PSIAK W DOMUWARTO WIEDZIEĆ

Największe rasy świata – psie giganty

Psy są najbardziej zróżnicowanym gatunkiem zwierząt wśród ssaków. Poszczególne rasy różnią się od siebie pod względem wielkości, budowy ciała, wyglądu i charakteru. Czasem aż trudno uwierzyć, że jednym gatunkiem jest choćby dog niemiecki i york, czy jamnik i chart. Staranna selekcja i tworzenie ras polega nie tylko na doborze walorów estetycznych, ale także ich przeznaczeniu. Od wieków psy spełniały ważną funkcję w łowiectwie, pasterstwie, a nawet ratownictwie. Obecnie jednak często te pracujące rasy stają się domowymi pupilami i wiele z nich wciąż szokuje swoją wielkością. Oto największe rasy świata!

Z gór na kanapę

Ogromna ilość wielkich ras psów wynika z ich pierwotnego wykorzystania. Pilnowały one stad owiec na górskich zboczach. Musiały być szybkie, zwinne, inteligentne i odstraszać czających się trzodę drapieżców. Do największych z nich należą: niemal metrowy i ważący 90 kilogramów mastif pakistański, a także nieco mniejsze Kangal i Akbasz. Wszystkie z nich potrafią obronić swoich podopiecznych nie tylko przed wilkami, ale nawet… niedźwiedziami!

W Polsce także mamy naszego górskiego wielkoluda, chociaż nie aż tak ogromnego, jak wyżej wymienione. Owczarek podhalański to biały pies pasterski, który pojawił się na Podhalu już w XVII wieku. Do jego zadań służyło nie tylko pilnowanie owiec, ale także stróżowanie i pomaganie w szukaniu zaginionych zwierząt. Charakteryzują się dużą samodzielnością. Łagodne w stosunku do znajomych ludzi i zwierząt, jednak bardzo czujne i nieufne dla obcych. Są stworzone do biegania po górach, dlatego też nie powinno się ich trzymać jako miejskie pupile. Dorastają nawet na wysokość 70 centymetrów i mogą ważyć 50 kilogramów.

Łagodne olbrzymy

Chociaż widok biegnącego stukilogramowego brytana może przestraszyć nawet najodważniejsze osoby to warto wiedzieć, że wiele z nich to łagodne baranki. Prym wśród nich wiedzie uznany za największą rasę świata dog niemiecki. Ten olbrzym może być wysoki na 110 centymetrów i warzyć nawet 90 kilogramów! Mimo swoich gabarytów ich charaktery są niezwykle łagodne. Przyjazne nastawienie do zwierząt i ludzi, w tym także małych dzieci tworzy z nich idealnych domowych pieszczochów i kanapowców.

Innym psim olbrzymem o równie przyjaznym usposobieniu jest nowofundland zwany również wodołazem. Ten przypominający niedźwiedzia psiak jest mistrzem pływania. Jego wielkie gabaryty, nieprzepuszczające wody grube futro i palce połączone błoną pławną sprawiają, że doskonale czuje się w wodzie i może przemierzać w szybkim tempie duże odległości. Początkowo nowofundlandy pomagały rybakom wyciągać sieci z wody i przeciągać łodzie, a obecnie są nieocenionymi pomocnikami ratowników wodnych. Mówi się, że wyciągną z wody każdą osobę… czy tego chce, czy nie. 🙂 Psy te mierzą do 70 centymetrów i potrafią ważyć nawet 70 kilogramów, a ich ogromne futro jeszcze je optycznie powiększa.

Psy to także fantastyczni łowcy, a kiedy poluje się na wielką zwierzynę, wspaniałym pomocnikiem irlandzkich myśliwych był wilczarz irlandzki. Ten ogromny chart świetnie się sprawdzał w polowaniach na jelenie i wilki. Wysoki na niemal 80 centymetrów i ważący ponad 50 kilogramów psiak, to jednak bardzo przyjazny domowy pieszczoch. Bardzo lojalny, łagodny i mocno przywiązany do swojej rodziny wykazuje dużą potrzebę kontaktu. Dlatego też obecnie rasa jest skierowana na bycie psim towarzyszem.

Największy pies na świecie

Obecnym psim rekordzistą wpisanym do Księgi Guinnessa jest dog niemiecki – Freddy z hrabstwa Essex. Ma on aż 1,035 metra wysokości, a stojąc na tylnych łapach, aż 2 metry i 24 centymetry! Tym samym przegonił poprzedniego mistrza – Zeusa, również doga niemieckiego. Freddy jest wychowywany razem ze swoją siostrą i dziennie, wspólnie zjadają około 1,5 kilograma karmy! Ten olbrzym ma już 8 lat i mamy nadzieję, że jak najdłużej będzie mu sprzyjało jego końskie zdrowie.

 

Pokaż wiecej

Małgorzata Promińska

Artystyczna dusza przesiąknięta miłością do zwierząt. Wielbicielka ekologicznego stylu życia, obrończyni przyrody, żeglarka i wierna fanka swojego psa Tardisa.

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button