WARTO WIEDZIEĆ

Labrador retriever – co warto wiedzieć

Labrador retriever to jedna z popularniejszych ras. Szczególnie polecana dla rodzin z dziećmi, osób lubiących spacery, idealne jako psy ratownicze czy psy przewodniki. Co warto wiedzieć zanim się zdecydujesz na Psiaka tej rasy?

Można spotkać labradory retrievery w trzech różnych kolorach: czarny, biszkoptowy (czasami niemal biały) lub czekoladowy.

Kilka podstawowych informacji

  • cena labradora retrievera  z hodowli (z rodowodem) wynosi około 2000 do 2500 zł,
  • długość życia to około 11 – 13 lat,
  • waga Psiaka – około 30 kg.

Usposobienie labradora – na co się nastawić?

Przede wszystkim są to Psiaki niezwykle żywiołowe i aktywne, które potrzebują dużej ilości ruchu. Należy im zapewniać około 1 – 2 godzinny spacer każdego dnia. Preferowany jest raczej spokojny spacer i aportowanie, niż szybkie albo długotrwałe bieganie.

Labradory uwielbiają wodę i kąpiele w stawach czy jeziorach. Nie omieszkają skorzystać z nadarzających się okazji.

Labrador to Psiak uczuciowy!

Szybko przywiąże się do właściciela i na pewno będzie chciał okazywać mu swoje uczucia. Kocha pieszczoty i wspólne zabawy. Pamiętaj, że będzie oczekiwał sporo uwagi!  Warto wziąć to pod uwagę, decydując się na labradora. To nie jest Psiak, który może zostać „samemu sobie”.

Labradory lubią skubać i podgryzać różne rzeczy, dlatego warto zapewnić im zabawki.

Wychowanie retrievera

Dobrze wychowany będzie kompanem idealnym! Przyjazny, inteligenty, energiczny, kochający.  Jest to jedna z szybciej uczących się ras. Dlatego korzysta się z pomocy Psiaków tej rasy w ratownictwie, dogoterapii, są przewodnikami osób niewidomych, czy  asystentami osób z epilepsją.

Zazwyczaj labradory poddaje się próbom pracy, które są systematyczne. Są to Psiaki inteligentne, ale uparte, więc nie raz mogą odmówić wykonania polecenia.

Labradory nie mają problemu z akceptacją innych Psiaków.

Żywienie labradora to klucz!

Labradory retrievery są z natury ogromnymi łakomczuchami i nie znają umiaru. Jednak nie należy im ulegać, ponieważ szybko mogą nabawić się otyłości, która jest poważnym zagrożeniem dla ich stawów. Nadwagi także ciężko się u nich pozbyć. Labrador powinien dostawać jeden, maksymalnie dwa posiłki dziennie. Ale woda w miseczce musi być zawsze!

Pielęgnacja

Jego sierść jest krótka i sztywna i nie sprawia kłopotu na co dzień. Wystarczy go wyczesywać raz w tygodniu. Jeśli zaś chodzi o kąpiele – kąpiemy wtedy kiedy jest taka potrzeba. Zazwyczaj kilka razy w roku.

Jedynym problemem jest linienie, które zachodzi dwa razy w roku. Wówczas należy go wyczesywać około 2-3 razy w tygodniu.

Labradorom należy regularnie kontrolować oczy, sprawdzać uszy, zęby i oczyszczać okolice odbytu. W razie potrzeby skracać pazury.

Jaki będzie szczeniak?

Na pewno bardzo absorbujący. Labradory mają tendencję do uspakajania się wraz z wiekiem, jednak początki z nimi są niezwykle aktywne i angażujące. Od małego powinno się uczyć je posłuszeństwa, które możemy uzyskać jedynie systematyczną pracą i dużą dozą cierpliwości! 😊

Choroby

Niezwykle ważna jest dbałość o stawy labradorów. Ze względu na masywną budowę i szybkie rośnięcie mogą zachorować na dysplazję stawów biodrowych, która najpierw może spowodować zwichnięcia, a w późniejszym stadium wystąpienie zwyrodnień. Jest to najczęściej występująca choroba u Psiaków tej rasy.

Pokaż wiecej

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button