PSIAK W DOMUWYCHOWANIE

„Nie skacz”, czyli o tym jak przyjmować gości (Obywatel pies I)

Dzwonek do drzwi. Chyba się przesłyszałam. Co to za dźwięk? Kiedyś rozlegał się częściej. Nikt już nie ma czasu na odwiedziny… Znów ten dźwięk. To na pewno dzwonek!

Nagle, niczym huragan do przedpokoju wparowuje Twój podekscytowany pupil i widzisz jak niecierpliwie przebiera łapami, by wskoczyć i ucałować każdą jedną osobę, która przekracza próg Waszego domu. Radośnie merda ogonem i szczeka, wołając: jak ja Was wszystkich kocham, dajcie buziaka!

A może goście przestali się pojawiać z innego powodu? Czy to możliwe, że powód ma na oko 2 lata, 40 kg i jest włochaty? To oczywiście czarny scenariusz problemu, z którym przy odrobinie chęci można sobie łatwo poradzić. Potrzebne będą smaczki, znajomi i konsekwencja. Dla ułatwienia, spodziewając się gości możesz wywiesić torebkę ze smaczkami na drzwiach.

1. sposób: ignorowanie

Pies skacze, ponieważ domaga się atencji. W wielu przypadkach sami go tego nauczyliśmy. Małe, urocze szczenię podskakiwało, a my pochylaliśmy się, aby je pogłaskać, tym samym nagradzając złe zachowanie. Problem pojawił się, gdy psiak urósł i waży teraz prawie tyle, co my.

Pierwsza metoda, to ignorowanie skakania. Po wejściu do domu nie witaj psa, nie głaszcz ani nie odzywaj się do niego. Jeśli skacze, skrzyżuj ręce na piersi i odwróć się bokiem lub plecami. Czekaj. Gdy wszystkie 4 łapy znajdą się na ziemi nagradzaj psa smaczkiem. Wydłużaj czas od prawidłowego zachowania do nagrody. Im dłużej pies stoi na ziemi tym lepiej. Odczekaj 5 sekund i nagradzaj. Z czasem będzie coraz lepiej.

2. sposób: ignorowanie + siad

Jeżeli Twój pies zna komendę siad, możesz ją wykorzystać w nauce. Wchodząc do domu, zachowujesz się podobnie jak w sytuacji #1, z tą różnicą, że wydajesz polecenie, a gdy pies usiądzie, czekasz 5 sekund i dajesz smakołyk za jego wykonanie.

Pamiętaj, że nagrodą jest nie tylko smaczek, a również uwaga – w tym wypadku głaskanie. Jeżeli metoda nie skutkuje, zignoruj psa zupełnie, przejdź do dalszych pomieszczeń i zachowuj się tak, jakby psa nie było. W ten sposób niesforny pupil dostaje informacje, że skakanie zupełnie się nie opłaca. Będzie musiał spróbować czegoś innego.

3. sposób: na miejsce

Innym sposobem jest nauczenie psa określonych zachowań, np. tego, że w momencie gdy dzwoni domofon idzie na miejsce (może to być jego kocyk, inny pokój, klatka, jeśli z takiej korzystasz). Pytanie jak to zrobić?

W tym celu poproś znajomych o pomoc. Ich zadaniem będzie dzwonienie dzwonkiem i cierpliwe czekanie pod drzwiami. W tym czasie prosisz psa, aby skierował się na miejsce. Otwórz drzwi i wpuść gości dopiero wtedy, gdy pies wykona polecenie. Poinstruuj znajomych, aby nie witali się z psem, jeśli nie wykonuje polecenia.

Na początku nie będzie łatwo. Zapewne będziecie w kółko otwierać i zamykać drzwi, ale w końcu się uda. Nie ekscytuj się gdy tak się stanie – pies wyczuje Twoje emocje. Pochwal go i daj nagrodę, ale zachowaj spokój. Takie zachowanie powinno być dla Was normalne.

Nie zapominaj nagradzać pozytywnych zachowań. W ten sposób pokazujesz psu, że skorzysta na wykonywaniu Twoich poleceń, bo nie skacząc na ludzi dostaje smakołyki i ogromną porcję głaskania. Nie zrażaj się drobnymi niepowodzeniami – małymi krokami dojdziecie do celu. Powodzenia!

Autorką zdjęcia jest Agnieszka Gulczyńska.

Tagi
Pokaż wiecej

Marta Strześniewska

Jestem trenerem psów. W pracy opieram się na trzech filarach: relacji, zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa. Bez nich nie ma mowy o wzajemnym porozumieniu. W tej wędrówce towarzyszy mi Hugo, energiczny terrier. Najlepszy kompan i największe wyzwanie. Relacja człowieka z psem jest wyjątkowa, ale wydaje mi się, że możemy i powinniśmy dać z siebie więcej. Dlatego piszę. Piszę o tym, co zrobić, żeby wspólne życie było łatwiejsze. Psy dają nam bezinteresowną miłość - pokażmy, że na to zasługujemy.

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Close
Close