NEWSYU WETERYNARZA

Koronawirus – czy jest niebezpieczny dla psów i kotów?

Właściciele zwierząt mogą zastanawiać się, czy koronawirus, który zainfekował dziesiątki tysięcy ludzi na całym świecie, stanowi zagrożenie dla psów lub kotów i czy może być przez nie przenoszony. Z tego, co wiemy do tej pory – nie ma na to dowodów. Tak brzmi oficjalny komunikat Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Eksperci ostrzegają jednak, że koronawirus SARS-CoV-2 wciąż nie został całkowicie poznany.

Koronawirus – jak zapewnić bezpieczeństwo swojemu zwierzakowi?

Jeśli nie przebywasz w obszarze, w którym choroba szybko się rozprzestrzenia, nie musisz podejmować żadnych szczególnych działań. Jednak w związku z pojawieniem się pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce, warto znać pouczenia organizacji zdrowia publicznego.

CDC (Centers for Disease Control and Prevention – agencja rządu federalnego Stanów Zjednoczonych wchodząca w skład Departamentu Zdrowia i Opieki Społeczne) osobom chorym na COVID-19 zaleca ograniczenie kontaktu ze zwierzętami domowymi i innymi zwierzętami.

Chociaż nie ma doniesień o zachorowaniu zwierząt domowych lub innych zwierząt na COVID-19, nadal zaleca się, aby osoby chore na COVID-19 ograniczały kontakt ze zwierzętami. Do czasu uzyskania dodatkowych informacji na temat wirusa.

Jeśli to możliwe, warto poprosić innego członka rodziny/przyjaciela o opiekę nad zwierzętami podczas choroby. Chorzy na koronawirusa powinni unikać kontaktu ze swoim zwierzakiem, w tym głaskania, przytulania, całowania lub lizania oraz dzielenia się jedzeniem.

Jeśli musisz opiekować się swoim zwierzakiem lub przebywać w pobliżu zwierząt podczas choroby, umyj ręce przed i po interakcji z nim. Warto także zabezpieczyć twarz maską.

Źródło: https://www.cdc.gov/


Więcej o chorobach zakaźnych i szczepieniach znajdziesz w dziale U WETERYNARZA.

Pokaż wiecej

Marta Adaśko

Absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prywatnie szczęśliwa właścicielka Neli, najpiękniejszej na świecie suczki w typie owczarka niemieckiego. Od dziecka cierpi na nieuleczalną miłość do zwierzaków.

Powiązanie artykuły

4 Comments

  1. Na tą chwilę mamy już 84 stwierdzonych zakażeń w Polsce oraz 2 zgodny a ta liczba rośnie z dnia na dzień. Z czego realnie zakażonych jest prawdopodobnie kilkaset osób lub nawet kilka tysięcy bez diagnozy. https://infomiasto.eu/aktualna-dane-i-mapa-zachorowan-na-koronawirusa-w-polsce-i-na-swiecie/ – Chiny co widać na mapie przestały podawać dane publicznie – ukrywają fakty co tam się dzieje. Dlatego niczego nie można być pewnym jak to będzie wyglądało za nawet 10 dni.

  2. Najlepszą tarczą jest empatia do drugiego człowieka, zwierząt oraz radość. Nie pozwólmy mediom i władzy zamknąć się w lęku. Stres który nam serwują od wielu pokoleń zabija w nas człowieczeństwo.

  3. Mogą przenosić koronawirusa. Ale to dzięki psiakom mamy lepsze samopoczucie, wychodzimy regularnie z domu, nawiązujemy kontakty czerpiemy radość. Pies to „szczepionka” na wirusa 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

tło
SPRAWDŹ>
Close
Close