KOCIAK W DOMUNEWSYWARTO WIEDZIEĆ

Kocia miłość – po czym poznać, że kot nas kocha?

Przyjęła się powszechnie opinia, że to psy są najwierniejszymi towarzyszami człowieka. Okazują mu miłość i przywiązanie. Koty są natomiast postrzegane, jako istoty introwertyczne, które chodzą swoimi ścieżkami i nie potrzebują obecności człowieka do własnego szczęścia. Jednak czy rzeczywiście tak jest? Czy koty potrafią okazywać miłość?

Kocia miłość istnieje!

Prawda jest taka, że koty rzeczywiście różnią się w swoim zachowaniu od psów. Wysyłane przez nie sygnały są dużo bardziej subtelne. Nie oznacza to jednak, że nie okazują uczuć – robią to na swój sposób. Są zdolne do okazywania głębokich emocji, które można uznać za przejaw miłości.

W jaki sposób? Nasi koci przyjaciele przywiązują się do innych istot, nie tylko swojego gatunku. Koty potrafią czule opiekować się swoim potomstwem, a także wiele z nich uwielbia przytulać się do siebie. Co więcej, te czworonogi potrafią odczuwać stratę bliskich, a także przejawiać smutek i apatię. Ich uczucia różnią się od tych ludzkich, ale spowodowane jest to stopniem ewolucji i rozwinięcia mózgu.

Uczucia potwierdzone badaniami

We wrześniu 2019 roku, w czasopiśmie Current Biology, zostały opublikowane badania, w których potwierdzono, że koty przywiązują się do ludzi w podobny sposób, co psy i dzieci. Przeprowadzono eksperyment behawioralny, który polegał na 2-minutowym spotkaniu kota ze swoim właścicielem w nowym miejscu. Właściciel następnie zostawiał kota na 2 minuty samego.

Według badania nawet 65% kotów wykazała przywiązanie ze swoim właścicielem po jego powrocie do pokoju. To taki sam wynik, jak u ludzi i o 5% wyższy niż u psów!

„Podobnie jak psy, koty wykazują się elastycznością społeczną pod względem przywiązania do ludzi. Większość kotów jest przywiązana do swojego właściciela i traktuje go jako źródło bezpieczeństwa w nowym środowisku” – skomentowała Kristyn Vitale z Oregon State University.

Zachowania kotów świadczące o miłości

Koty inaczej wyrażają swoje uczucia niż ludzie, czy psy. Jeśli jednak weźmiemy pod lupę konkretne zachowania tych czworonogów, może okazać się, że są to czynności świadczące o miłości i przywiązaniu do opiekuna.

Bliskość

Kociaki są niezależne i chodzą własnymi ścieżkami. Jeśli jednak oprócz tego szukają towarzystwa w człowieku – to dobry znak! Sygnałem przywiązania może być samo przebywanie w tym samym pomieszczeniu, co właściciel oraz spanie w niewielkiej odległości od niego lub na jego kolanach (do tego oczywiście rozkosznie mrucząc…).

Szturchanie łebkiem, czy delikatne podgryzanie i lizanie może być zarówno zachęceniem do zabawy, jak i okazaniem miłości. Ocieranie się jest natomiast ważne przy budowaniu więzi społecznych i ma na celu oznaczenie człowieka swoim zapachem.

Zaufanie

Jedną z form okazywania uczuć przez koty jest obdarzenie człowieka zaufaniem. Objawia się to poprzez turlanie i kładzenie się na plecach przy jednoczesnym odsłanianiu brzuszka, który jest delikatnym kawałkiem kociego ciała. Poprzez takie zachowanie koty pokazują, że ufają swojemu opiekunowi, ale także zachęcają do pieszczot i zabawy.

Uwaga! Czasem taka pozycja może oznaczać gotowoćć do ataku. Kiedy kot czuje, że nie może uciec, przewróci się na plecy, aby lepiej wykorzystać swoje pazury i zęby przeciwko przeciwnikowi.

Atencja

Koty często okazują również potrzebę atencji i zainteresowania ze strony człowieka. Kociak „rozmawia” z Wami poprzez miauczenie lub nawet bezgłośne poruszanie pyszczkiem? Komunikacja werbalna to najczęściej docenienie obecności właściciela. Trzeba pamiętać jednak, że może to być również oznaka bólu lub choroby, dlatego warto obserwować swojego kociego przyjaciela.

Więź

Swoją bliską relację z człowiekiem koty okazują często poprzez przynoszenie prezentów. Mimo że nie zawsze mamy ochotę na oglądanie martwych myszy lub ptaków, dla kota jest to oznaka przywiązania i troski o swojego opiekuna.

Ciekawym zjawiskiem jest także „mleczny krok”, czyli ugniatanie łapkami. Jest to powrót do dzieciństwa, podczas którego małe kociaki pobudzają łapkami gruczoły mleczne swojej mamy, aby produkowały pokarm. Koty w ten sposób okazują swoją miłość i szczęście.

1% podatku

Każdy kot, tak jak i człowiek, różni się od siebie. Kocia miłość, w zależności od osobnika, będzie okazywana w zupełnie inny sposób. Posiadając jednak swojego czworonożnego zwierzaka, każdy właściciel będzie mógł zauważyć jego charakterystyczne zachowania, które mogą być świadectwem ogromnego przywiązania i miłości do swojego opiekuna.

Warto również pamiętać, by odwdzięczać się miłością swojemu kociakowi, ale nie tylko… Inne zwierzaki także potrzebują pomocy i trochę szczęścia! Możesz im to dać, przekazując swój 1% podatku na Fundację Sarigato, z celem szczegółowym Karmimy Psiaki. Podaruj odrobinę dobroci numerem, który pomaga:

KRS: 0000 445 475

Pokaż wiecej

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button