NEWSY

Pilne! Stwierdzono pierwszy przypadek wścieklizny u zwierząt w 2023 roku

Jak informuje, Główny Lekarz Weterynarii w tym roku wykryty został pierwszy przypadek wścieklizny na terytorium naszego kraju. Zakażenie zostało stwierdzone 28 kwietnia u padłego lisa w miejscowości Struża (województwo lubelskie).

Ognisko choroby obejmuje teren miejscowości: Struża, Struża Kolonia i Biskupice w gminie Trawniki, Piaski, Kolonia Siedliszczki, Siedliszczki, Brzezice i Brzeziczki w gminie Piaski oraz Boniewo w gminie Fajsławice w powiecie krasnostawskim. 

Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z treścią art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Przebieg zakażenia 

  1.  Faza zwiastunowa – cechuje się zmianą zachowania zwierzęcia, rozszerzeniem źrenic oraz wzrostem temperatury ciała. 
  2. Faza nadmiernej pobudliwości – zwierzę zaczyna przejawiać agresję i jest nadpobudliwe. Charakterystycznymi objawy to m.in. ślinotok, gryzienie, zmiana apetytu, niekontrolowane szczekanie lub lękliwość.
  3. Faza porażenia –  występuje nawet 10 dnia od momentu zakażenia. W tej fazie, porażeniu ulegają kończyny, krtań, gardło oraz mięśnie pyszczka, występuje nasilony ślinotok.

Ważne!  Wścieklizna jest chorobą odzwierzęca i może zostać przeniesiona na człowieka. Jest ona tak samo niebezpieczna dla nas jak i zwierząt. Objawy zakażenia wścieklizną u ludzi są takie same jak u zwierzaków. 

Konsekwencje zarażenia wścieklizną

W przypadku zwierząt, u których w trakcie obserwacji stwierdzone zostaną pierwsze symptomy wścieklizny, weterynarz może zadecydować o eutanazji. Niestety obecnie nie ma możliwości leczenia wścieklizny u zwierząt. Jeżeli chodzi o ludzi, to brak jest również skutecznego leku na wściekliznę. Od momentu pojawienia się pierwszych objawów chory umiera w ciągu kilku dni. Jedyną szansą jest podanie szczepionki, jednak aby zadziałała, musi to nastąpić przed wystąpieniem pierwszych objawów.

Co grozi za niezaczepienie psa przeciw wściekliźnie? 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za niewypełnianie obowiązku ochronnego szczepienia psów przeciw wściekliźnie grozi kara grzywny, bądź mandat. Wytyczne dotyczą wszystkich psów, a przeciwwskazania do szczepienia praktycznie nie istnieją. Warto mieć na uwadze, że zapominając o corocznym szczepieniu lub przesuwając termin nawet o kilka dni, możemy otrzymać karą za brak ważnego szczepienia. Szczepionka może zostać podana tylko przez upoważnionego lekarza weterynarii, ma on obowiązek wskazać datę podania, a także okres ważności szczepionki w dokumencie identyfikacyjnym zwierzęcia lub zaświadczeniu. Wszystkie psy poddane szczepieniu podlegają wpisowi do rejestru.

 

Dołącz do naszej społeczności na Facebooku i Instagramie

 

 

 

 

 

Pokaż wiecej

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button