NEWSYU WETERYNARZA

Koronawirus – czy jest niebezpieczny dla psów i kotów?

Właściciele zwierząt mogą zastanawiać się, czy koronawirus, który zainfekował dziesiątki tysięcy ludzi na całym świecie, stanowi zagrożenie dla psów lub kotów i czy może być przez nie przenoszony. Z tego, co wiemy do tej pory – nie ma na to dowodów. Tak brzmi oficjalny komunikat Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Eksperci ostrzegają jednak, że koronawirus SARS-CoV-2 wciąż nie został całkowicie poznany.

Koronawirus – jak zapewnić bezpieczeństwo swojemu zwierzakowi?

Jeśli nie przebywasz w obszarze, w którym choroba szybko się rozprzestrzenia, nie musisz podejmować żadnych szczególnych działań. Jednak w związku z pojawieniem się pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce, warto znać pouczenia organizacji zdrowia publicznego.

CDC (Centers for Disease Control and Prevention – agencja rządu federalnego Stanów Zjednoczonych wchodząca w skład Departamentu Zdrowia i Opieki Społeczne) osobom chorym na COVID-19 zaleca ograniczenie kontaktu ze zwierzętami domowymi i innymi zwierzętami.

Chociaż nie ma doniesień o zachorowaniu zwierząt domowych lub innych zwierząt na COVID-19, nadal zaleca się, aby osoby chore na COVID-19 ograniczały kontakt ze zwierzętami. Do czasu uzyskania dodatkowych informacji na temat wirusa.

Jeśli to możliwe, warto poprosić innego członka rodziny/przyjaciela o opiekę nad zwierzętami podczas choroby. Chorzy na koronawirusa powinni unikać kontaktu ze swoim zwierzakiem, w tym głaskania, przytulania, całowania lub lizania oraz dzielenia się jedzeniem.

Jeśli musisz opiekować się swoim zwierzakiem lub przebywać w pobliżu zwierząt podczas choroby, umyj ręce przed i po interakcji z nim. Warto także zabezpieczyć twarz maską.

Źródło: https://www.cdc.gov/


Więcej o chorobach zakaźnych i szczepieniach znajdziesz w dziale U WETERYNARZA.

Pokaż wiecej

Marta Adaśko

Absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prywatnie szczęśliwa właścicielka Neli, najpiękniejszej na świecie suczki w typie owczarka niemieckiego. Od dziecka cierpi na nieuleczalną miłość do zwierzaków.

Powiązanie artykuły

22 Comments

  1. Pingback: vegas world slots
  2. Pingback: free vegas slots
  3. Pingback: my vegas slots
  4. Pingback: scatter slots
  5. Pingback: house of fun slots
  6. Pingback: slots era
  7. Pingback: 1blockade
  8. Mogą przenosić koronawirusa. Ale to dzięki psiakom mamy lepsze samopoczucie, wychodzimy regularnie z domu, nawiązujemy kontakty czerpiemy radość. Pies to „szczepionka” na wirusa 😉

  9. Najlepszą tarczą jest empatia do drugiego człowieka, zwierząt oraz radość. Nie pozwólmy mediom i władzy zamknąć się w lęku. Stres który nam serwują od wielu pokoleń zabija w nas człowieczeństwo.

  10. Na tą chwilę mamy już 84 stwierdzonych zakażeń w Polsce oraz 2 zgodny a ta liczba rośnie z dnia na dzień. Z czego realnie zakażonych jest prawdopodobnie kilkaset osób lub nawet kilka tysięcy bez diagnozy. https://infomiasto.eu/aktualna-dane-i-mapa-zachorowan-na-koronawirusa-w-polsce-i-na-swiecie/ – Chiny co widać na mapie przestały podawać dane publicznie – ukrywają fakty co tam się dzieje. Dlatego niczego nie można być pewnym jak to będzie wyglądało za nawet 10 dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button