PSIAK W DOMU

Kreatywne zabawy z psem w domu — TOP 5

Gdy pogoda na zewnątrz nie nastraja, wszędzie szaro, mokro i ponuro, nie tylko my nie mamy ochoty na długie spacery. Nasi psi przyjaciele również odczuwają uroki zimy, a długie zimowe spacery nie sprawiają im tyle przyjemności, co zwykle. Jak bawić się z psem w pochmurne dni? 

Zabawy z psem na dworze dają wiele frajdy, zarówno dla pupili, jak i właścicieli. Wszyscy z nas uwielbiają, gdy promienie słońca otulają nasze policzki, a pies ma większe pole do rozrywki niż w domu. Zdarzają się jednak dni, gdy pogoda za oknem krzyżuje plany miłego i aktywnego spaceru. Nie oznacza to, że pies nie potrzebuje zabawy i wybiegania się. Naszym zadaniem i obowiązkiem jest zadbanie o jego potrzeby.

Zabawa z psem

Niezależnie od miejsca, pies jest istotą, która lubi się bawić. To bardzo ważny czynnik jego życia. Pozwala mu przede wszystkim odprężyć się, rozwijać swoje umiejętności i budować silne więzi. Zabawa wpływa pozytywnie na rozwój fizyczny, emocjonalny i umysłowy zwierzęcia. Jest najprzyjemniejszą formą komunikacji między psem a opiekunem. Pies, który nie znajdzie drogi ujścia dla swojej energii, szybko stanie się smutny. Efektem długotrwałego stanu apatii może być psia depresja. Co więcej, zabawa z psem sprawia, że nasz organizm wydziela więcej endorfin, czyli hormonu szczęścia. To świetny plan na połączenie przyjemnego z pożytecznym 🙂 

Ciekawostka: Neotenia to słowo określające przetrwanie cech charakterystycznych dla młodych osobników, które przetrwały u osobników dorosłych. To skutek udomowienia psa, czego efektem jest skłonność do zabawy i szczenięcy wygląd. 

Jak bawić się w domu?

Kiedy pogoda nie zachęca do spacerów, często zapominamy, że nasi czworonożni towarzysze potrzebują się wybawić. Nikt nie lubi się nudzić w domu i Twój pies nie jest tu żadnym wyjątkiem. Nawet jeśli za oknami jesienna aura, możecie ciekawie spędzić czas w domu.

Zabawy węchowe

Z pewnością wiesz, że najczulszym zmysłem psa jest węch. To niezbędne narzędzie pozwala poznać otaczający go świat. Wystarczy, że do jednej dłoni włożysz jego ulubiony smakołyk, a drugą dłoń pozostawisz pustą. Zadaniem pupila jest odgadnąć, w której ręce trzymasz przysmak. Dla urozmaicenia smakołyk możesz schować w jego kocyku, dowolnym kartonie lub w specjalnej zabawce. 

Zapasy z szarpania

Do zabawy będzie potrzebny szarpak, który jest dostosowany do wielkości i możliwości Twojego pupila. Istotne jest, by szarpanie odbywało się jedynie poziomo i w miarę płynnie. Należy uważać, żeby nie szarpać psa gwałtownie z góry do dołu oraz pozwolić mu swobodnie przeciągać linę na swoją część. Podczas zabawy możesz wykorzystać naukę komendy „zostaw”, co dodatkowo przyczyni się do rozwoju umiejętności psa. 

Zabawa w chowanego

To zabawa znana każdemu człowiekowi, niezależnie od wieku. Zabawa skutecznie wzmacnia więzi z domownikami, którzy w niej uczestniczą. Zadaniem domowników jest schować się w różnych miejscach. Im większy dom, tym bardziej wymagające zadanie dla czworonoga. Każdy po kolei zaczyna wołać psa, aż uda mu się odnaleźć wszystkich. 

Tor przeszkód

Wykorzystaj wszystkie krzesła, stół, pufy i koce do stworzenia prawdziwego toru przeszkód. Z pomocą smaczka przeprowadzaj swojego psiego przyjaciela przez wszystkie poziomy. Podczas zabawy możesz stosować znane przez niego komendy, jak „chodź”, „stój”, „skacz”. Pod koniec toru ważne jest, by nagrodzić psa ulubionym smakołykiem. Kto wie, może następnym razem uda mu się przejść tor bez Twojej pomocy? 

Nauka nowych sztuczek

Trening umysłowy jest niezwykle wyczerpujący. Potrzeba zdecydowanie mniej czasu, aby pies się zmęczył. Zwykle wystarczy 15 minut. Podczas jesiennych dni, warto poświęcić ten czas na rozwijanie umiejętności swojego czworonoga. Nauka nowych komend, utrwalanie ich i nauka rozpoznawania przedmiotów pozytywnie wpłyną na kondycję psychiczną Twojego psa. 

Podsumowanie

Jak widzisz, niewiele potrzeba, aby zapewnić rozrywkę twojemu pupilowi. Wystarczy odrobina kreatywności i chęci, aby odpowiedzieć na jego potrzeby. Zabawa jest ważnym elementem w budowaniu więzi emocjonalnych i rozwijaniu umiejętności psa. Jak bawić się z psem w domu? Przede wszystkim mądrze — uważając, by nie narobić szkód lub by zabawa nie skończyła się urazem naszego przyjaciela.

Pokaż wiecej

Eliza Raburska

Zakochana po uszy w kundelkach, właścicielka psa o imieniu Rubin. Zawodowo moderatorka mediów społecznościowych, wrażliwa na potrzeby innych istot oraz prywatnie pasjonatka psychologii i neuropsychologii.

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button