PSIE NOWINKI

Nowe technologie na straży zdrowia Twojego psiaka

Każdy kochający właściciel chce dla swojego czworonoga jak najlepiej. A to, czego chce najbardziej, aby był z nim jak najdłużej. Dlatego też dzisiejsi twórcy wychodzą z serią zarówno mobilnych aplikacji jak i gadżetów monitorujących zdrowie zwierzaków. Bo dlaczego nie zacząć kontrolować zdrowia psiaka w ten sposób?

1. Dog Health

W dzisiejszym świecie każdy ma smarfona, stały dostęp do Internetu i mnóstwa darmowych aplikacji, które oferują nam sami twórcy. Jedną z wielu aplikacji zrealizowanej na wzór „Książeczki zdrowia psa” jest aplikacja Dog Health.

Aplikacja jest dostępna do pobrania w Sklepie Google Play.

Czym jest Dog Health?

Aplikacja Dog Health jest całkowicie darmową aplikacją, która pozwala dokładnie śledzić zdrowie naszych psów, zapamiętując historie wizyt i planowanego leczenia. Do możliwości tej aplikacji należy:

– przechowywanie informacji na temat psa (istnieje możliwość zarejestrowania więcej niż jednego zwierzaka),

– śledzenie poprzednich i przyszłych wizyt oraz przypominanie o ich terminach,

– zapisywanie terminów szczepień,

– lokalizacja najbliższych przychodni weterynaryjnych oraz udostępnienie ich danych do kontaktu.

Jak to działa?

Działanie aplikacji jest bardzo proste. Po jej zainstalowaniu wystarczy wpisać dane psa, a następnie przy każdej wizycie uzupełniać aktualny stan zdrowia pupila, używając przycisku „Add” w odpowiedniej sekcji.

Od dziś już nie zapomnisz o wizycie czy kolejnym szczepieniu. Przypomni Ci o tym aplikacja Dog Health.

2. Beagard Activity Collar 

Kolejną ciekawą rzeczą dla psiarzy jest obroża Beagard Activity Collar. Daje nam więcej informacji o naszym futrzaku niż jesteśmy sobie w stanie wyobrazić. Begard jest obrożą zawierającą wiele czujników, które służą do monitorowania aktywności zwierzaka. Poprzez analizę parametrów badanych przez Begard możemy pogłębić wiedzę na temat zdrowia naszego psa, a także jego potrzeb. Poziom aktywności czworonoga, który monitoruje obroża, świadczy o stanie jego organizmu, jak wiadomo – ruchliwy pies to zdrowy pies.

Jak to wygląda?

Zestaw monitorujący składa się z obroży, która wyglądem przypomina zwyczajną obrożę, oraz programu dostępnego na systemy operacyjne Android i iOs.

Źródło: http://www.beagard.com/

A jak to działa?

Czujniki zawarte na obroży są w stanie przekazywać na nasz smartfon wiele interesujących danych, takich jak informacje o dziennej aktywności naszego pupila czy długości jego wypoczynku. Autor zapewnia, że najlepiej porównywać powyższe dane z danymi dla poszczególnych ras, o co z pewnością zadba przy aktualizacji oprogramowania.

Aplikacja zrealizowana jest w postaci panelu umożliwiającego monitorowanie stanu zdrowia naszego czworonoga. Dzięki rejestracji poszczególnych zachowań psa możliwe jest zweryfikowanie, czy nasz przyjaciel jest przez nas prawidłowo odżywiany. Dzięki obroży, którą pies cały dzień ma na szyi, aplikacja rejestruje cały jego dzień.

Obroża, wraz z oprogramowaniem, pozwala prowadzić dziennik aktywności, wraz z rejestracją spożytych i spalonych kalorii  – podobnie jak jest to realizowane w przypadku sportowych bransoletek dla ludzi

Dokładniejsze działanie można zaobserwować na filmiku:

 

3. INUPATH

Kolejną ciekawą nowinką technologiczną jest obroża Inupathy. Chociaż producent jest ten sam, to sam gadżet ma nieco odmienny charakter. Pomijając zupełnie inny i ciekawszy design, wyróżnia ją dość nietypowa funkcja. Mianowicie – monitorowanie stanu emocjonalnego naszego czworonoga. Ciekawe, prawda?

Jak to wygląda?

Autorzy pomysłu zaproponowali specyficzną obrożę z LEDowym „wyświetlaczem”, który wizualizuje stan emocjonalny czworonoga, wyświetlając kolory, które odpowiadającą poszczególnym emocjom naszego czworonoga.

Inupathy

Na jakiej zasadzie działa obroża?

Wielu z Was pewnie zastanawia się jak obroża jest w stanie rozszyfrować emocje naszego psiaka. Otóż odpowiedź jest prosta – jej działanie oparte jest na algorytmach opartych na analizie rytmu serca, którego ciągły pomiar prowadzą czujniki zamieszczone na obroży. Jak wiadomo w czasie niepokoju czy stresu nasz rytm serca przyspiesza – co z pewnością jest łatwo wykrywane przez czujniki. Dane zarejestrowane przez obrożę, podobnie jak w poprzednim przypadku również dotrą na nasz smartfon, gdzie wszystkie odczyty utworzą ciągły zapis.

Dokładniejsze działanie można zaobserwować na filmiku:

 

Podobne gadżety przeznaczone dla ludzi od dawna cieszą się dużą popularnością na rynku.

Monitorowanie swojego zdrowia z użyciem nowinek technologicznych nikogo nie dziwi.

Wiele osób biega z telefonem wyposażonym w specjalną aplikację monitorującą jego aktywność fizyczną, nosi specjalne elektroniczne opaski dla sportowców i tak dalej. Dlaczego nie zacząć dbać w ten sposób o swoich podopiecznych?

Gadżety o takim zastosowaniu stają się ostatnio coraz bardziej popularne – naprawdę jest w czym wybierać. Każdy zainteresowany znajdzie coś dla siebie – w zależności od marki i funkcji koszt urządzenia waha się w przypadku najtańszych od około 200 zł do około 2000 zł dla urządzeń najdroższych, bardziej urozmaiconych.

A czy Wy monitorujecie już zdrowie swojego psa? Czy oby na pewno robicie to dokładnie? Przecież wiadomo, że każdy kochający właściciel chce, aby jego pupil był z nim jak najdłużej. Czekamy na wasze komentarze. 

Pokaż wiecej

Maja Jędrzejczak

Absolwentka Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej. Interesuje się nowinkami technologicznymi, w wolnych chwilach zanurza się w książkach. Od dziecka wychowywała się ze zwierzakami i jest ich wielką miłośniczką. Aktualnie właścicielka sznaucerki miniaturki Nutki.

Powiązanie artykuły

jeden komantarz

  1. Podoba mi się, jak zwracasz uwagę na różnorodność dostępnych technologii, od monitorowania aktywności po zdalne konsultacje z weterynarzami. To pokazuje, jak wiele możliwości jest dostępnych, aby zapewnić naszym psom najlepszą opiekę. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button