OCZAMI PSIAKAPSIAK W DOMU

Jak pies postrzega świat cz. 4 – dotyk

Na pierwszy rzut oka dotyk to nic skomplikowanego. Jednak gdyby się nad tym dobrze zastanowić, pies podobnie jak my, może go różnie odczuwać. O tym, że psiak czuje ból i nie należy mu go niepotrzebnie zadawać wie już chyba każdy, a w razie konieczności nieprzyjemnych zabiegów pielęgnacyjnych można psu ulżyć podając środki przeciwbólowe (oczywiście pod kontrolą lekarza weterynarii!).

Jakie jeszcze funkcje pełni ten, wydawałoby się, mało istotny zmysł? U psiaków dotyk jest niezwykle ważny w porozumiewaniu się z innymi psami i ludźmi. Podobnie jak u nas, nasze zwierzaki bazując na tym zmyśle budują więzi emocjonalne, rozbudzają emocje a także odbierają bodźce ze środowiska, w którym żyją.

Naukowcy wyróżnili cztery formy odczuwania:

1) nacisk (inaczej kontakt z ciałem)

2) ból

3) wrażliwość na zimo i ciepło

4) propriocepcję zawiadującą ruchami wykonywanymi przez ciało zwierzaka

Różne partie ciała wykazują różną wrażliwość na dotyk. Okolice nosa i warg są miejscami najbardziej czułymi, zaraz potem plasują się łapy wraz z opuszkami.

Natura wyposażyła psy również w narząd, którego my nie posiadamy, przez co często i nie doceniamy. Mowa o psich wibrysach – włosach czuciowych znajdujących się nad górną szczęką. Służą jako narzędzie wczesnego ostrzegania o tym, że coś znajduje się blisko psiego pyska (na bliskich odległościach psi wzrok zawodzi) chroniąc tym samym przed wpadnięciem np. na meble.

11850644_714662781971829_2184981881343023988_o

Służą nie tylko do lokalizacji obiektu, ale również do ich rozpoznawania. Porównać je można do laski osoby niewidomej! Szczególnie istotną rolę pełnią po zmroku oraz u psiaków, których wzrok zawodzi. Warto o tym pamiętać i nie podcinać wibrysów zarówno samemu, jaki i podczas wizyty u psiego fryzjera!

Ten zmysł jest bardzo ważny dla szczeniaków, które poznają świat dzięki dotykowi ponieważ rodzą się ślepe i niemal całkowicie głuche!

Czucie jest także bardzo istotne w relacjach pies – człowiek. Pod wpływem dotyku podwyższa się ilość oksytocyny i prolaktyny zarówno u zwierząt jak i u ludzi. Wzrost stężenia tych hormonów jest związany z odczuwaniem przyjemności, przywiązaniem i tworzeniem się więzi emocjonalnej. Według badań na temat więzi psów z człowiekiem delikatny dotyk i głaskanie zwierzęcia skutkuje obniżeniem ciśnienia krwi i tętna. Ponadto powoduje wzrost stężenia dopaminy w osoczu co jest związane z redukcją stresu i rozluźnieniem.

Pamiętajmy o tym, jak wrażliwe na dotyk są nasze psiaki i nie narażajmy ich na niepotrzebny dyskomfort np. łapiąc je zbyt mocno za łapy podczas zabawy czy przycinając wibrysy.

12291101_750229315081842_3315732007450651885_o

 

Tagi
Pokaż wiecej

Katarzyna Balińska

Zootechnik, specjalista hodowli ekologicznej i ochrony zwierząt. Organizatorka licznych akcji charytatywnych i edukacyjnych. Od 8 lat związana z pomocą bezdomnym czworonogom.
bg

Podoba Ci się, jak działamy?

Pomóż nam się rozwijać i przekaż 1 %
na rzecz naszej fundacji.

Fundacja Sarigato

KRS 0000445475

Cel szczegółowy:

Karmirmy Psiaki

Pomagam

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Close
Close