NEWSYPSIE NOWINKIWARTO WIEDZIEĆ

Kundelki, czyli psia superrasa!

Z czym kojarzy się kundelek? Pierwsza myśl to przede wszystkim zwierzak z trudną przeszłością, często zaniedbany, mało urodziwy, ale przede wszystkim gorszego pochodzenia. Kundelki stale są porównywane do dobrze prezentujących się psów rasowych. To jednak błędne i krzywdzące myślenie! Psy nierasowe na szczęście doczekały się badań, dzięki którym udowodniono, że ich wielorasowość może być ogromnym atutem.

Kundelki – co to właściwie za stwory? 

Kundelki, czyli po prostu psy nienależące do żadnej rasy, stanowią, aż trzy czwarte populacji psów na świecie. Od zawsze traktowane są jednak dużo gorzej od swoich rasowych konkurentów. Wynika to prawdopodobnie z tego, że najczęściej przygarniane są przez ludzi ze schronisk lub są ratowane prosto z ulicy.

Wszystkie negatywne skojarzenia wpłynęły na to, że kundelki są od dawna lekceważone i pomijane. To jednak zmieniło się, gdy polski uczony wraz ze swoim zespołem, opublikował badania, po których wizerunek kundelków zmienił się o 180 stopni! O tym, że warto przygarnąć do swojego życia kundelka, pisaliśmy tutaj. Jesteście jednak ciekawi, co jeszcze mają do zaoferowania te czworonogi?

A może właściwie kundelki nie są takie złe?

Oczywiście, że nie są! Niestety nigdy wcześniej nie doczekały się porządnych badań, które pozwoliłyby na zmianę tego sposobu myślenia. Aż do czasu… W 2015 roku prof. Wiesław Bogdanowicz z Muzeum i Instytutu Zoologi PAN w Warszawie przedstawił światu wyniki badań, które prowadził wraz z międzynarodowym, piętnastoosobowym zespołem badawczym. Naukowcy dokładnie zbadali geny kundelków z całego świata i jak się okazało, odkryte fakty udowodniły, że są one superrasą!

Skąd pochodzą dzisiejsze mieszańce?

Nie ulega wątpliwości, że psy są udomowionymi wilkami. Obalona została jednak teoria, że to psy rasowe są najbardziej podobne genetycznie do swoich praprzodków. Zespół prof. Bogdanowicza potwierdził także, że żyjące dzisiaj kundelki pochodzą ze wschodniej Azji, a udomowiły się tam około 19-40 tys. lat temu. Natomiast 10 tys. lat temu wyruszyły w wędrówkę i osiedliły się na Bliskim Wschodzie oraz w Europie, przez co tamtejsze kundelki wyginęły.

Zdrowa rasa

Jak wykazały badania, kundelki nie są mieszanką psich ras – tworzą one niezależną, genetyczną rasę. Co więcej, są one znacznie zdrowsze niż psy rasowe. Mają lepszy układ odpornościowy, rozrodczy, a także lepiej rozwinięty węch. Wpływa na to fakt, że bezpańskie nierasowce muszą sobie radzić samodzielnie – same się rozmnażają i walczą z chorobami, ponieważ nie mają dostępu do opieki weterynaryjnej.

„U psów rasowych dobór płciowy jest ograniczony, bo partnerów do rozrodu wybiera im człowiek. Sprawnie pracujący system rozrodczy i sprawne rozpoznawanie feromonów nie są więc u nich tak ważne jak u kundli” – tłumaczy prof. Bogdanowicz.

Udomowienie

Rasowce mają lepiej widoczne cechy wyglądu świadczące o udomowieniu, takie jak krótkie pyski, mniejsze zęby i uszy. To wszystko uniemożliwiłoby im życie na wolności, a tym samym na przykład polowanie. Kundelki są natomiast lepiej dostosowane do takich warunków i już nawet szczeniaki potrafią po 10 tygodniach życia bronić się samodzielnie. 

Każdy pies zasługuje na miłość!

Wszystkie psy – zarówno te rasowe, jak i kundelki zasługują na to, aby być kochane i znaleźć dobrego człowieka. Niestety nie wszystkie mają tyle samo szczęścia i duża część kundelków spędza swoje najlepsze lata w schronisku. Warto więc przygarnąć Bezdomniaka i spełnić jego marzenie o kochającym domu!

A jeśli nie masz takiej możliwości – zawsze możesz zaopiekować się zwierzakiem… przez internet!


Źródło: https://www.focus.pl/artykul/kundle-psia-superrasa-mamy-dowd-na-to-e-okrelenie-kundel-powinno-by-powodem-do-dumy

Pokaż wiecej

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button