NEWSYWARTO WIEDZIEĆ

Nowy obowiązek dla właścicieli psów już w 2023 roku?

Wszystko wskazuje na to, że w 2023 roku, na właścicieli psów spadnie nowy, dodatkowy obowiązek. 

 

– Chcemy wprowadzić ustawę o obowiązku czipowania psów tak, żeby każdy był odpowiedzialny za to zwierzę, którym się opiekuje, a nie tylko jak jest mu miłe i wygodne – mówił w trakcie grudniowej konferencji w Przysusze, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. 

 

Pomysł przedstawiony w minionym miesiącu przez szefa resortu przewijał się już podczas prac nad projektem „Piątka dla zwierząt”. Wówczas poprawkę dotyczącą czipowania zaproponował Senat. Obecnie z pomysłu chcą skorzystać posłowie, mimo że reszta  projektów z „Piątki” trafiła do sejmowej zamrażarki.

 

Na czym polega czipowanie zwierząt?

 

Proces czipowania przypomina szczepienie (przy wykorzystaniu małego aplikatora) podczas zabiegu, czip trafia pod skórę, zazwyczaj po lewej stronie szyi zwierzaka, w połowie jej długości. Sam zabieg jest bezbolesny, natomiast mikrourządzenie implementowane pod skórę, nie powoduje u niego alergii, dyskomfortu oraz nie jest wyczuwalne. Każdy czip ma 15-cyfrowy numer, zapisany w komputerowej bazie danych wraz z innymi informacjami o zwierzęciu tj.: 

  • przebyte szczepienia przeciwko wściekliźnie,
  • wiek,
  • znaki charakterystyczne,
  • dane o operacjach i zabiegach

Ważne! Czip nie jest nadajnikiem GPS  i nie pozwoli w żaden sposób ustalić, gdzie aktualnie znajduje się zwierzak.

 

Pamiętaj o zarejestrowaniu!

 

Czynnością, o której często zapominają właściciele zaczipowanych  zwierzaków, jest konieczność ich rejestracji. W sieci znajdziemy wiele baz, w im większej ilości zwierzak zostanie zarejestrowany, tym większe szanse na jego późniejsze odnalezienie. Rejestracja w bazie umożliwia edycję i aktualizację danych w przypadku np. zmiany miejsca zamieszkania opiekuna. Należy wiedzieć, że miejsce zamieszkania oraz nazwisko osoby, której uciekł pies, to dane chronione prawem. Z opiekunem zgubionego psa może skontaktować się pracownik schroniska, strażnik miejski lub weterynarz posiadający stosowane uprawnienia.

 

Gdzie zaczipować psa? 

 

Czworonoga, zaczpiujemy w każdym gabinecie weterynaryjnym. Koszt zabiegu waha się między 50 do 250 zł. Niektórzy właściciele mogą się starać o dopłatę, lub całkowite pokrycie kosztów zabiegu 500 złotych na psa lub kota? Sprawdź, kto może ubiegać się o dofinansowanie – Blog KarmimyPsiaki 

 

Obowiązek czipowania psa

 

Obecnie posiadacze psów nie mają obowiązku ich czipowania. Powinność ta spoczywa jedynie posiadaczach hodowli psów rasowych. Kwestię tę porządkuje Regulamin Hodowli Psów Rasowych Związku Kynologicznego w Polsce. Obowiązek czipowania spoczywa także na schroniskach. Zaczipować psa muszą też właściciele, którzy chcą podróżować ze zwierzakiem po Unii Europejskiej, bez spełnienia tego warunku nasz milusiński nie otrzyma paszportu. Według zapewnień  ministra ma się to wkrótce zmienić, ustawa o obowiązkowym czipowaniu psów będzie gotowa w pierwszym półroczu 2023 r. Czipowanie miałoby się odbywać w trakcie rutynowych szczepień. Docelowo każdy pies ma zostać zaczipowany. 

 

– Zastanawiamy się tylko, jak rozłożyć to w czasie, jak wspomóc przynajmniej na początku, tak, żeby to nie było na koszt właścicieli, tylko, żeby w sposób zachęcający w tych kosztach partycypowały rząd i samorząd – powiedział na antenie Radia Plus szef MRiRW. 

 

Pokaż wiecej

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button