WARTO WIEDZIEĆ

Pies przewodnik dla niewidomych – ciekawostki, o których nie mieliście pojęcia

Zazwyczaj to psy wymagają opieki – tak jest w przypadku psów rodzinnych. Inaczej jest, kiedy pełnią funkcję psa przewodnika. Oczywiście są do tego niezbędne specjalne predyspozycje. Pies przewodnik to oczy właściciela. Zapewnia mu komfort oraz poczucie bezpieczeństwa.

Pies przewodnik dla niewidomych – cena

Ile kosztuje pies przewodnik? Cena szkolenia psa przewodnika to koszt około 30 tysięcy, pełne szkolenie trwa 2 lata. Rozpoczyna się od testu na orientację w terenie dla kandydatów na przewodników. Co jeśli chcemy przeszkolić swojego własnego psa do takiej roli? Jest to możliwe, jednak w takim przypadku cenę szkolenia psa przewodnika pokrywa właściciel. Należy też liczyć się z tym, że czas pracy psa przewodnika jest ograniczony wiekiem – do 8 roku życia.

Szkolenie nie tylko psa przewodnika

Jednak nie tylko pies przewodnik niewidomych potrzebuje szkolenia. Jest ono niezbędne także dla właściciela. W tym przypadku trwa ono 5 dni, podczas których niewidomy uczy się komunikować ze swoim psem przewodnikiem. Nawiązanie więzi jest kluczową sprawą. Właściciel musi kontrolować swoje zachowania, aby nie rozpraszać psa.

Emerytura psa przewodnika

Po 9. roku życia pies przewodnik ze względu na ograniczające go możliwości fizyczne nie może dłużej opiekować się swoim właścicielem. Niewidomy prawdopodobnie nadal będzie potrzebował wsparcia, dlatego muszą się oni rozstać. Co dalej z byłym psem przewodnikiem dla niewidomych? Z powodzeniem może zostać on zaadoptowany przez rodzinę lub znajomych niewidomego, aby można było dalej podtrzymywać więź.

pies przewodnik

Liczy się charakter – rasa psa przewodnika 

Selekcja psów przewodników dla niewidomych rozpoczyna się już od wyboru odpowiednich rodziców. Pies przewodnik musi być odpowiedniej wielkości – zapewnia przecież poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Idealne rasy psów przewodników dla niewidomych to labrador i golden retriever.

Psy przewodniki tych ras są cenione za zaangażowanie, opiekuńczość oraz otwartość. Z innych istotnych cech można wymienić też cierpliwość.
Doskonałymi rasami psów przewodników dla niewidomych mogą okazać się też zwykłe kundelki.

(Nie)posłuszny pies przewodnik

Podczas szkolenia psy są uczone oprócz specjalnych reakcji na komendy również braku reakcji na nie. Pies przewodnik sam musi ocenić sytuację i odpowiednio poprowadzić swojego właściciela. Ze względu na bezpieczeństwo i zmiany otoczenia to pies opiekuje się swoim właścicielem – dlatego należy mu przede wszystkim zaufać. Jeśli zobaczysz psa przewodnika samego natychmiast zareaguj! Jego właściciel prawdopodobnie potrzebuje Twojej pomocy.

Tagi
Pokaż wiecej

Patrycja Biernat

Studentka marketingu i wzornictwa. Chętnie angażuje się w działania charytatywne, do których motywuje ją praca z ludźmi. Wolny czas lubi spędzać aktywnie np. zwiedzając nowe miejsca.
bg

Podoba Ci się, jak działamy?

Pomóż nam się rozwijać i przekaż 1 %
na rzecz naszej fundacji.

Fundacja Sarigato

KRS 0000445475

Cel szczegółowy:

Karmirmy Psiaki

Pomagam

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Close
Close