ŻYWIENIE

5 najważniejszych zasad łączenia karmy suchej z mokrą.

Właściwa dieta jest bardzo ważna dla zdrowia Twojego pupila. Dlatego właściciele zwierząt, w trosce o swoich podopiecznych, długo zastanawiają się nad wyborem najlepszego sposobu żywienia swojego psa. Niektórzy podejmują decyzję o łączeniu ze sobą karmy mokrej i suchej.

Decydując się na wprowadzenie takiej diety, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

1. Kontroluj ilość karmy, jaką będzie karmiony pies w ciągu dnia.

Jedną z nich jest określenie właściwej dziennej dawki pokarmowej. Pamiętaj, że karma sucha i karma mokra mają zupełnie inne właściwości. Odmienna kaloryczność, wilgotność oraz kondensacja poszczególnych składników odżywczych sprawiają, że psiak musi przyjąć inną ilość karmy suchej a inną mokrej, aby stanowiła one dobrze zbilansowaną dzienną dawkę pokarmową.

W celu dostarczenia tej samej ilości energii i składników odżywczych, musimy w przypadku karmy suchej podać psiakowi 3-4 razy mniejszą porcję pokarmu niż w przypadku karmy mokrej.

Przy określeniu dziennej dawki pokarmowej, trzeba pamiętać o tej zasadniczej różnicy pomiędzy obiema karmami.

Tutaj pisaliśmy o różnicach między karmą suchą a karmą mokrą.

2. Zadbaj, aby dzienna ilość dostarczanej energii i składników odżywczych była taka sama, jak w przypadku żywienia jednym rodzajem karmy.

Pomocne w tej kwestii mogą być dane umieszczone na etykiecie karmy. Znajdziemy tam nie tylko informacje o zalecanej dziennej dawce danej karmy.

Producenci coraz częściej sugerują również, w jakich ilościach można połączyć daną karmę z inną tak, by zachować właściwą dzienną dawkę pokarmową.

Pamiętaj, że przy mieszaniu karmy mokrej z suchą, zawsze powinno się podawać obydwie karmy tej samej marki.

3. Dostosuj dzienną dawkę pokarmową do indywidualnego zapotrzebowania energetycznego swojego pupila.

Różnica ilości podawanej karmy suchej i mokrej może, zwłaszcza na początku, powodować u psiaka pewien dyskomfort. Po otrzymaniu pewnej określonej ilości karmy mokrej, żołądek psa ulega rozciągnięciu. Gdy podajemy karmę suchą, w o wiele mniejszej ilości, pies może odczuwać pewien niedosyt i próbować skłonić właściciela o podanie dokładki.

Ważne jest, aby w takiej sytuacji nie ulegać. W takim przypadku dodatkowa ilość karmy to jedynie zbędne kalorie, które z czasem mogą spowodować otyłość pupila.

Pies z czasem przyzwyczai się do nowego sposobu żywienia, a bycie konsekwentnym pomoże uchronić go przed nadwagą.

4. Zmiany wprowadzaj stopniowo!

Jest bardzo ważne, aby jakiekolwiek zmiany w sposobie żywienia wprowadzać pomału. Taka stopniowa zmiana pozwala uniknąć zaburzeń żołądkowo-jelitowych u naszego pupila, które często zdarzają się przy gwałtownych zmianach.

Przewód pokarmowy psa stosunkowo szybko przyzwyczaja się do określonego rodzaju karmy. Kiedy próbujemy go gwałtownie odzwyczaić – mogą pojawić się problemy zdrowotne (głównie biegunki).

chory pies

Z tego względu, przy mieszanym sposobie żywienia, należy stworzyć pewien schemat sposobu podawania obydwu karm,a następnie skrupulatnie go przestrzegać.

Konsekwencja i zachowanie cykliczności wybranego schematu żywienia są kluczowe!

Nie jest dobrym pomysłem, aby wprowadzić podawanie np. mokrej karmy tylko raz w tygodniu, bo będzie to zbyt gwałtowna zmiana dla organizmu psa i mogą pojawić się z związku z tym problemy ze strony przewodu pokarmowego.

5. Uważnie obserwuj swojego psiaka.

Musisz pamiętać, że każdy pies jest inny i sposób żywienia, który służy jednemu podopiecznemu, może niekoniecznie służyć drugiemu. Przy wyborze rodzaju i sposobu żywienia psa miej na uwadze jego potrzeby i preferencje oraz aktualny stan zdrowia. Przyglądaj się z uwagą, jak reaguje na wprowadzane przez Ciebie zmiany.

infografika

Przed ostatecznym podjęciem decyzji o sposobie żywienia pupila, warto również skonsultować się z lekarzem weterynarii. Po zbadaniu pacjenta będzie mógł on doradzić, jaki rodzaj karmy i sposób żywienia będzie najlepszy dla naszego Psiaka. Podpowie też, jak wprowadzić ewentualne zmiany, aby uniknąć problemów zdrowotnych.

Pokaż wiecej

Dorota Szostak

Inżynier zootechniki oraz absolwentka weterynarii. Od dzieciństwa zwierzęta zarówno duże jak i małe darzę wielką sympatią. A wolnej chwili bardzo lubię spacery połączone z fotografowaniem przyrody oraz dobrą książkę.

Powiązanie artykuły

101 Comments

 1. Pingback: chat gay chat
 2. Pingback: free gay bays chat
 3. Pingback: gay chat cahurbate
 4. Pingback: tender dating site
 5. Pingback: juicydatessites
 6. Pingback: connect singles
 7. Pingback: tinder login
 8. Pingback: gay dating naked
 9. Pingback: vpn software
 10. Pingback: best vpn for pubg
 11. Pingback: free vpn reddit
 12. Pingback: 2bloodhound
 13. Pingback: dissertation title
 14. Pingback: triple seven slots
 15. Pingback: moe vs mlok slots
 16. Pingback: best slots to play
 17. Pingback: 2optimum
 18. Fantastyczny artykuł, dziękuję, wiele się z niego dowiedziałam 🙂 Co Państwo myślicie o diecie BARF? Mówi się że jest droga, ale sama nie wiem… Trochę na ten temat czytałam tutaj https://cowsierscipiszczy.pl/dieta-barf/ to artykuł napisany przez weterynarza, ale chcę zapytać kogoś kto faktycznie taką dietę stosuje. Będę wdzięczna za odpowiedź

 19. U nas ciężko było znaleźć taką karmę, która spodobała się naszym wybrednym psom. W końcu trafiliśmy na Bozitę, strzał w 10. Wszystko znika z misek, zarówno sucha jak i mokra karma. Jednak zawsze mają wymierzone porcje i o konkretnych godzinach.

 20. Mojemu psiakowi do tej pory jedzenie suchej karmy bardzo słabo szło. Mokrą się zajadał ale suchej bardzo nie chciał. Bardziej liczył na to, że ktoś coś mu rzuci z obiadu 🙂 Ale wypróbowaliśmy Bozitę z kurczakiem i widać, że ta mu chyba zasmakowała bo czasami cała od razu znika z miski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Check Also
Close
Back to top button