PSIAK W DOMUWYCHOWANIE

Na rower z psem – jak się przygotować?

Jazda na rowerze poprawia kondycję fizyczną i umożliwia bliski kontakt z naturą. A gdyby tak wybrać się na rower z psem i dodatkowo cieszyć się towarzystwem najlepszego przyjaciela?

Na rower z psem – od czego zacząć?

Żeby wspólna wyprawa była bezpieczna i przyjemna dla obydwu stron – należy się do niej odpowiednio przygotować.

1. Pozwól psu zapoznać się  z rowerem.

Kiedy zaznajamiamy pupila z nową formą aktywności, musimy uzbroić się w cierpliwość i oswajać zwierzaka z nową sytuacją krok po kroku, żeby nie była ona dla niego źródłem stresu. W takiej sytuacji najskuteczniejszą formą nauki jest szkolenie metodami pozytywnymi, np. spokojne spacery z psem i z rowerem, podczas których dajemy psu smaczki i bawimy się z nim, tak żeby zbudować pozytywne skojarzenia z dwuśladem.

2. Przeprowadź odpowiedni trening posłuszeństwa

W przypadku jazdy na rowerze z psem posłuszeństwo = bezpieczeństwo. Zarówno Twoje, jak i pupila. Dobrze wypracowana komunikacja z czworonogiem jest kluczem do sukcesu. Podstawy psiego posłuszeństwa, nauka chodzenia na luźnej smyczy, kontrola instynktów łowczych to podstawa.

na rower z psem

W dalszej kolejności powinniśmy nauczyć psa odpowiedniego zachowania przy rowerze. Najlepiej zacząć od wspólnego marszowania – my prowadzimy rower, a pies na smyczy biegnie spokojnie obok nas.

Mamy wtedy szansę w bezpiecznych warunkach skorygować niebezpieczny nawyk wbiegania pod koła przyzwyczaić zwierzaka, że kiedy rower rusza, on też rusza, a kiedy rower staje, pies też powinien się zatrzymać.

To także dobry moment na naukę komend: stój, ruszaj, w prawo, w lewo – na pewno ułatwią Wam komunikację podczas wspólnych wycieczek.

3. Wybierz odpowiednie miejsce

Na pierwszą wspólną przejażdżkę najlepiej wybrać dobrze nam znane, ciche, niezbyt uczęszczane i spokojne miejsce.

Ważny jest także rodzaj podłoża, po którym pies będzie biegł u naszego boku. Najlepiej wybrać ubitą drogę gruntową lub dobrze wydeptaną ścieżkę. Twarde podłoże może narazić naszego pupila na urazy stawów lub opuszek.

4. Zadbaj o zdrowie pupila

Zanim wyruszysz na przejażdżkę z psem, upewnij się, że będzie to dla niego bezpieczne.

  • Bieg przy rowerze to zbyt obciążająca aktywność dla zwierzaka ze schorzeniami stawów, serca i układu krążenia. Może być też niebezpieczna dla psów poniżej 12 miesiąca życia i dla seniorów. Odradza się też taki wysiłek psom małych ras, a w szczególności rasom brachycefalicznym. Najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii, czy taki wysiłek będzie bezpieczny dla naszego pupila.
  • Nie idź z psem na rower po posiłku, możesz narazić psa na skręt żołądka.
  • Obserwuj oznaki zmęczenia u swojego zwierzaka, zapewnij mu odpowiednią ilość odpoczynku i nawodnienia.
  • W żadnym wypadku nie przypinaj smyczy do obroży, wybierz szelki. Ewentualne szarpnięcie obroży może uszkodzić tchawicę lub kręgosłup szyjny psa, a oprócz tego będzie zwyczajnie bolesne.

Na rower z psem – czy warto?

Uprawianie jakiegokolwiek sportu z psem może mieć fantastyczny wpływ na relację między czworonogiem a jego opiekunem. Oprócz tego może pomóc nam utrzymać go w dobrej fizycznej i psychicznej kondycji.

Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i przestrzeganiu kilku ważnych zasad wycieczki rowerowe z naszym czworonożnym przyjacielem mogą stać się formą spędzania wolnego czasu.

Pokaż wiecej

Marta Adaśko

Absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prywatnie szczęśliwa właścicielka Neli, najpiękniejszej na świecie suczki w typie owczarka niemieckiego. Od dziecka cierpi na nieuleczalną miłość do zwierzaków.

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button