WARTO WIEDZIEĆ

Palenie przy psie? Oczywiście, że nie!

Dym z papierosa.

Wdech i wydech. Przecież Twój pupil nie pali. Chyba.. a jednak. Paląc w domu, uwalniasz 85% „cudownych” toksyn, które raz dwa, wdychane są przez psiaka, a do tego wszystkiego, pozostają na sierści, nie na długo… bo zaraz potem zostają zlizane.  Szczegółowe badania pozwoliły określić, jak długo toksyny z papierosa pozostają w organizmie psiaka. Wyniki są okrutne: do kilku miesięcy!

Psiak palacza.

Psiak palacza cierpi: na kaszel, na problemy z oddychaniem, z sercem, z alergią, aż w końcu na nowotwór. Prawda jest nad wyraz brutalna, bo choroby cywilizacyjne to nasza zasługa. Jednak nie mamy wyłączności na nowotwór płuc, więc paląc w domu, gdzie jest psiak, narażasz go na to samo co siebie. I nie tylko na to. Również chłoniak czy nowotwór nosa to kolejne możliwości.

Zdrowie psiaka jest ważne, tak jak i Twoje zdrowie.

Najchętniej napisałabym tu eksPalacza, jednak to Twój wybór. Pamiętam, gdy pracowałam w przychodni weterynaryjnej, odwiedzały Nas również psiaki, które strzygliśmy. Wiesz, że byliśmy w stanie bezbłędnie określić czy opiekun pupila jest palaczem? Poważnie! Zapach sierści na to wskazywał. Jeśli my (załoga przychodni) czuliśmy zapach dymu, a przecież wiesz, że narząd węchu psiaki mają znacznie lepiej rozwinięty niż my, to co czuły inne nosy na spacerach?

Szczerze? Wolę by moje psiaki (Gustaw i Leon) miały swój psi zapaszek i jednocześnie lepiej dogadywały się z innymi spacerowymi-kumplami, które będą czuły jedynie psiaka, a nie dymek.

Kilka szczegółów:

Psiaki o długiej kufie na przykład dalmatyńczyk, owczarek niemiecki czy chart afgański, wdychając dym papierosowy są narażone na raka jamy nosowej czy też zatok. Natomiast psiaki o króciutkiej lub średniej kufie, takie jak mops, pekińczyk czy shih-tzu, mogą zachorować na raka płuc.

Z czego to wynika? To fakt różnej długości dróg oddechowych, czyli odległości jaką musi pokonać czynnik kancerogenny pochodzący z dymu papierosowego. Droga od nozdrzy do płuc.

Tylko psiaki?

No pewnie, że nie!! Koty, kanarki, fretki, świnki morskie. Wszyscy domownicy są narażeni. Tylko nie wszyscy mogą o tym powiedzieć, że dym przeszkadza.

I co teraz?

Teraz możesz rzucić palenie lub zwyczajnie nie palić w domu. Kiedy masz już świadomość, że to nie jest „tylko” dym.

Palenie podczas spaceru?

Tak, ale tylko wtedy, kiedy psiak jest bez smyczy i biega daleko od Ciebie;)

palenie2

Teraz rzuć informację w przestrzeń sieci – liczę na Ciebie!

I rzecz jasna, bez dymu przybijam Wam piątkę ☺

 

Pokaż wiecej

Olga Prandota-Prandecka

Kocham moje psy - Leona i Gustawa. Nie lubię ludzi, który nie lubią psów. Dość mocno stąpam po ziemi, jednak z głowa w chmurach. Lubię wiedzieć, lubię mówić głośno, lubię śpiewać. Tańczę zumbę, baaaaaardzo mało profesjonalnie, ale uwielbiam to.

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button