy wyrywać lub wyciskać, bo jego zawartość może wylądować pod skórą-co najczęściej prowadzi do choroby. Pod żadnym pozorem nie można też go niczym smarować. Jeżeli jakaś część pasożyta została w skórze psa, należy niezwłocznie udać się z nim do weterynarza.

Choroby odkleszczowe

Po usunięciu kleszcza należy obserwować psiaka, w celu stwierdzenia czy nie ma on choroby odkleszczowej. Zaniepokoić powinny nas; apatia, brak apetytu, biegunka, powiększone węzły chłonne, wymioty, senność oraz gorączka. W przypadku pojawienia się tych i innych niepokojących objawów trzeba natychmiast udać się do weterynarza. Do chorób odkleszczowych występujących u psów należą:

 • babeszjoza
 • borelioza
 • anaplazmoza
 • erlichioza
 • europejskie kleszczowe zapalenie mózgu
 • choroba skokowa owiec
 • hepatozoonoza
 • hemoplazmoza/mykoplazmoza
 • filarioza
 • podejrzewany jest też udział kleszczy w przenoszeniu leiszmaniozy i bartonellozy

Mapa Kleszczy 2022

W internecie, możemy znaleźć zarówno fora, jak i strony, na których użytkownicy zgłaszają występowanie oraz zwiększoną aktywność kleszczy na terenie całego kraju. Jeżeli planujesz wraz ze swoim milusińskim spacer do pobliskiego lasu lub wakacyjną podróż w ramach #wTrasieDaSię warto sprawdzić, czy odwiedzane przez nas miejsce nie należy do szczególnie niebezpiecznych. Link do mapy znajdziecie tutaj.

Tagi
Pokaż wiecej

Agnieszka Szymuś

Copywriter, specjalista do spraw SEO oraz content marketingu. Z zamiłowania dziennikarz, a prywatnie posiadaczka, suczki o imieniu Stefi, która jest dla niej inspiracją do tworzenia treści psiostajlowych.

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

tło
SPRAWDŹ>
Close
Close