NEWSYWARTO WIEDZIEĆ

Obroża czy szelki — w czym wyprowadzać psa na spacer?

Aby każde wyjście na spacer było przyjemne i bezpieczne dla naszego czworonoga, należy podjąć dobrą decyzję dotyczącą odpowiednich akcesoriów. Powszechne w sklepach zoologicznych są zarówno obroże, jak i szelki. Ich rozmiary, wygląd, zapięcia, uchwyty oraz materiały, z których zostały uszyte, potrafią przyprawić o zawrót głowy. Czy faktycznie tak skomplikowane jest dobranie tego podstawowego elementu spaceru?

Każdemu właścicielowi zależy, aby wychodzenie na spacer było bezstresowe dla pupila. Nie każdy psiak uwielbia chodzić na smyczy. Czasami zdarza się, że czworonóg nie współpracuje, a spacer kończy się tym, że pies mocno ciągnie za smycz. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem jest przede wszystkim cierpliwość i nauka. Dodatkowo zadanie można sobie ułatwić, wybierając odpowiedni sprzęt — obrożę lub szelki. Odpowiednie akcesorium pomoże w usprawnieniu procesu wychodzenia na dwór ze zwierzakiem.  Niestety, wśród opiekunów psów wciąż trwa konflikt co wybrać — obrożę czy szelki?

 

Obroża

Wybierając obrożę dla naszego czworonoga, możemy spotkać się z pełną gamą produktów, różniących się materiałem, zapięciem, kolorem, wielkością i obudową. Na samym początku warto wziąć pod uwagę bezpieczeństwo i wygodę pupila. W przypadku dużych psów możemy z powodzeniem wybrać skórzane obroże, ponieważ ten wybór może okazać się zbyt ciężki dla psiaków ras małych. W tej sytuacji postawmy na obroże wykonane z tworzyw sztucznych jak neopren, nylon czy biothane. Zdecydowanie odradzamy akcesoria z ozdobami, które niczemu nie służą, a mogą podrażnić skórę psa.

 

Kolejnym ważnym aspektem jest rodzaj zapięcia. Psie obroże posiadają zatrzaski lub klamry. Te pierwsze mają zwykłą regulację, co może powodować stopniowe zsuwanie się z szyi zwierzaka. Ten wybór można zostawić czworonogom przyzwyczajonym do chodzenia na smyczy, które są spokojne. Zwierzęta aktywne i ruchliwe powinny posiadać obroże zapinane na klamry, które pozwalają na dokładne zapięcie. 

 

W przypadku obroży cały nacisk skupia się na odcinku szyjnym psa, jego krtani i tchawicy. Należy pamiętać, że obrożę zakładamy nisko na szyi, w jej najgrubszym miejscu. Zbyt wysokie umieszczenie obroży spowoduje, że pies może zacząć charczeć i kaszleć podczas spacerów, co jest oznaką duszenia się. Dodatkowo zbyt szeroka obroża może krępować ruchy głowy, a z kolei zbyt ciasna może nieprzyjemnie wżynać się w szyję psa. W przypadku obroży pamiętajmy, że między obrożą a szyją psa powinny zawsze mieścić się dwa palce. Przy prawidłowym położeniu obroży pies swobodnie oddycha, nie wydając przy tym żadnych dźwięków.

 

Szelki

Szelki polecane są przede wszystkim psom, które chętnie uczestniczą w sportach np. we wspólnym bieganiu, czy podczas jazdy na rowerze. To, co powoduje, że właściciele często decydują się na zakup szelek, jest fakt, że pozwalają uniknąć szarpania za szyję – zarówno tego, które wywołuje opiekun, jak i tego, które wynika z zachowania psa. Zapewniają psu większą swobodę ruchu, nie przeciążając odcinka szyjnego, co ma miejsce podczas noszenia obroży. 

 

Przy wyborze szelek należy wziąć pod uwagę ich rodzaje, ponieważ jedynie dopasowane szelki pozwolą na bezpieczne cieszenie się spacerem. Odpowiednio dobrane szelki powinny poruszać się wraz z sierścią czworonoga, nie krępując jego ruchów. Zbyt luźne upięcie może spowodować wyswobodzenie się zwierzaka, a z kolei zbyt ciasne — powstawanie ran w okolicy pachwin. Przy wyborze szelek warto zwrócić uwagę, że dorosły pies będzie potrzebował zupełnie innych szelek niż szczeniak, a ich rozmiar należy dostosowywać wraz ze wzrostem zwierzaka.

 

Podsumowanie

Reasumując, nie ma konkretnej odpowiedzi na to, jakie akcesorium wybrać dla naszego zwierzaka. Wszystko zależne jest od tego, jakiej rasy jest pies, czy jest aktywny, jakiej jest budowy, w jakim jest wieku oraz jakich jest rozmiarów. W przypadku młodych psiaków zarówno szelki, jak i obroża mogą zdać egzamin. Z kolei obroża będzie dobrym pomysłem dla czworonogów, które dopiero uczą się wychodzenia na smyczy, jak i w przypadku silnych psów. Każde z akcesoriów ma swoje wady i zalety. To, co na pewno odradzamy, to zakładanie psom kolczatek i metalowych obroży, w celu nauki i tresury. W swoim domu najlepiej posiadać szelki i obrożę, które zakładamy zamiennie w zależności od planowanej aktywności. Dzięki temu pies będzie mógł przewidzieć, co czeka go na spacerze, a my wykorzystamy najlepsze cechy obu produktów.

Pokaż wiecej

Eliza Raburska

Zakochana po uszy w kundelkach, właścicielka psa o imieniu Rubin. Zawodowo moderatorka mediów społecznościowych, wrażliwa na potrzeby innych istot oraz prywatnie pasjonatka psychologii i neuropsychologii.

Powiązanie artykuły

2 Comments

  1. od jakiego wieku psa można zakładać jemu szelki ? Mam sześciomięsięczną sunie owczarka niemieckiego długowłosego.

    1. Szelki można stosować w każdym wieku, ważne żeby były to szelki typu guard (charakteryzują się one rozbudowanym przodem). Szelki tego typu są bezpieczniejsze od szelek norweskich, ponieważ, nie powodują kontuzji łokci, nie generują one również nacisku na boki psa co zdarza się w przypadku źle dobranych szelek norweskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button