NEWSYWARTO WIEDZIEĆ

Pies w biurze. Jakie są zalety pracy z czworonogiem?

Pies w biurze? Pomysł zabierania czworonoga do pracy jeszcze kilka lat temu wywoływałby uśmiech na twarzach naszych rozmówców (nie wspominając już o pracodawcach!). Obecnie wiele polskich firm, idąc śladami takich gigantów jak Amazon, Salesforce czy Google zachęca swoich pracowników do przyprowadzania ze sobą psiaków. Nic w tym dziwnego, obecność czworonoga w miejscu pracy ma wiele zalet! 

 

Skąd wzięła się moda na zabieranie psów do pracy?

Inicjatywa Pets At Work powstała w 2016 roku, jej celem jest zrzeszanie firm, które wdrożyły lub planują wdrożyć system pracy biurowej z czworonogiem. Pomysł ten doczekał się wielu zwolenników na całym świecie. Co więcej, za sprawą Brytyjczyków – ma on nawet swoje święto! „Take Your Dog To Work Day” obchodzone jest 24 czerwca i ma za zadanie popularyzować obecność zwierząt w miejscu pracy. Święto to przyjęło się nie tylko na Wyspach, jest obchodzone również przez Kanadyjczyków, Amerykanów oraz Australijczyków. Moda na zabieranie swoich pupili do pracy, z roku na rok zyskuje na popularności, również w Polsce. Niemałą rolę w tej sprawie odegrała pandemia koronawirusa. Pracownicy powracający do biur po wielomiesięcznej pracy zdalnej, czuli dyskomfort z powodu konieczności pozostawienia psiaków w domu. Z tego powodu przełożeni zaczęli decydować się na „zapraszanie zwierząt do biura”. Kolejną istotną kwestią jest, chęć ocieplenia wizerunku-firma przyjazna zwierzętom, to firma przyjazna pracownikom. Prawda?

Korzyści płynące z pracy ze zwierzakiem

W pracy spędzamy minimum 1/3 doby, w trakcie której gonimy za coraz lepszymi wynikami, realizujemy ważne projekty, a także zmagamy się deadlinami. Według badań przeprowadzonych przez naukowców Uniwersytetu w Missouri, obecność psa w biurze obniża poziom stresu, podnosi produktywność i kreatywność nie tylko jego właściciela, ale i całego zespołu. Psi przyjaciele wpływają  również na dobrą atmosferę w miejscu pracy, zwiększają zaangażowanie oraz pomagają zachować work-life balance. Nie bez znaczenia są też skutki zdrowotne, takie jak obniżenie ciśnienia krwi, co z kolei pozytywnie wpływa na pracę serca. 

Jak zaprosić psiaki do swojego biura?

Polskie prawo, nie reguluje kwestii obecności psa w pracy. O tym, czy będziemy mogli przyprowadzić swojego pupila do biura, decyduje pracodawca, o zgodę należy również zapytać współpracowników, a także pamiętać o:

  1. Uzyskaniu zgody zarządcy budynku
  2. Przystosowaniu miejsca pracy do obecności psiaków (przygotowanie misek na wodę i karmę, legowisk, zatrudnienie firmy sprzątającej, która będzie usuwać sierść na bieżąco)
  3. Zorganizowaniu „spotkania zapoznawczego”, na które współpracownicy przyprowadzą swoje psy do biura
  4. Ustaleniu zasad, dzięki którym psiaki nie będą zakłócały dnia pracy. Warto określić, też do których pomieszczeń mają całkowity zakaz wstępu np. kuchnia i sala konferencyjna

Zanim zabierzesz swojego psa do biura

Twój pracodawca zgadza się na pobyt psa w biurze? To świetnie! Jednak przed jego „oficjalnym debiutem” w firmie należy się odpowiednio przygotować. Przed podjęciem decyzji o zabraniu pupila do pracy warto skonsultować się z behawiorystą, który podpowie nam jak przeprowadzić proces adaptacji psa, w sposób jak najmniej dla niego stresujący. Należy też pamiętać, że minimum osiem godzin spędzonych przy naszym biurku na początku, może być dla psa trudnym doświadczeniem, dlatego dobrym pomysłem będzie uprzednie, zabranie go do firmy, na krótki spacer np. podczas organizowanych przez pracodawcę dni otwartych, a także o ile to możliwe, stopniowe przyzwyczajanie go do pobytu w biurze można spróbować porozumieć się z pracodawcą, że przez pierwszy tydzień np. pozostałe 2-3 godziny pracy będziemy wykonywać z domu. Pierwszego dnia, nie zapomnijmy o zabraniu ulubionej zabawki lub ukochanego kocyka to ważne, aby nasz psiak posiadał przy sobie dobrze znaną rzecz.

W Fundacji Sarigato, która tworzy m.in. Karmimy Psiaki, zwierzaki są zawsze mile widziane. Z własnego doświadczenia, wiemy, że ich obecność motywuje nas do dalszych działań, a także daje ogromny zastrzyk kreatywności. Dlatego, zachęcamy Was do rozmów z przełożonymi na temat możliwości pracy z pupilami!

 

 

Tagi
Pokaż wiecej

Agnieszka Szymuś

Copywriter, specjalista do spraw SEO oraz content marketingu. Z zamiłowania dziennikarz, a prywatnie posiadaczka, suczki o imieniu Stefi, która jest dla niej inspiracją do tworzenia treści psiostajlowych.

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

tło
SPRAWDŹ>
Close
Close