KOCIAK W DOMUWARTO WIEDZIEĆ

Kocie ciekawostki – czego nie wiesz o swoim mruczku?

Koty to niesamowite zwierzęta, które od dawien dawna wzbudzają ogromną fascynację wśród ludzi. Przekonali się o tym już w czasach starożytnych i przekonujemy się my dzisiaj. Bo w końcu, który z właścicieli kotów nie spędza dłuugich godzin na obserwacji swojego pupila – jego nawyków, zachowań, przesłodkiego wyglądu jak śpi? 😉 Przedstawiamy kocie ciekawostki, o których mogłeś nie mieć pojęcia, a które mogą pomóc Ci zrozumieć swojego futrzastego pupila…

Ciekawostki o kotach

Koty to stworzenia zagadkowe. Mówi się, że chodzą swoimi ścieżkami, są indywidualistami i to one wyznaczają zasady. Jednak dzięki wieloletnim badaniom i obserwacjom tego gatunku, udało się odkryć kilka faktów, o których nie mówi się tak często. Kocie ciekawostki mogą ułatwić Ci wychowanie swojego kota, a także mogą być świetnym tematem w towarzystwie rodziny lub znajomych. Przekonaj się sam, ile wiesz o swoim kocie!

Koty nie mają obojczyka

Powszechnie wiadomo, że koty zmieszczą się niemal w każdą dziurę! Po internecie krążą zdjęcia i filmiki z kotami w roli głównej, które przeciskają się przez najwęższe szczeliny i śpią w najmniejszych zakamarkach. 

Dlaczego? Z powodu budowy swojego ciała! Koty nie mają obojczyka i dzięki temu mogą przecisnąć się przez każdy otwór, o ile zmieści się w nim ich głowa. Są także bardzo elastyczne i mają giętki kręgosłup. Posiadają 230 kości, a 53 z nich to luźno połączone kręgi w kręgosłupie. Ciekawym faktem jest również to, że ok. 10% wszystkich mięśni znajduje się w ogonie! Jest ich tam, aż 23. Co więcej, to wąsy pomagają kotom wymierzyć szerokość dziury, w którą chcą się zmieścić. Dzięki temu wiedzą, gdzie bez problemu mogą wejść, a gdzie lepiej nie próbować się wciskać, bo mogą już nie wyjść. 🙂

kocie ciekawostki - kot wyglądający z dziury

Koci radar dźwiękowy

Kolejnym ciekawym faktem anatomicznym jest budowa uszu czworonogów. Kocie ucho posiada, aż 32 mięśni, kontrolujących ruchy zewnętrznego ucha. Dla porównania, u ludzi jest ich zaledwie 6. Dzięki temu kot może poruszać każdym swoim uchem osobno, a nawet… obracać je o 180 stopni! Można to często zauważyć w momencie, gdy nasłuchują różnych dźwięków – ich uszy obracają się wówczas niczym radar. 

A jeżeli jesteśmy już przy dźwiękach… Czy wiedziałeś, że koty wydają z siebie 100 różnych dźwięków, podczas gdy pies jedynie około 10? Nie jest to tylko mruczenie i miauczenie. Wsłuchaj się następnym razem, może odkryjesz nowe dźwięki, którymi posługuje się Twój kot? 

Rudy kot z jednym uchem prosto, a drugim odwróconym

Koci nos i linie papilarne

Kocie nosy, tak samo jak psie, są unikalne – każdy z nich jest inny i nie można znaleźć dwóch kotów o takich samych nosach. Można to zjawisko porównać więc do człowieka. Nasze linie papilarne są także unikalne i dzięki nim można zidentyfikować osobę po odcisku palca. Paradoksem jest jednak fakt, że koty swojego nosa nie widzą, tak jak i wszystkiego, co jest ulokowane bezpośrednio przed nosem. Są za to dalekowidzami i widzą nawet z odległości 40 metrów. 

koci nosek

Koci „szósty zmysł”

U ludzi szósty zmysł to odczuwanie zjawisk paranormalnych. Koty, mimo teorii, że odczuwają obecność tego typu zjawisk, mają jednak inny, dodatkowy zmysł. Jest nim organ Jacobsona, który znajduje się w górnej części podniebienia i łączy ze sobą smak i zapach. W momencie, gdy cząsteczki zapachowe pojawiają się na języku kota, organ Jacobsona wysyła sygnały do mózgu, dzięki czemu kot może poczuć ich smak. 

A skoro o zapachach mowa… Koty odstrasza między innymi zapach cebuli, cytryny, lawendy, a nawet papryki czy cynamonu. Większość z nich, czując któryś z tych zapachów, mruży oczy i ucieka w podskokach!

Co także ciekawe, koty nie rozpoznają słodkiego smaku. Jest to wynikiem ewolucji – koty mają uszkodzony gen odpowiedzialny za budowę receptorów smakowych, ponieważ cukier nie jest im potrzebny do przetrwania. Kot dużo chętniej więc ukradnie Ci ze stołu kawałek mięska, niż czekoladę (która swoją drogą jest dla kotów trująca!).

kot z językiem na wierzchu wśród roślin

Wyczulone zmysły

Koty mają bardzo wyczulone zmysły. Są w stanie poczuć nawet najmniejsze drgania i wibracje. Są dzięki temu w stanie wyczuć trzęsienie ziemi nawet o 15 minut przed jego wystąpieniem!

Koty są także bardziej wyczulone na dźwięki i potrafią wychwycić nawet te o wysokiej częstotliwości, których nie jest w stanie usłyszeć człowiek, a nawet pies.  

kot pod kocem

Największe śpiochy 

Myślisz, że to Ty jesteś największym śpiochem? Otóż nie! Koty potrafią spać przez ⅔ doby. To oznacza, że dziewięcioletni kot przesypia około 6 lat! Koty więc śpią przez większość swojego życia, co jest niewątpliwie trudnym rekordem do pobicia.

śpiący kot

Skoro o rekordach mowa…

Najstarszy kot – Creme Puff z USA – przeżył 38 lat, czyli prawie dwa razy tyle, ile żyją przeciętne koty (około 20 lat).
Najcięższy kot na świecie – Himmy z Australii – ważył 21 kilogramów.
Natomiast kot, który spadł na cztery łapy z największej wysokości to Andy – spadł z 16 piętra, czyli około 60 metrów i wyszedł z tego bez żadnych uszkodzeń. 

Pomoc Bezdomniakom – #CharytatywnaChoinka

Niezależnie od tego, ile o swoim kocie już wiedziałeś, a ile dowiedziałeś się dopiero teraz – jedno jest pewne. Koty są wyjątkowymi i niesamowitymi stworzeniami. Warto więc troszczyć się o nie wszystkie i pomagać, w miarę swoich możliwości – szczególnie w nadchodzące święta! 

Pod opieką naszej fundacji Karmimy Psiaki jest wiele Psiaków i Kociaków, które czas świąteczny spędzają same, w zimnym, schroniskowym boksie. Chcemy sprawić im chociaż trochę przyjemności i wysłać świąteczne paczki. Jeżeli chcesz pomóc, włącz się do naszej corocznej akcji o nazwie #CharytatywnaChoinka i wejdź na naszą stronę internetową, kilknij w bombkę, aby wybrać potrzebującego zwierzaka i zrób mu prezent. A jeżeli nie możesz się zdecydować, wybierz opcję darowizny poprzez PayU, a my po zakończeniu całej akcji zrobimy wieeeelką paczkę dla schronisk!

Pokaż wiecej

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button